Головна Інтерв'ю Із 1 грудня 2018 року рахунки за електроенергію споживачам видаватиме «Львівенергозбут»

Із 1 грудня 2018 року рахунки за електроенергію споживачам видаватиме «Львівенергозбут»

811
0

Андрій Скрипник: Із 1 грудня 2018 року рахунки за електроенергію споживачам видаватиме «Львівенергозбут»

Цьогоріч в Україні стартувала енергетична реформа, безпосереднім учасником якої стало й «Львівобленерго». Які зміни відбудуться для споживачів електроенергії у зв’язку із реформою, що чекає на обленерго найближчим часом — про це розповів у інтерв’ю директор з маркетингу ПрАТ «Львівобленерго» Андрій Скрипник.

— З якою метою в Україні впроваджують реформу енергоринку?

— Реформа спрямована на максимальну прозорість виробітку, передачі і постачання електроенергії для кінцевого споживача як побутового, так і юридичного.

— Хто ініціатор нововведень?

— Загалом ініціатором процесу є Верховна Рада, яка ухвалила відповідне законодавство. Були робочі групи, які не один рік працювали над цим із залученням іноземних фахівців. На підставі нового законодавства (Закон України «Про ринок електричної енергії») розроблені і введені в дію нормативні документи: Кодекс системи розподілу, Кодекс комерційного обліку електричної енергії і Правила роздрібного ринку електроенергії в Україні.

Кодекси системи розподілу та комерційного обліку електричної енергії — це основні два документи, на яких базуватиметься діяльність розподільчої організації «Львівобленерго» (оператора системи роз-поділу — ОСР). Постачальник же, який відділився від «Львівобленерго» — ТОВ «Львівенергозбут» — користуватиметься у своїй діяльності Правилами роздрібного ринку електроенергії в Україні.

— Які терміни впровадження реформи?

— Згідно із законодавством, вже з 1 грудня 2018 року обленерго зобов’язане вести абсолютно окремі види діяльності з розподілу і постачання, які ніяк не будуть пов’язані між собою фінансовими потоками. Отже, з 1 грудня всі рахунки нашим споживачам видаватиме ТОВ «Львівенергозбут».

— Як розподілять обов’язки між розподільником та постачальником?

— Завдання розподільника — забезпечити надійну та якісну передачу електричної енергії, виставити за це рахунки тим компаніям, які займатимуться постачанням електричної енергії. Також оператор розподілу триматиме контроль за втратами
в електричній мережі в процесі передачі та здійснюватиме закупівлю електроенергії для покриття втрат, пов’язаних із транспортуванням електричної енергії до кінцевого споживача.

Окрім цього, на даному етапі оператору системи розподілу надається ще й функції оператора комерційного обліку — постачальника послуг комерційного обліку (ППКО). Тобто, саме розподільник, який має на своєму балансі засоби обліку електроенергії, займатиметься балансуванням та визначенням кіловат-годин передачі електроенергії через свої мережі і, відповідно, відпуску тому чи іншому постачальнику.

У постачальника залишиться функція тарифікації. Грубо кажучи, це множення визначних розподільником кіловат-годин, які відпущені конкретному споживачеві, на відповідний тариф.

— Які б Ви виділили основні пункти, що суттєво змінять співпрацю з клієнтами? Хто прийматиме показники, чи будуть приходити до споживачів контролери?

— Передусім обов’язок споживача — щомісячно передавати розподільнику відомості про об’єми отриманої електричної енергії. Багато споживачів вже і раніше подавали показники, але тепер це обов’язок для всіх. Тобто показники прийматиме розподільник — «Львівобленерго», а рахунок споживачу виставлятиме постачальник — «Львівенергозбут».

Раніше, в 2000-х роках, коли було необхідно навести порядок у продажі електричної енергії, обленерго перебрало на себе функції знімання фактичного показника на лічильнику споживача. Тепер ми делегуємо ці права тому ж споживачу, який зобов’язаний передати щомісяця інформацію про своє електроспоживання — як юридичний споживач, так і побутовий. Ми лише залишаємо за собою функцію щоквартального контролю приладів обліку на предмет їх цілісності, наявності на них пломб, на-лежної працездатності.

— Тобто споживачі побачать контролера в себе на частіше, як раз на тримісяці?

— Однозначно, так. Бо і численність контролерського персоналу розподільника якраз приведена до кількості, визначеної з такого розрахунку.

— Чи потрібно споживачам переукладати договори?

— Так. Але якою буде ця договірна кампанія? Буде розміщений шаблон публічного договору на інтернет-сайті, в друкованих ЗМІ.  І спеціально йти у районне відділення чи ЦОК для підпису нового договору не обов’язково — лише за бажанням споживача.

— «Львівобленерго» активно обмінюється досвідом із польськими енергетиками, які вже пройшли шлях реформування. Що вдалось почерпнути від наших західних сусідів?

— Польські дистрибуційні енергокомпанії розділились і повноцінно функціонують в структурі відокремлених видів діяльності постачання та розподілу вже впродовж десяти років. Тому досвід, який ми отримуємо від наших польських колег, є дуже
корисним. Ми, наприклад, зрозуміли, що в операторів систем розподілу у Польщі залишився лише «кістяк», основа — це диспетчерське керування і адміністрація: фінанси, бухгалтерія. А все решта віддано на аутсортинг. Є допоміжні підприємства,
які займаються обслуговуванням електромереж. Завдяки цьому поляки досить серйозно пішли вперед у плані надійності та якості роботи електричних мереж. Я думаю, це нас теж чекає найближчим часом. Бо доки у нас є експлуатаційний персонал, який піднімається на опори, маємо неприємності з випадками порушення норм безпеки та інші проблеми. Це непритаманне для оператора системи розподілу в тому вигляді, який ми побачили у Польщі.

— Тож, якщо підсумувати, Ви реформу оцінюєте позитивно як для споживачів, так і для обленерго?

— Безумовно. Тут ідеологія спрямована на розвиток. Я сподіваюсь, що так і буде  в Україні.

— Дякуємо за розмову!

Прес-служба ПрАТ «Львівобленерго»