“Кожен сам повинен турбуватися про своє здоров’я…”
Планові візити на період карантину в поліклініках та амбулаторіях населених пунктів були призупинені, до лікарів люди мали б звертатися телефоном, а інформацію могли отримати у реєстратурі. Усім пацієнтам, які відчули симптоми вірусної інфекції, рекомендували звертатися до свого сімейного лікаря або в реєстратуру за номерами телефону.
Як діяти далі в кожному конкретному випадку — повинен підказати медичний працівник: якщо звертається пацієнт, і у нього є підозра на захворювання або він уже захворів, сімейний лікар телефоном проводить первинну оцінку стану людини. Усі скарги хворого заносяться до електронної амбулаторної карти, та даються рекомендації щодо подальшого режиму і лікування. Сімейний лікар щодня здійснює моніторинг стану здоров’я людини: результати вимірювання температури, загальний стан, кашель, нежить та інші прояви хвороби. І коли пацієнт одужує — призначається звичайний режим.
Для хворих у важкому стані застосовуються протоколи лікування, згідно з наказом МОЗ України.
За майже три місяці карантину, що триває, люди хворіли і мали потребу зв’язатися зі своїм лікарем. І ось що розповіли кореспондентам вісника пересічні перехожі, що погодилися дати невеличкі інтерв’ю.
Ірина, вчитель, м. Жовква: «Я мала кашель ще до початку карантину, до 12 березня. Підозрюю, що це був черговий бронхіт, бо вони у мене — часті, а ще я його недолікувала та трохи запустила. Тож він продовжував мене «мучити», і вже тоді я зателефонувала до свого сімейного лікаря (Ірина воліє не називати прізвище). Почувши мої симптоми, медик сказала, що вона зараз у відпустці, і я
маю звернутися до когось із терапевтів. І все. Мені, чесно, було трохи прикро, бо я багато років лікувалася у неї, вона, своєю чергою, добре знає мене. Та, нічого не розпитавши і не порадивши якогось конкретного лікаря-колегу, просто, м’яко кажучи, «відфутболила» мене».
Ярина, молода мама, с. Сопошин: «Ми з донечкою, на щастя, під час карантину не хворіли. Ба, більше, навіть робили планове щеплення. Завжди слухаємо нашого педіатра, яка переконала мене, що карантин цьому не завада. Вона нам зателефонувала, призначила певний день та годину, аби ми не перетнулися з іншими маленькими пацієнтами. Перед щепленням моїй донечці було зроблено фаховий огляд, і все пройшло добре».
Пані Ольга ГУК, пенсіонерка: «Сімейний лікар звичайно не дзвонив під час карантину, але за першої необхідності я телефонувала. Вона запевнила мене, що нема потреби йти у поліклініку, аби у проході не зустрітися з хворим на коронавірус. І в цьому не буде винен ніхто, лише власна необережність. Хочу сказати, що спеціалісти, зокрема такі, як ендокринолог, невропатолог консультували у телефонному режимі. Для літніх людей — це особливо важливо, коли можна про свою проблему розповісти по телефону й отримати фахову консультацію потрібного лікаря».
Олена, студентка, м. Жовква: «Дякувати Богу, мене ця проблема не торкнулася й також моєї сім’ї. Проте від знайомих чула, що сімейні лікарі Жовківського району працювали у посиленому режимі,
реагували миттєво на дзвінки або виклики пацієнтів».
Світлана, мешканка Сопошина: «Я вважаю, що кожен сам повинен турбуватися про своє здоров’я. За потреби слід звертатися до сімейного лікаря, зателефонувавши йому. Медик не в змозі усіх обдзвонити та розпитувати про стан пацієнтів. Під час пандемії особливо важко сімейним лікарям, адже їхня місія в цей час — не лише лікувати хворих, а й налаштовувати, заспокоювати, аби вони не панікували, дотримувалися правил самоізоляції, санітарних норм при відвідуванні громадських місць».
Пан Олег, підприємець: «Навіть під час карантинних заходів сімейні лікарі дбають про здоров’я своїх пацієнтів, продовжуючи надавати ефективне і безпечне лікування. За це їм велика дяка!
Моя 75-річна мати під час карантину отримала від сімейного лікаря так званий «дзвінок турботи». Медик запитала, чи все добре, наголосила, що вона постійно на зв’язку. Це справжній лікар від Бога, яка турбується про людей, особливо літніх».