Головна Цікаво 27 років Незалежності: цифри та факти

27 років Незалежності: цифри та факти

87
0

24 серпня 1991 року у Києві було ухвалено історичний документ – Акт проголошення Незалежності України. Юридично наша держава стала самостійною, але фактично – лише в останні роки. Які тенденції панують в економіці й суспільстві сьогодні?

Економіка

У другому кварталі 2018 року реальний ВВП України зріс на 3,6 % порівняно з минулим роком. Економісти кажуть, що такий вплив має зростання торгівлі з Європою.

Через майже 4 роки дії Угоди про Асоціацію з ЄС 42 % українського експорту припадає на Європу. У списку товарів – 366 позицій, серед яких такі несподівані, як лижне обладнання чи равлики. За даними Мінекономрозвитку, Україна є одним із найбільших постачальників курятини, яєць, соняшникової олії та вершкового масла до країн Євросоюзу.

При цьому Україна постійно зменшує товарообіг із Росією. Як відомо, 2015 року ми повністю відмовились від російського «блакитного палива». І за рішенням Стокгольмського арбітражу «Газпром» повинен сплатити «Нафтогазу» 2,56 млрд. дол. компенсації у «транзитній» справі.

Реформи

Питання реформ одне з найактуальніших в українському суспільстві. З 2014 року влада почала оновлення майже у всіх сферах життя: освіті, медицині, обороні, правоохоронній та судовій системі. З’явилася нова патрульна поліція і Верховний Суд (вперше в історії сформований на основі відкритого конкурсного відбору). ЗСУ перетворилось на потужне професійне військо і зайняло 8-му сходинку серед армій Європи.Було створено антикорупційні органи: Спеціальну антикорупційну прокуратуру, Національне антикорупційне бюро України та Національне агентство з питань запобігання корупції. Незабаром також буде сформовано
Вищий антикорупційний суд, що експерти вважають одним із найбільших досягнень цього року.

Активно впроваджується реформа децентралізації, завдяки якій місцеві громади отримали гроші для розвитку. Наразі створено 750 об’єднаних територіальних громад. За даними уряду, цього року реалізують 477 локальних проектів на суму понад 4 млд. грн. В основному — з енергоефективності, будівництва доріг, шкіл, садочків та медзакладів.

Суспільство

Відродження національної ідентичності, відмова від радянського минулого, європейські  демократичні цінності – це те, чим живе українське суспільство сьогодні. Від музики, книжок і фільмів і аж до релігії. За даними Нацради з телерадіомовлення, завдяки мовним квотам сьогодні 40 % радіоефіру звучать українські пісні і 75 % телеефіру – українські передачі.

З 2014 року в Україні заборонені комуністична партія і тоталітарна символіка. За даними Українського інституту національної пам’яті, декомунізація майже завершена. За 4 роки було відновлено понад 300 історичних назв міст і сіл, перейменовано понад 50 тисяч вулиць та площ, скинуто майже 2,5 тисячі пам’ятників тоталітарним вождям.

Українці відкрили для себе Європу. У 2017 році ЄС лібералізував візовий режим із Україною. Громадяни із біометричними закордонними паспортами змогли подорожувати у 30 країн Європи без віз. За рік цією можливістю скористалися понад мільйон українців.

Зміна суспільних настроїв дозволила також почати об’єднання українських православних вірян. Уже восени Вселенський Патріархат може ухвалити рішення про надання українській церкві автокефалії. За словами експертів, це нарешті нівелює вплив Москви й відновить історичну справедли-вість.

Міжнародна підтримка

У березні 2018 року на офіційному сайті НАТО з’явилась інформація про те, що Україна стала аспірантом Альянсу, а в червні Верховна Рада ухвалила закон про нацбезпеку, в якому закріпила прагнення України до членства в ЄС та НАТО.

Зі свого боку Захід незмінно під-тримує Україну на шляху реформ та зміцнення обороноздатності. США та ЄС непохитні у продовженні економічних санкцій проти РФ за її агресію щодо України.

Сьогодні в активі Києва — унікальні американські протитанкові ракетні комплекси «Джавелін», погоджені 1 млрд. фінансової допомоги від ЄС та 250 млн. оборонної підтримки від США. Аналітики впевнені, що успішні реформи разом із потужною міжнародною допомогою здатні зробити Україну міцною та конкурентною незалежною державою у світі.

 Матеріал Центру

громадського моніторингу

та контролю