Головна Цікаво «Слава Україні!» стане офіційним вітанням ЗСУ. Чому це важливо?

«Слава Україні!» стане офіційним вітанням ЗСУ. Чому це важливо?

94
0

Цього року під час параду до Дня Незалежності на Хрещатику вперше пролунає нове офіційне вітання української армії. Замість радянського «Здрастуйте, товариші!» воїни вигукнуть «Слава Україні!». У чому важливість зміни та навіщо влада ухвалила таке рішення?

Декомунізація Збройних Сил

На сьогодні, відповідно до Закону № 548-XIV про Статут внутрішньої служби Збройних сил, офіційне привітання української армії звучить як «Здрастуйте, товариші!», а  відповідь — «Бажаємо здоров’я!». Це привітання використовували у радянській армії з 1975-го до 1991-го року, і воно перекочувало до українського законодавства вже після проголошення незалежності.

За останні чотири роки ЗСУ відмовилось від багатьох атрибутів радянського минулого. Вони отримали нову форму, техніку та навіть військові свята. Настав час для зміни офіційного привітання. На початку серпня Президент України Петро Порошенко оголосив, що цього року на параді до Дня Незалежності до військових звертатимуться «Слава Україні!», на що ті відповідатимуть «Героям Слава!».

Крім того, глава держави доручив розробити відповідний законопроект. Тож офіційно у документах нове військове вітання буде закріплене після початку чергової сесії Верховної Ради, оскільки потребує внесення змін, зокрема до статутів усіх військ ЗСУ.

Історія національного гасла

Історики зауважують, що гасло «Слава Україні!» для Збройних Сил було обране не випадково. Воно зародилося ще на початку XX століття, мало багато інтерпретацій та вже сформувалося як суто українське привітання.

Як йдеться у спогадах командира 1-го кінного полку Петра Дяченка, у часи УНР вітання «Слава Україні! – Козакам Слава!» використовували «чорні запорожці», які боролись проти більшовиків за самостійну Україну.  У 1918-1922 роках були поширені різні відповіді на привітання, такі як «Україні Слава!», «Навіки Слава!», «Віра! Слава!».

Відповідь на вітання «Героям Слава!», яку українці використовують сьогодні, з’явилася в організації «Легія українських націоналістів», що діяла у 1925-1929 роках. У 1941 році «Організація українських націоналістів» ухвалила «Слава Україні — Героям Слава!» як офіційне привітання організації.

Нове життя гасло отримало під час утвердження незалежної України — його активно використовували під час Революції на граніті, Помаранчевої революції та Революції Гідності. Після початку війни на Донбасі 2014 року привітання набуло популярності у лавах військових та добровольців.

«Йде внутрішня перебудова свідомості, усвідомле-ння військових, що вони — українці, що вони захищають Україну та народ», — пояснює сучасне трактування гасла на фронті полковник ЗСУ Олег Бойко.

На думку учасника бойових дій на сході України Дениса Антіпова, гасло є об’єднавчим для всіх, хто у різні періоди історії боровся за суверенітет держави.

«Це важливе і дуже правильне рішення. Це, по-перше, поєднує сучасну українську армію з тими вояками, козаками армії УНР, які за численними свід-ченнями використовували гасла «Козакам Слава!», потім українськими націоналістами, українськими повстанцями, ну, і взагалі українськими патріотами, які воювали на Донбасі, брали участь у майданах під цим гаслом, жили і вмирали з цим гаслом на вустах. Це показує, що український народ, усі ті, хто воювали за незалежність, єдині. Тому я вважаю, що використовувати його в армії правильно», – каже Антіпов.

Центр громадського моніторингу

та контролю