Часто можна стати порушником без наміру, просто через незнання. Так, трапилось з пані Інною з Жовківщини, яка не змогла перетнути кордон через перевищення ліміту днів.
Дівчина часто подорожує країнами Європи, а декілька місяців тому у неї закінчилась робоча віза в Польщі. Жовківчанка вирішила скористатись правом «безвізу» і виїхати в Європу з туристичною метою. Але на кордоні її відмовили у виїзді.
Варто пам’ятати, що від 11 червня можна перетинати кордон без візи на підставі лише біометричного паспорта і перебувати в країнах Шенгенської угоди не більше трьох місяців протягом будь-якого довільно взятого 180-денного періоду.
Стандартна формула, на перший погляд, лишилася незмінною — перебувати в Шенгензоні можна не більше 90 днів упродовж 180-денного періоду.
Але на практиці цей період починає рахуватися не з того дня, коли ви отримали останню візу, а раніше. Тобто попередні поїздки до Шенгенської зони, за іншими візами теж беруться до уваги.
На сайті Європейської Комісії створено спеціальний калькулятор для самостійного обчислення дозволеного строку перебування за кордоном.
Слід зауважити, що поїздки до Великобританії, Болгарії, Хорватії і на Кіпр не враховуються — ці країни поки що не входять у Шенген.
Поїздки в Ісландію, Ліхтенштейн, Норвегію та Швейцарію враховуються — ці країни не є членами ЄС, але в Шенгенську зону входять.
І якщо за минулі півроку у вас було декілька віз, нехай навіть виданих різними країнами Шенгену (і не лише мультивізи, але й одноразові), вони також беруться до розрахунку.
Логіка полягає в тому, що в разі перевищення ліміту у 90 днів, ви проводите в Шенгені більше часу, ніж за його межами, тобто маєте отримувати дозвіл на тимчасове чи постійне проживання. А це — зовсім інша процедура.
Варто знати, що 26 червня 2013 року було внесено зміни до Конвенції про застосування Шенгенської угоди, Кодексу Шенгенських кордонів та Візового кодексу ЄС, і з 18 жовтня 2013 року ЄС використовує новий спосіб обчислення кількості днів для тих, хто має Шенгенські візи.