Головна Цікаво Iмунізація зберігає життя

Iмунізація зберігає життя

145
0

Багато дитячих хвороб можуть бути попереджені шляхом використання вакцин, що застосовуються при плановій імунізації. З часу впровадження цих вакцин кількість захворювань, ускладнень та смертельних випадків від цих хвороб значно знизилась. Але потрібно пам'ятати, що бактерії та віруси мають властивості виживати та періодично викликати епідемії серед невакцинованого населення. Внаслідок недостатньо сформованої системи імунітету особливо уразливі до них діти раннього віку. Без вакцинації (щеплення) хвороби, від яких ми зараз захищаємо своїх дітей, можуть повернутися. Багато дітей, які вижили після захворювання, можуть страждати від хронічних ускладнень упродовж усього подальшого життя.

Хвороби розповсюджуються через спілкування з інфікованими невакцинованими особами. Ризик поширення захворювань серед дітей, які не отримали щеплення, значно вищий, ніж у захищених шляхом вакцинації.

Імунізація є найбільш ефективним та надійним методом захисту. З 16 вересня 2011 року в Україні діє новий "Календар щеплень". До "Календаря профілактичних щеплень в Україні" включено 4 розділи – щеплення за віком, станом здоров'я, щеплення, які проводяться за епідемічними показаннями, рекомендовані щеплення. Сьогодні імунопрофілактика проводиться від 10-ти інфекцій: туберкульозу, поліомієліту, кашлюку дифтерії, правця, кору, паротиту, краснухи, гепатиту В, гемофільної інфекції. Більшість з цих захворювань може зумовити тяжкі ушкодження внутрішніх органів (печінки, мозку), часткову або повну інвалідизацію та навіть смерть.

Перше щеплення проводиться в пологовому будинку. В подальшому вакцинація здійснюється медичними працівниками в спеціальних кабінетах щеплення у лікувальному закладі або медичних кабінетах дошкільних установ та шкіл при дотриманні санітарно-гігієнічних вимог.

Щоб уникнути ускладнень, перед вакцинацією проводиться медичний огляд з метою виключення гострого захворювання, обов'язково вимірюється температура. Медичні протипоказання для щеплень визначає лікар. У разі їх виявлення запланована вакцинація відкладається до закінчення гострих проявів захворювання, яке було причиною протипоказання.

Щеплення здійснюється тільки одноразовими шприцами!

Дані про проведення щеплень записуються в облікових документах. Кожен з батьків повинен знати, від чого вакциновано їх дитину. Для створення повноцінного імунітету деякі щеплення потребують повторних введень вакцин. Неповна вакцинація не захищає від захворювання! Батьки повинні знати, коли саме дитина має отримати повторні дози препарату.

Після проведеного щеплення повинно бути забезпечене медичне спостереження терміном, який залежить від виду вакцини.

Тільки в деяких випадках після проведення маніпуляції можуть виникати так звані реакції у місці введення препарату (невеликий набряк, почервоніння) та незначне підвищення температури. Про це батьків попереджають медичні працівники. Усі прояви загальних та місцевих реакцій фіксуються у відповідних медичних облікових формах.

Введення вакцини ніколи не призводить до захворювання, проти якого здійснюється щеплення.

Вакцинація проводиться у відповідності з "Календарем щеплень". За умови його дотримання він є найбільш оптимальним для забезпечення повноцінного імунітету.

Звичайно лікар, який наглядає за дитиною, слідкує за своєчасністю щеплень. Але якщо батьки не беруть активну участь у їх проведенні, успіх вакцинації не гарантований.

Слід пам'ятати, що здоров'я, а від так і щастя Ваших дітей багато в чому залежать саме від Ваших знань про небезпечні хвороби та шляхи їх попередження, які можуть стати запорукою їх здорового майбутнього.

Пам'ятайте! Здоров'я Вашої дитини залежить саме від Вас!

 

І. ВОЛОЩЕНКО,

лікар-епідеміолог.