Головна Цікаво Іржа бура листкова – захворювання пшениці. Як з ним боротися

Іржа бура листкова – захворювання пшениці. Як з ним боротися

519
0

Puccinia recondita Rob.et Desm. f.tritici Eriks. et JJenn. (Puccinia triticina Eriks.)Це специфічне захворювання пшениці, що зумовлює великий недобір урожаю, особливо у Лісостепу і Поліссі України.

Захворювання проявляється на листках і піхвах пшениці спочатку у вигляді бурих пустул (урединій), а пізніше — чорних, з глянцевим відтінком (телій). Урединії і телії частіше розміщуються на верхньому, рідко — на нижньому боці листків безладно. Вони ніколи не зливаються у суцільну пляму, але навколо урединій можуть утворюватися хлоротичні і некротичні плями.Гриб має дві форми: звичайну, або європейську, і сибірську. Звичайна форма поширена в Україні. У природних умовах вона майже не утворює еціального спороношення якщо не враховувати рутвеці (Thalictrum minus L), на якому при штучному зараженні може викликати утворення ецій. Тому джерелом інфекції є урединіоспори. Гриб зимує в урединіостадії (частіше у вигляді уреди-ніогрибниці) на озимій пшениці.При наявності краплинної вологи урединіоспори проростають при температурі 2,5-З°С (оптимальною вважають 15-25°С). Інкубаційний період залежить від температури повітря. При 25°С він триває 5-18 діб. Урединіогрибниця і урединіоспори, які утворилися восени, дуже стійкі до низьких температур, чим і пояснюється прояв захворювання навесні. Подальший його розвиток досягає максимуму у фазі молочної стиглості зерна. Влітку за умов підвищеної вологості й тепла урединіоспори життєздатні недовго. У південних районах між періодом збирання пшениці і сівбою озимини проходить 1,5-3 міс., тому більша кількість урединіоспор гине. Тут джерелом інфекції є сходи падалиці пшениці. У північних районах, де між періодом збирання пшениці і сівбою озимини розриву практично немає, урединіоспори з решток стерні можуть потрапляти на нові сходи і заражати їх.Ураження озимої пшениці збудником бурої іржі знижує її зимостійкість. У колосках утворюється менше зернин, вони низької якості і маси, що є головною причиною зниження врожаю. Недобір останнього від хвороби може досягати 15-20% і більше.

Заходи захисту

Вирощування стійких, витривалих та ранніх сортів; недопущення самосівів; відмова від дуже ранніх строків посіву; при загрозі помірного та епіфітотійного розвитку – обприскування фунгіцидами (Альфа-Тебузол,Фенікс,Фенікс Дуо, Альто Супер 330 ЕС, Арчер, Байлетон, Бампер, Імпакт, Корбель, Міраж, Райдер, Рекс Дуо, Спортак, Танго, Тілт 250 ЕС, Фолікур, Фолікур БТ). Підвищену стійкість до бурої іржі мають сорти озимої пшениці: Айсберг одеський, Миронівська остиста.

Провідний спеціаліст фітосанітарного контролю Олег Зайвий