Головна Цікаво Яку воду ми п’ємо?

Яку воду ми п’ємо?

306
0

Для України однією із найбільш пріоритетних проблем є забезпечення населення якісною питною водою, адже за рівнем водозабезпечення ми посідаємо одне з останніх місць серед країн Європи. І якщо в Європі уже давно відмовилися від вживання води з колодязів, то в Україні вони є основним джерелом питної води для майже 75 % сільського населення. Невідповідність питної води санітарно-епідеміологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води (водно-нітратна метгемоглобінемія, флюорози, отруєння токсинами синьо-зелених водоростей тощо).

На жаль, заходи, спрямовані на покращення якості колодязної води у більшості випадків не забезпечують помітних зрушень. І перш за все це стосується нітратів. Нітрати — це солі азотної кислоти, які є постійними складниками природних вод. Якщо їх концентрація в питній воді не перевищує 50 мг/л, то така вода не шкідлива для вживання. Однак лабораторні дослідження останніх років довели, що вода з колодязів та індивідуальних свердловин (каптажі) до 70 % випадків має наднормативний уміст нітратів (упродовж 2014 року фахівці Жовківського РВ ДУ «ЛОЛЦ ДСЕС України» провели 200 досліджень води з криниць, якою користуються діти віком до 3 років, та у 20 пробах виявили відхилення за вмістом нітратів). Основні причини цього полягають у внесенні в ґрунт мінеральних та органічних добрив, його забрудненні стічними водами, а також твердими побутовими відходами, недотриманні вимог санітарних норм під час будівництва вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби; неналежне утримання криниць, що може приводити до хімічного забруднення питної води продуктами органічного розпаду, передусім нітратами, та мати негативний вплив на здоров’я людини, спричиняти водно-нітратну, метгемоглобінемію у дітей віком до 3-х років.

Метгемоглобінемія найчастіше спостерігається в сільських регіонах, де використовується вода з криниць. Групами підвищеного ризику є немовлята віком до 1 року, які перебувають на штучному вигодовуванні; чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, із захворюваннями дихальної, серцево-судинної
систем.

З метою запобігання негативному впливу нітратів на здоров’я населення та виникненню отруєнь і захворювань необхідно:

1. Якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Уміст у ньому нітратів низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією цих сполук.

2. Не вживати питної води з колодязів і джерел, вміст нітратів у яких перевищує нормативні показники, та не використовувати її для приготування сумішей для дитячого харчування.

3. З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні й органічні   добрива. Не організовувати зберігання гною, вбиралень, вигрібних ям у радіусі 50 м від колодязів та каптажів.

4. Дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог, криниці  не менше, як 1 раз на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли туди потрапити випадково, з подальшою дезінфекцією. Опісля воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення.

На виконання постанови Головного державного санітарного лікаря України від 17.05.2010 р. № 16 «Про попередження виникнення воднонітратної метгемоглобінемії у дітей», лабораторії санепідслужби проводять у селах обстеження кожного нецентралізованого джерела питної води (криниці, каптажі). У разі невідповідності якості води санітарним вимогам, санепідслужба вказує джерела гарантованої якості, з яких можна використовувати воду для питних потреб і приготування їжі, особливо для дітей. При цьому медичні працівники первинної медико-санітарної ланки (терапевти, педіатри, гінекологи) мають проводити роз’яснювальну роботу серед населення щодо неприпустимості використання води з колодязів та каптажів для приготування дитячого харчування.

Жовківське районне управління Головного управління Держсанепідслужби у Львівській області пропонує органам виконавчої влади та місцевого самоврядування з відповідальністю віднестися до цієї проблеми та надіслати на нашу адресу інформацію про дислокацію криниць, водою з яких користуються діти віком до 3 років.

Звертаємось до жителів району, у яких є діти віком до 3-х років: ви можете провести дослідження (безкоштовно) води з Ваших криниць, звернувшись у Жовківський районний відділ лабораторних досліджень ДУ «Львівський обласний лабораторний центр ДСЕС України», м. Жовква,  пл. Вічева, 1 а, тел. 22-294.

Марія СЛЮСАР, начальник відділу здійснення Держсанепіднагляду Жовківського РУ ГУ ДСЕС у Львівській області.