Головна Цікаво Корисні мікроорганізми на варті здоров’я людини

Корисні мікроорганізми на варті здоров’я людини

169
0

Стінки кишечника і слизові оболонки – будинок для трильйонів мікроорганізмів. Згідно з підрахунками, їх вага може досягати 3 кілограмів, і це тільки в кишечнику. 60% з таких мікроорганізмів – симбіонти: бактерії пробіотики, гриби, віруси і археї, тобто, так звана мікрофлора, яка забезпечує здоров’я людини.

Користь мікроскопічних симбіонтів

Мікроорганізми людського тіла:

  • допомагають організму засвоювати їжу, розкладаючи складні речовини на прості, легко засвоювані компоненти;
  • виробляють деякі корисні нутрієнти, які людський організм не може синтезувати самостійно і отримувати в достатній кількості з їжі. Серед них вітаміни В3, В6, В12, К2.
  • захищають своє місце проживання від патогенних мікробів, які викликають різні захворювання;
  • беруть участь у виробленні імуноглобуліну;
  • регулюють роботу кишечника.

Основну роль в здоровій мікрофлорі грають бактерії, які віддають перевагу рослинну їжу. Їх існування можна підтримувати, правильно харчуючись і вживаючи в достатній кількості овочі, фрукти і крупи. Такий раціон дозволяє оптимізувати баланс бактерій. Але іноді потрібна додаткова допомога.

У яких випадках потрібно допомагати симбіонтам

Порушити стан мікрофлори кишечника може будь-який стрес. У багатьох людей після нервового напруження з’являються збої в роботі шлунково-кишкового тракту. Харчування сучасної людини, яке складається з перероблених рафінованих продуктів, теж руйнує баланс мікроорганізмів. Є ще й інші фактори:

  • жорсткі дієти;
  • прийом антибіотиків;
  • важкі інфекції;
  • гормональні збої;
  • вживання неякісних продуктів і води.

Все перераховане може привести до порушень в мікрофлорі кишечника, дисбактеріозу. На першій стадії з’являється легке нездужання, метеоризм, діарея або запори. У цьому випадку допоможуть ферментовані продукти, отримані методом квашення. Це «живі» молочнокислі напої: йогурт, кефір, овочі. Стан мікрофлори можна поліпшити і за допомогою біодобавок, наприклад, пробіотики Ветом.

Якщо після зміни раціону ситуація не покращується, слід звернутися до лікаря. За маскою дисбактеріозу можуть ховатися небезпечні захворювання. Важкий дисбаланс в мікрофлорі кишечника, якщо він серйозний сам по собі, вимагає спеціального лікування. У занедбаній формі він призводить до виснаження організму і розмноженню патогенної флори.

Що краще: натуральна їжа або біодобавки

При легкому дисбактеріозі найкраще, звичайно, використовувати натуральну їжу, щоб швидше відновити роботу кишечника. Але сказати легше, ніж зробити. Адже в магазинах якісну їжу не купиш, а готувати ферментовані продукти вдома складно.

Щоб зробити йогурт, потрібно спочатку купити молоко хорошої якості. Потім його добре прокип’ятити, остудити до 38-40 градусів, додати лактобактерії. Витримувати температуру на одному рівні необхідно ще 6-8 годин. В процесі бродіння в молоко можуть потрапити інші бактерії, які витіснять корисну культуру. Вийде смачно і корисно, але не зовсім так, як хотілося. Інші продукти готуються ще складніше, а робити їх потрібно регулярно протягом декількох місяців.