Головна Цікаво Костел Св. Лаврентія та Станіслава у Жовкві – історія

Костел Св. Лаврентія та Станіслава у Жовкві – історія

83
0

Костел (з 1620 р. колегіата) Св. Лаврентія та Станіслава у Жовкві був заснований гетьманом великим коронним Станіславом Жулкевським. Будівництво почалося приблизно в 1606 р. за планами львівського будівельника Павла, знаного як Щасливий, а після його смерті продовжено італійським митцем Амброзієм Прихильним. Костел був в основному завершений близько 1618 року. У 1620 році, зі смертю гетьмана Жулкевського та його сина в битві під під Цецорою вимерла родина Жулкевських – останніх двох її представників поховано в крипті костелу в Жовкві, яка стала відповідно до заповіту гетьмана мавзолеєм і пам’ятником лицарської слави.

З часом тіла наступних власників Жовкви, Даниловичів та Собеських, були поховані в криптах костелу. З фундації Яна III великий надгробковий пам’ятник батька монарха Якуба та його дядька Станіслава Даниловича були зведені у храмі відомим гданським скульптором Андреасом Шлютером. Доповненням до пантеону слави лицарів були монументальні картини, що зображують найбільші перемоги гетьмана Жулкевського (битва під Клушино в 1610 р., завдяки котрій армія Речі Посполитої увійшла до Москви) та короля Яна III Собєського (перемога над турками під Хотином 1673 р., під Віднем 1683 р. та під Парканами 1683 р.).

У 1946 році храм був закритий радянською владою. У 1989 році, після багаторічних зусиль, костел було повернено місцевій римо-католицькій громаді.

Відео можна також побачити на каналі YouTube проекту (якість HD, разом з історичним описом під відео):

У рамках проекту “Україна і Польща. Слідами історичної спадщини” (PL-UA. Історія з дрона / Historia z drona) в 2018 року, в Україні створено 100 коротких відеофільмів, присвячених обраним об’єктам архітектурної спадщини, які було збудовано за часів колишньої Речі Посполитої.