Головна Цікаво На Жовківщині немає спеціалізованих пунктів прийому небезпечних енергоекономних ламп

На Жовківщині немає спеціалізованих пунктів прийому небезпечних енергоекономних ламп

269
0

Енергоекономні лампи або ж «економки» все частіше використовують не тільки на підприємствах та установах, але й удома. Краще один раз купити дорогу енергозберігаючу лампу, ніж спостерігати, з якою швидкістю намотує кіловати лічильник. Особливо споживання електроенергії збільшується у зимову пору, коли тривалі вечори.

— Щоб зекономити на рахунках за світло, ми купили в квартиру енергозберігаючі лампи, — поділилась молода господиня, — але несподівано зіштовхнулась з проблемою. Прочитала на упаковці, що їх не можна просто так викидати. Лампи містять ртуть і якщо розіб’ються, можуть нанести шкоду здоров’ю і довкіллю.

То куди ж дівати небезпечне світило? Це ми з’ясували у продавців і фахівців та подаємо результати і висновки наших досліджень.

Енергоекономні лампи справді містять пари ртуті. Саме завдяки цьому вони працюють і заощаджують електроенергію. І в робочому герметичному стані цілком безпечні як для здоров’я людини, так і для довкілля. Загроза — в іншому: після того, як люмінесцентні лампи виходять із ладу, люди викидають їх у звичайний смітник. Уже зі сміттєзвалища ртуть може потрапляти у грунт, воду та повітря.

Експерти підрахували: якщо чисельність населення України помножити на кількість ламп, які припадають на кожного її мешканця, то щороку в смітники потраплятиме кількасот кілограмів ртуті. До речі, лише один грам цієї отрути у довкіллі здатний призвести до забруднення понад трьох мільйонів кубометрів повітря чи двохсот тисяч кубометрів води. Окрім того, навіть мізерні дози випарів ртуті можуть викликати гострі фізичні та психічні розлади у людей.

Рано чи пізно свій ресурс вичерпує навіть довговічна люмінесцентна лампа, яка так само, як і звичайна, «згорає». Але, якщо звичайну лампочку можна сміливо викидати у смітник, то на «економці» є спеціальне маркування, яке забороняє це робити.

Як же вирішити питання утилізації використаних енергоекономних ламп, щоб не нашкодити своєму здоров’ю та довкіллю? Спеціалізованого пункту прийому таких відходів на Жовківщині немає. Ми поцікавилися у жовківській комунальній службі, чи приймають непридатні лампи? Нам пояснили, що на це потрібна ліцензія. Комунальники сміття вивозять, а не сортують. Правда, з 2011 року у Жовкві встановлено окремі ящики тільки для використаного пластику, який забирає спеціалізоване підприємство на переробку.

Окрім енергоекономних лампочок, на смітник не можна викидати і батарейки, які містять свинець. Тож як поводитись з ними у побуті пересічним громадянам? Якщо ЖЕК не приймає такий шкідливий для довкілля непотріб, то далі звертаємось у місця їх продажу. На щастя, продавці такого потрібного нині товару розуміють гостроту проблеми й поінформовані із можливими наслідками. Тому, як запевнили у трьох крамницях, в які завітали, використані лампочки вони приймають і віддають виробникам. Проте якогось оголошення чи попередження про актуальність правильної утилізації ніде не було. Ще один продавець у центрі міста узагалі з дивуванням поглянув після поставленого запитання і, як кажуть, не міг відмовити. «Приносіть, ми все одно викинемо у сміття», — підсумував співрозмовник. «Дякую, але це я можу зробити без вашої «допомоги». Таке «розуміння» реалізаторів не захистить наше довкілля. А ще й коли думки просякнуті заробітками, а не наслідками…

Така ж ситуація із використаними батарейками. Їх реалізують на кожному кроці, але чи приймають… Визначені місця збору відпрацьованих батарейок вдалося знайти у магазині «Київстар», що в центрі Жовкви, і на старій автобусній, у павільйоні поповнення телефонних рахунків. У крамниці «МТС» на початку вулиці Львівської оформлена спеціальна скринька із закликом «Викидай правильно», у яку відвідувачі можуть віддати товар, непридатний для використання.

Головний державний санітарний лікар району Ігор Тутік констатував, що згідно з державними санітарними правилами та нормами щодо поводження з промисловими відходами, використані енергоекономні лампи та батарейки повинні здаватись на утилізацію, яку може проводити лише ліцензована організація. У бюджетних установах це питання контролюється. Згідно з укладеними договорами, такі непридатні промислові відходи передаються ліцензованими підприємствам, які у Львові, на утилізацію. До того ж, пан Ігор принагідно нагадав, як поводитися у побуті у разі, коли збилась «економка». У такому випадку треба ретельно провітрити приміщення і промити поверхню розчином марганцівки.

Отож, в умовах, коли економити електроенергію намагається не лише населення, але і держава, невирішеним залишається питання утилізації відпрацьованих «економок». Цьому повинні приділяти належну увагу екологи, санепідемстанція, місцева і державна влади. Вочевидь, збирати і знешкоджувати лампи і батарейки найправильніше силами їх реалізаторів — магазинів і супермаркетів. Власне, таким способом проблему вирішили у багатьох країнах.

Уляна ЛАЩІВСЬКА.

Від редакції. Добре, що більшість власників крамниць розуміють і дбають про довкілля і, найперше, про здоров’я кожного. Тож, шановні читачі, не викидайте на смітник використані енергоекономні лампи і батарейки, а віднесіть у місця їх продажу. Щоб економно — не означало небезпечно.