На Жовківщині уже зібрано майже 70% ранніх зернових культур

    627
    0

    У народі кажуть: серпень — багач, запасів збирач. Останній місяць літа радує плодами поля та саду. Нинішній рікщедрий на врожай зернових, картоплі й овочів.

    Щедрі весняні дощі добре зволожили хліборобську ниву. Неспекотна погода на початку літа сприяла наливанню колоса. Тому цьогорічна врожайність ранніх зернових культур на 25-30 відсотків більша, ніж минулого року. Таких сприятливих природніх умов, на думку спеціалістів і старожилівхліборобів, не було давно. У Жовківському районінайбільша врожайність зернових в області.

    Станом на 5 серпня 2014 р. усіма категоріями господарств нашого району зібрано 11970 га ранніх зернових культур, що становить 68 відсотків від загальної площі. При середній врожайності 49 ц/га намолочено 58645 тонн зерна. Зокрема, у сільськогосподарських підприємствах скошено 2381 га зернових  (47 відсотків площі збирання), намолочено 8620 тонн збіжжя, середня врожайність становить 36,2 ц/га. В агроформуваннях району завершено збирання озимого ріпаку. При врожайності 36,5 ц/га намолочено 5900 тонн.

    На початку тижня разом із начальником відділу управління агропромислового розвитку Андрієм Сухорабом  ми виїхали у три різні за обсягами виробництва фермерські господарства, щоб побачити реальну картину зернозбиральної кампанії.

    Першим на шляху нашої редакційної автівки розкинулось селище Куликів. Тут, у фермерському господарстві «Лелик» зібрано вісімдесят відсотків озимини із 161-гектарної площі. У наявності два зернозбиральних комбайни. Посівна площа  — 297 га, з них на 101 га вирощують кормові культури. У господарстві утримують 115 дійних корів і 96 голів ремонтного молодняка. Тому потрібна належна кормова база.

    — Із зібраного врожаю продаємо лише насіннєву пшеницю «Миронівська-65», — поділився Ярослав Григорович Лелик, — яка защедрила по 66 центнерів з гектара. Частиною зерна розраховуємось за оренду земельних паїв, а решта залишаємо на фураж.

    В урочищі «Під Костеєвом», де розкинулось пшеничне поле ФГ «Лелик» під пекучим сонцем працював комбайнер із більш як двадцятирічним стажем Петро Обдар. Йому до спекотної роботи у період жнив не звикати, бо це, за його словами, сприятлива погода для збирання врожаю. Достиглі колоски пшениці схиляються перед жаткою комбайна. Поле пахне хлібом. На скошеному лані гордовито походжають лелекиптахи добробуту і достатку, сімейного затишку. Середня врожайність озимої пшениці на даному полі  становила 50 ц/га.

    Фермерське господарство «Кушпіт Б. О.», що у селі Звертові,  належить до великих. Посівна площа становить 660 гектарів, зокрема, 280 га — зернові культури і 380 га — технічні. Уже повністю зібрано ріпак на площі 162 га, середня врожайність — 38
    ц/га. Зерно продано прямо з поля за надані матеріальнотехнічні ресурси у кредит, його зберігати невигідно.

    Зібране збіжжя озимих зернових  милує око і вселяє надію. На тоці теж кипить робота, працівники перелопачують та очищають зерно (на світлині). Великі насипи врожаю свідчать про хороший результат праці та забезпечення продовольчої потреби. Бо хлібусьому голова.

    Нині у полі працюють 4 комбайни, зерно доставляють 5 КАМАЗів, — розповідає фермер Борис Кушпіт. — Ми уже зібрали 100 гектарів озимих зернових. Кращої погоди для їх вирощування, як цьогоріч, бути не може. Середня врожайність становить 50 ц/га. За такі щедрі плоди поля дякуємо Богу й чекаємо вигідної ціни для реалізації зерна.

    Охопити значні обсяги господарки Борису  Олексійовичу допомагають четверо синів Павло, Лев, Роман і Данило, зять Володимир — чоловік старшої дочки Ірини. Молодша Марта ще навчається у школі.  У пана Бориса вже й вагомий досвід роботи, фермерське господарство започаткував ще у 1993 році. Нині є з ким працювати, є набуті навики, доступні усі ресурсибула б тільки вигідна ціна реалізації збіжжя для сільськогосподарських товаровиробників. Підприємства, які рекламують свої мінеральні добрива і засоби захистуосновні статті собівартості продукції рослинництва, організовують практичні семінари, що суттєво допомагають у роботі, застосуванні нових технологій.

    Сім років Б. Кушпіт займався ще й тваринництвом, економічні реалії вплинули на неприбутковість галузі. Тож тепер фермерське господарство спеціалізується лише на рослинництві.

    Найменше за посівною площею (45 га)  — фермерське господарство «Діон», у яке ми теж завітали у розпал жнив. Із 22 гектарів озимої пшениці скошено 15 при середній врожайності 45 ц/га. Своїм комбайном і свій врожай збирають, і людям допомагають. ФГ «Діон» спеціалізується на вирощуванні картоплі — 11 га та овочів — 12 га. Для їх зберігання і рентабельнішого збуту побудовано овочесховище, у якому регулюється відповідний вологотемпературний режим.

    Жнива — гаряча пора для хліборобів і вінець їх копіткої праці. У цьому вкотре пересвідчились, побувавши у трьох фермерських господарствах нашого району. У кожному з них різні посівні площі зернових, різна специфіка господарювання, але однакова традиція українського хлібороба, якої дотримуються з року в рік. Вчасно треба посіяти, доглянути і зібрати! А за цілим комплексом технологічних робіт криється щоденна турбота і відповідальність, любов до землі і праці. Збирання хлібарезультат річної праці селянина. Цьогоріч поле віддячило усім хліборобам за старання, за клопоти, за мозолі. Дякувати Богу, у непростий фінансовоекономічий  час будемо мати хліб на столі.

    Уляна Лащівська.