Норми та порядок проведення хімобробки ріпаку

    504
    0

    З настанням сонячних і теплих днів на посівах сільськогосподарських культур активніше розповсюджуються шкідливі організми. Особливої уваги вимагає ріпак, де без хімічних обробок не обійтися.

    У посівах озимого ріпаку спостерігається заселення і пошкодження рослин жуками ріпакового квіткоїда. Вони виїдають внутрішні частини бутонів і квіток, викликаючи їх засихання та опадання. Стеблові прихованохоботники (їх личинки) живляться всередині черешків та стебел, виїдаючи ходи у напрямі до основи рослини. У результаті таких пошкоджень в’януть і засихають окремі листки та стебла, а при сильному пошкодженні гине вся рослина. За умови досягнення критичної чисельності ріпакового квіткоїда та прихованохоботників (5-6 жуків на рослину) посіви культури обприcкують одним з інсектицидів: Біскайя 240 OD, о.д. 0,25 л/га; Вантекс, мк.с. 0,04-0,06 л/га; Децис Профі 25 WG, в.г. 0,07 л/га; Карате Зеон 050 CS, к.с. 0,15 л/га; Моспілан, р.п. 0,12 кг/га або аналогами. За появи ознак пероноспорозу, альтернаріозу, фомозу тощо посіви обробляють Альєттом, з.п. 1,2-1,8 кг/га, Ридомілом Голд МЦ, в.г. 2,5 кг/га, Містиком, к.е. 1 л/га, іншими.

    Для попередження отруєння пестицидами бджіл на ріпакових полях та інших квітучих рослинах і, відповідно до Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл (яка є обов’язковою для виконання всіма організаціями) необхідно знати, що профілактика отруєння бджіл базується на суворому дотриманні регламентів застосування токсичних для бджіл речовин. Власників пасік сповіщають за три доби до хімобробок з зазначенням застосованого пестициду, місця, часу і способу проведення обробки, вказують час ізоляції бджіл. Завчасно, але не менше, ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарства сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь і об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години. Як виняток у похмурі і прохолодні дні допускається проведення обробок у денні години. Не допускають обробку квітучих медоносів під час масового льоту бджіл. Забороняється залишати пестициди і агрохімікати без охорони в місцях застосування. Обприскування проводяться при швидкості вітру 3-4 м/с.

    Якщо неухильно дотримуватися правил застосування хімічних засобів захисту рослин, шкода від них для навколишнього середовища буде мінімальною.

    Світлана Вега,

    державний фітосанітарний інспектор

    Львівфітоінспекції.