Головна Цікаво Громадськість Жовкви відзначила 70-ту річницю Перемоги над нацизмом у Європі

Громадськість Жовкви відзначила 70-ту річницю Перемоги над нацизмом у Європі

192
0

В Україні вперше на офіційному рівні розпочали нову традицію відзначення 8 та 9 травня у європейському дусі пам’яті та примирення. Упродовж попередніх 23 років ми відзначала 9 травня День Перемоги за усталеним радянським зразком. Це не відповідало історичній пам’яті українського народу і загальноєвропейським традиціям, призводило до ігнорування трагічних сторінок Другої світової війни. Завдяки Указу Президента «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни» та Закону «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» в Україні започатковано новий формат святкування.

У Другій світовій війні українці понесли людські втрати більше, ніж Велика Британія, Канада, США та Франція разом узяті. Загальні втрати України у цій війні оцінюються у 8-10 мільйонів життів. Кількість українських жертв можна порівняти із населенням сучасної Австрії. Для України Друга світова війна — це, насамперед, трагедія. Ми знаємо та усвідомлюємо, що українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі інтереси. За Україну воювали дві тоталітарні системи, що однаково не зважали на ціну людського життя. Подолати минулі трагедії, почерпнути з них силу для майбутнього — сьогодні це найважливіший виклик, який стоїть перед нами.

8 травня громадськість Жовкви відзначила 70-ту річницю Перемоги над нацизмом у Європі. Представники районної та міської влад поклали вінки до пам’ятника полеглим у Другій світовій війні. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих воїнів, померлих ветеранів Другої світової війни та героїв, які загинули на Сході України. Ведуча —  в. о. керівника відділу культури і туризму Галина Фесюк — розповіла про тогочасні події воєнного лихоліття.

До учасників віча зі словами привітань і вдячності ветеранам звернулася голова Жовківської районної державної адміністрації Надія Щур: «Дні пам’яті і примирення ми святкуємо під гаслом «Пам’ятаємо і перемагаємо» під символом червоного маку. Пам’ятаймо, що маємо святу українську землю, працьовитий, мирний і щирий народ, свою історію, яка віками вчила нас, що тільки сильний народ — єдиний, мудрий, здатний себе захистити. Водночас, перемагаймо нашу байдужість, заздрість і ревність, страх і бажання сховатись за чиєюсь спиною. Перемога у Другій світовій війні — це подвиг нашого народу. Народ, який пережив війну і вистояв у ній, — непереможний».

Значний вклад українців у перемогу над нацизмом відзначив у промові голова Жовківської районної ради Тадей Швай: «44 відсотки тих, які загинули у Другій світовій війні, — це українці. Сьогодні ми схиляємо голови перед їх пам’яттю. Це велика жертва українського народу за мир. Хто нехтує мирними угодами, зазіхає на чужу землю — того чекає доля гітлерівської коаліції. Україна переможе!»

Фронтові події страшної війни пригадав у виступі представник ветеранської організації Роман Сокальчук, який звернувся до молоді, щоб цінила і берегла мирне небо. Усі промовці урочистого віча  дякували ветеранам за вагомий внесок у перемогу над нацизмом, вшанували пам’ять тих, хто загинув на полях битв і в нацистських концтаборах, учасників національно-визвольного руху, які боролись за українську державність.

Після урочистого віча присутні вирушили на міський цвинтар, де поклали квіти до пам’ятника невідомому солдату та могил полеглих воїнів. Священнослужителі відслужили Панахиду за загиблими у роки Другої світової війни та окропили поховання.

У дні суворих випробувань ми завжди звертаємось до історичного досвіду, щоб у подвигах батьків і дідів черпати сили для нинішньої боротьби за волю українського народу.

Уляна Лащівська.