Критично низький рівень вакцинації дітей призвів до спалаху поліомієліту в Україні. Лабораторією Всесвітньої організації охорони здоров’я виявлено поліовірус у двох дітей із Закарпатської області. Вік дітей на момент виявлення паралічу 4 роки і 10 місяців, обидві дитини з ромської громади, невакциновані проти поліомієліту, проживають у різних районах Закарпатської області.
Що ж таке поліомієліт?
Поліомієліт — це вірусне захворювання, що вражає сіру речовину спинного мозку з розвитком паралічів. Збудниками захворювання є ентеровіруси (кишкові віруси). Даний рід вірусів широко розповсюджений у навколишньому середовищі, так що його легко може підхопити і дитина, і доросла людина.
Збудник стійкий до впливу різних фізичних і хімічних факторів, довгостроково виживає в фекаліях, стічних водах, на овочах, в молоці. Вірус інактивується при кип'ятінні, дії дезінфікуючих засобів і розчину калію перманганату.
Джерелом збудника інфекції є хвора людина або вірусоносій.
Інкубаційний період, тобто період від зараження до появи клінічних ознак захворювання, складає від 3 до 21 дня, частіше — 7-12 днів. Механізми передачі збудника — фекално-оральний та повітряно-крапельний. Чинниками передачі збудника можуть бути молоко та інші продукти, вода, повітря навколо хворого, предмети побуту, котрими користувався хворий. Захворювання може починатися з підвищення температури, появи головного болю, рідкого стільця, слабкості, ригідності м'язів потилиці. Потім можуть мати місце різні парези та паралічі. Летальність при паралітичних формах складає 2-10%.
На сьогоднішній день єдиним ефективним методом профілактики цього небезпечного захворювання є щеплення. Вакцинація виконується в кілька етапів.
Відповідно до щеплювального календаря, згідно наказу МОЗ України від 11.08.2015р. № 551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні», вакцинація дітей для профілактики поліомієліту проводиться за віком 2 місяці, 4 місяці, 6 місяців, 18 місяців, 6 років та 14 років.
Інактивована вакцина для профілактики поліомієліту (далі — ІПВ) застосовується для перших двох щеплень, а при протипоказаннях до введення оральної поліомієлітної вакцини (далі – ОПВ) – для всіх наступних щеплень за цим Календарем.
Вакцина ОПВ застосовується для 3-6-го щеплень (щеплення за віком – 6 місяців, 18 місяців, 6 років та 14 років) при відсутності протипоказань до ОПВ.
Вакцина ІПВ може бути застосована для 3-6-го щеплень як окремо, так і в складі комбінованих вакцин.
Дітям, які перебувають в оточенні сім’ї, дитячих закладах закритого типу з ВІЛ-інфікованими або з особами, яким протипоказано введення ОПВ, щеплення проводиться виключно ІПВ-вакциною.
Особливості вакцинації дітей проти поліомієліту, що не отримали щеплення за віком, наведено у вищевказаному календарі щеплень.
Багато батьків відмовляються від вакцинації від поліомієліту, боячись розвитку в дитини ускладнень. Перед тим, як підписати відмову від щеплення, необхідно зважити всі « за» і « проти», оскільки відмовляючись від вакцинації, батьки залишають дитину без захисту від найнебезпечнішого захворювання.
Марія СЛЮСАР, заступник начальника управління — начальник епідеміологічного відділу Жовківського районного управління Головного управління Держсанепідемслужби у Львівській області.