Згідно з легендою, ідею «підглянув» Хаймл Годдар, спостерігаючи за кататися на ролердромі людьми, і в 1908 році запатентував роликовий конвеєр. До цього стрічка рухалася по дошках, дерев’яних циліндрах, але ролики в сучасному розумінні впровадив Годдар.
Ролики можна було швидко замінити
Головний плюс винаходу – стрічка не зупинялася при виході з ладу одного ролика, його можна було замінити, поки навантаження брали сусіди. Конструкція без особливих змін дожила до наших днів:
Підшипники забезпечують зниження опору тертя кочення;
Ось рівномірно розподіляє навантаження проїжджаючого вантажу на опори;
Покриття роликів забезпечує зчеплення зі стрічкою при мінімальних втратах на тертя.
Все геніальне просто, винахід дожило так нашого часу без істотних конструктивних змін. Матеріали стали досконалішими, надійніше, внутрішня частина закрита від потрапляння бруду, ресурс збільшився, але один недолік так і не усунули. Рух рівною стрічки приводило (і призводить) до падіння вантажів, навіть незважаючи на обмежувачі з боків. З цієї причини транспортування сипучих вантажів була утруднена, доводилося знижувати швидкість і робити стрічку ширше.
Зрозуміло, це призводило до втрат часу і прямих збитків, тому винахідники задумалися над ліквідацією мінуса, зберігши головний плюс. Рішення знайшлося досить швидко, причому ролик так і залишився в ньому головним елементом.
Роликові гірлянди практично позбавлені недоліків
З рівною смуги і звичайний вантаж легко падає. А уявіть, якщо потрібно перемістити циліндр з пневматичної пошти з однієї труби в іншу. Проблему вирішували майже одночасно у Вашингтоні та Нью-Йорку, тоді і придумали зробити стрічку увігнуту, провисшую. З такою люльки циліндри не випадало, а рух забезпечували ролики, підвішені півколом на ланцюгах.
Революція пройшла непоміченою, як часто буває з корисним удосконаленням винаходи. Сьогодні гірлянди роликові – незамінні елементи транспортних систем в гірничодобувній галузі і не тільки. Сучасні деталі прості, надійні, так само легко змінюються і продовжують працювати, якщо один з роликів вийшов з ладу. У гірлянді їх зазвичай три. Якщо вони зроблені в Україні, то заміна знадобиться, коли зламаються два. Конкуренти про це мовчать, але обсяг закупівель зростає, українські деталі працюють на найскладніших ділянках по всьому світу.
До речі, в деяких конвеєрах застосовуються шевронні стрічки (з поперечним рельєфом), і кут підйому сипучого вантажу (без прокидання) досягає 30 °. Відмінний варіант економії на скреперно-ковшових або інших (більш дорогих) конструкціях.
Практично будь-яка довжина стрічки, підйом (спуск) під кутом, висока вантажопідйомність і швидкість переміщення вантажів. Все це скромні і непомітні елементи, ролики, зібрані в гірлянди, зроблені в Україні. Хоча і звичайні ролики теж у нас виробляються і цінуються виробниками конвеєрного встаткування в усьому світі. Чудовий привід для гордості вітчизняним машинобудуванням.