Головна Цікаво Ринок офісної нерухомості України в період COVID-19

Ринок офісної нерухомості України в період COVID-19

158
0

В умовах світової епідемії сфера розвитку та будівництва також зазнала суттєвих змін. На сьогоднішній день основною метою для керівників є вміння швидко адаптувати підприємства до екстремальних нових умов, модифікувати старі проекти, бути, що називається flexible.

Ті компанії, які і до цього працювали віддалено, за принципом “hot desking” (система організації роботи, при якій один і той же робоче місце використовується декількома співробітниками, які надходили на роботу в різний час) або коворкінгу (принцип спільного / колективного офісу), безумовно отримали величезну перевагу. Вони, самі того не підозрюючи, були готові до COVID і карантину задовго до його початку.

Результати світового опитування показали, що 8 з 10 опитаних воліли б працювати віддалено навіть після закінчення пандемії. Але при цьому багатьом потрібні контроль і дисципліна, яких вдома, швидше за все не вдасться досягти. Цілком можливо, що це спричинить модернізацію, вдосконалення та збільшення офісних просторів, з метою зробити їх більш привабливими для працівників.

Припинена на час карантину діяльність орендарів знову відновилася влітку 2020. Вони продовжили аналізувати ринок, а також ймовірність оренди на більш вигідних умовах, ніж були минулої зими.

Основні зміни на ринку нерухомості після карантину:

  • зацікавленість у скороченні орендованої площі;
  • попит на стійкі інженерні конструкції;
  • активний клінінг і додаткові послуги, спрямовані на стерилізацію приміщень (то,
  • що отримало найбільшу популярність за час епідемії);
  • попит на приміщення з готовим ремонтом.

Кількість зайнятих і орендованих приміщень на початок 2020 року склало близько 40 000 кв.м, що за половину від минулорічних показників (90 000 кв.м).

Важливим моментом є нова тенденція, яка зачепила договір оренди. А саме, зараз багато хто прагне встановлювати додаткові умови оренди, на випадок неможливості використання приміщення. Зазвичай домовляються про відстрочку платежів і продовження договорів на відповідний термін.

У розпал світової епідемії та карантину ринок оренди нерухомості практично вимер і тільки на початку липня почав воскресати знову. Десятки тисяч українців, позбавлених роботи, так і не змогли знайти спосіб заробити і поїхали з орендованих квартир.