Завершується Петрівка, піст, після якого зазвичай починається період весіль. Чи не в кожному населеному пункті святковий обряд відбувається по-своєму, особливо. Наша журналістка прослідкувала, як це було у місті на кордоні.
У вишиванках, за тиждень до весілля, молодь (молода з дружками; молодий з дружбами) просять гостей. У четвер печуть короваї. У п’ятницю молодий викупляє сорочку у молодої, а перед цим молоді хлопці і дівчата прикрашають браму гілками ялини, різноманітними квітами, кольоровими стрічками. Рвуть барвінок і ним прикрашають уже спечені короваї.
Суботнього ранку мати молодого, перед виходом із дому, кропить його свяченою водою за допомогою зілля, після чого розбиває посудину на щастя. Дружки ставлять браму (стіл із солодощами та напоями), просять у молодого викуп за молоду (виводять переодягненого у білу сукню хлопця). Коли доходять згоди, молода виходить до коханого, і вони разом заходять у хату. Дівчина чіпляє невеличкий букетик із лівого боку молодому, він їй віддячує подарунком. Дружки після цього чіпляють букетики дружбам (також з лівого боку). Молодята вклоняються своїм батькам, які їх благословляють.
Дружби беруть посудину зі свяченою водою, мати молодої — свячене зілля. Хлопці починають бігати навколо молодят, а мама кропить їх. Посудину розбивають усі разом — на щастя. Дружби беруть під руки наречену, а дружки нареченого і йдуть/їдуть до церкви. На порозі храму священик зустрічає молодих, скріпляє їхні руки і веде до престолу. Під час обряду вінчання старший дружба зі старшою дружкою переносять вишитий рушник через голови наречених і кладуть до їхніх ніг, молоді стають на вишитий рушник. Дружба з дружкою тримають корони над їхніми головами впродовж церемонії. Молоді присягають на вірність один одному.
Після вінчання мати молодого покриває голову молодої білою хустиною. Із покритою головою молода молиться біля образу Діви Марії, після чого мати молодого хустину знімає. На виході з церкви молода перечіпляє букетик молодого на правий бік. Один з короваїв староста залишає в церкві. При виході з храму молода «посіває» цукерками та копійками (найбільшого номіналу) гостей і доріжку (на солодке і багате життя).
Молоді повертаються до хати, де їх зустрічають мами, одягнені в кожухи навиворіт, під халявами тримають хліб, у руках — келихи з напоями. Молоді надпивають вміст келихів і розбивають їх. Батьки заводять наречених до хати (чи у ресторан). Перед початком застілля наречених вітають усі гості разом із батьками. Застілля обов’язково розпочинається з молитви. Батькам та близьким родичам нареченого наречена дарує подарунки.
Молодята танцюють свій перший танець. Перед завершенням весілля у центрі залу ставлять крісло з подушкою, на яку садять молоду, а мати молодого намагається (просить) зняти фату і пов’язати хустину, молода пручається, щоб її задобрили подарунком (це повинен бути ювелірний виріб). Із хустиною на голові наречена перетанцьовує з молодими незаміжніми дівчатами, покриваючи їхні голови фатою. Після перетанцьовування молода кидає дівчатам весільний букет. Хто його спіймає — найшвидше вийде заміж. На завершення усім гостям роздають торбинки із солодощами.
Андріана ЛУЩИК