Щоб гроші мати — треба їх колекціонувати
Чи не кожен із нас у дитинстві мріяв бути колекціонером. Мати цілу поличку макетів автомобільних машин, хвалитися камінцями незвичного кольору й форми. Нерідко ми, дітьми збирали кришечки від пива, котре полюбляли наші батьки. А розмальовки, наліпки, різнокольорові олівці чи маленькі ляльки — все це лежало на поличках і діставалося лише перед поважними гостями, які могли гідно оцінити весь цей крам. Та, мабуть, найпопулярнішим колекціонуванням серед нас, дітей, залишаються монети. Вони не займали так багато місця, як ляльки чи камінці. Саме про колекціонера — нумізмата та боніста — піде наша розмова.
Жага до збирання грошей у жовків’янина Івана Івановича Дороша почалася, як це зазвичай буває, ще з дитинства. І так це хобі супроводжує усе його життя. В 60 роках найпопулярнішими були польські, німецькі, австрійські монети, тож захоплювався ними. Зі здобуттям незалежності в українському грошовому обігу ще продовжували курсувати радянські рублі, якими цікавилися нумізмати. Лише через чотири роки, у вересні 1996-го, з’явилася національна валюта — гривня та її розмінна монета. Відтак всю увагу зосередив на них. Перші монети наші, українські, виготовляли в Італії, а штампи замовляли у Британському королівському монетному дворі. Далі, з їхньою допомогою, на Луганському патронному заводі виготовили перші монети в Україні. Сьогодні розмовляємо про монети.
— Пане Іване, розкажіть, будь ласка, про різновиди і цінності українських монет.
— На сьогоднішній день, якщо брати з 1992 року випуску до сьогодні, є дуже великий вибір карбування українських монет. Багато штампів, видів, звичайно, і браку. Для початківців підкреслю деякі моменти. Наприклад, перш за все необхідно дивитися рік випуску монети. З якого матеріалу виготовлена: чи це алюміній, срібло, чи мідь або ж латунь. Наприклад, 1, 2 і 5 копійок виготовлялися з нержавіючої сталі, тому вони є магнітними. Але, якщо ці монети не є магнітними, вони є колекційними. І ще, якщо монети є без насічки, вони теж колекційні. Навіть проста монета номіналом 10 копійок, але англійського штампу, вартує від 10 до 20 тис. гривень. Ще один момент: кожна монета має свою вартість ще за карбуванням і за якістю. Є монети взагалі вбиті, чи побиті. А є набори, які виготовлені спеціально для колекціонерів. Ще є монети в ролах, що не були в обороті, і вони ідеальні. Тільки монета п’ятдесят копійок 1996-го року має 60 різновидів. І так далі.
— А які гроші і, зокрема, монети Вас найбільше цікавлять?
— Виключно тільки українські.
— Які монети Ви можете назвати особливими?
— Наприклад, монети, карбовані на Луганському заводі англійськими штампами. В цих монетах герб України не рельєфний, не випуклий тризуб, а втиснутий. Це 50, 25 та 10 копійок. Вони досить рідкісні та вартісні. Десять копійок англійського карбу найрідкісніші з усієї серії, але не найдорожчі.
— Яка кількісна категорія монет існує? Які монети найдорожчі?
— Ну, наприклад, загальна кількість монет 1992 року італійського штампу чи луганського — 100 млн, номіналом 25 чи 50 копійок. Це дані Національного банку України. Але яка кількість монет з англійським штампом, ніхто не знає. І ніхто не знає, скільки є фальшивих. Найдорожчі ті монети,за які колекціонери готові віддати більше двадцяти тисяч гривень.
— На Вашу думку, що робить монету рідкісною?
— Мабуть, найперші монети на сьогодні є рідкісними. А ще — тільки пробники. Вони є дуже дороговартісними, бо залишилось їх дуже мало. В загальному, вартість монети полягає в тому, що, чим менше її викарбувано, тим вона і дорожча. Наприклад, набори монет колекційних. Їх випускають 5 чи 10 тисяч у рік. До слова, колекційна монета з Архангелом Михаїлом увійшла в 15 найкращих і рідкісних монет світу.
— У чому цінність ювілейних монет?
— Цінні вони є тільки для колекціонера. От, наприклад, на якій викарбувана жовківська синагога. Вона виготовлена в 2012 р. із нейзильберу і срібла.
— Скільки у Вас монет? І Ваше остання придбання?
— Думаю, десь близько 10-ти тисяч різних номіналів. Я дуже довго шукав 5 копійок 1996 року. І ви знаєте, знайшов, вона не магнітна.
— Щиро дякуємо за бесіду.
Зоряна ГУМНИЦЬКА
P.S. Наступна наша розповідь з Іваном Івановичем буде вже про бони, тобто про паперові гроші. А тим, хто цікавиться нумізматикою, або ж є на стадії початківця, можуть звертатися за порадою чи консультацією за телефоном: 067-582-91-38.