Головна Цікаво Яка арматура буває та що впливає на її міцність? 

Яка арматура буває та що впливає на її міцність? 

142
0

Металева арматура активно застосовується у будівництві. Це можуть бути закладні деталі, зварні з’єднання, арматурні сітки для фундаменту, залізобетонні конструкції. Взагалі залізобетон є одним із найміцніших матеріалів. Наприклад, заздалегідь залиті та витримані залізобетонні блоки, використовують для швидкого формування фундаменту. Щоб такі деталі витримували великі навантаження, до арматурних прутків є низка вимог:

  • Достатня міцність.
  • Здатність переносити навантаження при розтягуванні.
  • Легке зварювання.

Щоб надати арматурі такі якості, її виготовляють з вуглецевої та низьколегованої сталі, очищуючи від різних шкідливих домішок.

Затребувані класи арматурних прутків

Найбільший попит мають такі класи арматури як А-400 та А-240. Вони мають потрібний запас міцності для армування різних конструкцій та коштують не дорого. Окрім вищезгаданих варіантів, існують наступні класифікації: А300, А500, А600, А800, А1000 та інші. Хімічний склад кожного класу відрізняється, чим більша цифра в маркуванні, тим міцніший матеріал. Міцність досягається додаванням легуючи речовин, наприклад, вуглець, хром, титан, значно впливають на якість арматури та сферу її застосування.

Види арматури та способи застосування

Гарячекатана арматура буває двох видів: рифлена та кругла. Ці два варіанти виготовляються шляхом прокату на спеціальних станах. У кожного виду є свої переваги:

  • Кругла – міцніша. Кругла більш підходить для місць, де є сильне розтягування. також вона монтується у вироби великого розміру, оскільки саме через її структуру виріб стає дуже міцним. Кругла арматура виготовляється розміром до 3,2 см у діаметрі.
  • Рифлена краще зчіпляється з цементним розчином.Рифлена, завдяки зовнішнім насічкам, міцно тримається в бетоні, тому використовується для стрічкового фундаменту та армапоясу й буває розміром від 6 мм, до 40 мм, окрім марки А-1000. Розмір перерізу береться відповідно до вимог замовника.

На що орієнтуватися при виборі арматури?

Яка марка арматури потрібна для будівництва? Якщо сталь має у своєму складі мало вуглецю, то її використовують для випуску арматури, яка застосовується при зведенні невеликих споруд. Якщо ж цієї речовини міститься більше, то з такої сталі випускають вироби для споруд спецпризначення, де потрібно витримувати великі напруги, наприклад, зведення хмарочосів, колон. Як правило марка А800/1000 виготовляється під замовлення.

Для чого додаються різні хімічні елементи у сталь?

Іноді для виробництва арматури кладуть алюміній та маркують буквою Ю, або хром маркують буквою Х. Це робить виріб стійким до іржі. Такі арматури потрібні там, де є підвищений вміст вологи в повітрі: мости, електростанції, причали та інше.

Внесення хімічних добавок має таку мету:

  • Полегшення скріплення арматури шляхом зварювання, позначається буквою С.
  • Зменшення розширення при тепловому впливі.
  • Захист від негативного впливу зовнішніх чинників.

Залежно від того, де планується застосовувати арматуру, в сталь можуть додаватися й інші хімічні речовини: ванадій, нікель, титан і т.д. Цим арматурні сталі відрізняються від металу, які використовують для випуску інших матеріалів, необхідних для будівництва: труб, куточка, швелера, двотаврової балки та інше.