У разі ухвалення урядового проєкту закону №2178 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», дозвіл іноземцям купувати українську сільськогосподарську землю стане реальністю.
Про це під час пресконференції розповів народний депутат України від ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк.
Він пояснив, що, згідно із запропонованим документом, передбачається продавати українським агрохолдингам «в одні руки» до 210 тисяч гектарів землі. Але коли підприємство має 1 % українського капіталу, а 99 % — іноземного, його навряд чи можна вважати українським, зауважив політик.
За словами Михайла Цимбалюка, майже 72 % території України становлять орні землі, які можна продавати.
«А відтак через третіх осіб можна за безцінь скупити більшість земель держави і немає потреби нас завойовувати», — наголосив політик.
Саме тому ВО «Батьківщина», яка відстоює позицію українських фермерів, пропонує наразі не скасовувати мораторій на продаж сільськогосподарських земель, а провести з цього питання всенародний референдум.
Лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко наголосила, що сьогодні Україна має унікальний шанс для розвитку власного сільського господарства за європейською моделлю. Для цього потрібен не розпродаж землі, а розвиток сімейного фермерства, малого і середнього виробництва. Саме це дозволить зберегти українські чорноземи не лише для нинішнього, а й для майбутніх поколінь.
Вона нагадала, що 96 % сільськогосподарських підприємств в Європі — це родинні фермерські господарства. Україні також треба розвивати агрокомплекс за прикладом європейських держав.
«У Франції створена спеціальна агенція, яка не дає жодного сантиметра землі отримати без їхнього контролю. Купити землю може той фермер, який взяв в оренду землю, пропрацював 9 років на ній, показав, що він здатний робити (за допомоги держави, дешевих кредитів, відповідних субвенцій), і лише тоді він може придбати землю. Франція демонструє політику підтримки власного фермера»,
— розповіла вона.
Голова партії переконана, нашій країні також потрібно запроваджувати страхування кредитів замість застави, знижувати кредитну ставку з 20-25 %, як зараз, до 2-5 %, змінювати фінансову політику держави загалом.
Андрій ДОМІНІК,
керівник фракції ВО «Батьківщина» у Жовківській районній раді