Головна Цікаво Захистимо наші дерева

Захистимо наші дерева

246
0

У час, коли дерева знаходяться в безлистяному стані, багато хто з нас звертає увагу на вічно-зелені кущики зі шкірястими листками в кронах дерев, яких так багато у наших  садах і парках. Це облігатний  напівпаразит із родини квітучих паразитів – омела біла.

Вона цвіте в березні–квітні, запилюється вітром і комахами. Плід-ягода спочатку зелена, а потім біла приблизно 10 мм у діаметрі, дозріває в грудні. Насіння поширюється узимку птахами, приклеюючись до гілок із допомогою клейної речовини – вісцину. Проростають у квітні-травні. Зі зародка  первинний корінь проникає через кору гілки, луб, камбій до судин самого молодого річного кільця. Від нього виростають корінчики з присмоктувачами-ризоїдами. Ризоїдами омела забирає воду та поживні речовини у дерева, а органічні речовини продукує сама. Шкода від омели в тому, що гілки, а при сильному зараженні, і все дерево всихають. У садах омела різко знижує врожайність плодів. Вона найбільше поширюється на листяних деревах: тополі, вербі, липі, клені, березі, акації білій, горобині, глоді, яблуні, груші та інших.

Шановні краяни! Кожне дерево, яке росте біля нас, має неабияку цінність – це джерело кисню, фільтр повітря від газів і пилу, захист від шумів, природній фільтр води і багато інших корисних властивостей. Звільнимо наші дерева від паразита — омели. При незначному ураженні достатньо обрізати гілки на метр нижче від куща омели, а при значному ураженні краще прибрати все дерево, щоб вона не поширювалась і не вражала сусідні дерева. Попередьмо про це сусідів і знайомих! У наш час, коли в країні криза в паливно-енергетичному секторі, було б за доцільне прибрати ці здебільшого аварійні і небезпечні дерева, які багато років обезсилені омелою.

На території району, кожної сільської ради — від десятків до сотень кубометрів деревини, яку ще можна використати на опалення закладів соціальної сфери, малозабезпеченим сім’ям і т. д. Такі дерева — це «пам’ятники нашої  безгосподарності».  Для цього, щоправда, потрібно провести рубку виключно в правовому колі – із відповідно оформленими погодженнями та документами.

А на місці зрізаних дерев пропоную посадити нові молоді саджанці, яких у лісівників Жовківщини є достатньо. Подбаймо про довкілля вже сьогодні! Внесімо кожен свою частку в його збереження!

Степан СОХНАЦЬКИЙ, директор ДП «Жовківський лісгосп».