Головна Духовне Монастир оо.Василіян: ювілейні дати

Монастир оо.Василіян: ювілейні дати

473
0

Окрім важливих дат і подій з історії давньої церкви Різдва Христового і теперішньої церкви Пресвятого Серця Христового та Жовківського монастиря отців Василіян, для порівняння і повноти картини важливо знати також основні дати, які стосуються усіх інших храмів міста.

Днями в залі засідань монастиря оо. Василіян м. Жовкви проходила науково-популярна конференція, організована Державним історико-архітектурним заповідником.

Старший викладач кафедри всесвітньої історії Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Ів. Франка Богдан Лазорак  історично підтвердженими фактами розповів про 400-річчя створення першого братства при церкві Різдва Христового. Цікаво, що 1684 року король Ян ІІІ надав грамоту церковному братству. Ведення реєстрів братства при церкві розпочалося від 1695 року. В усі роки мало невеликий кількісний склад, його чисельність не перевищувала 12-15 осіб. Із втрачених архівних документів Василіянського мо-настиря і братства при церкві Різдва Христового збереглися три Пом’яники.

Доповідь Ірини Гах, старшого наукового співробітника Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького, про 100-річчя з дня встановлення вітражу в каплиці Благовіщення Різдва Христового зацікавила присутніх учасників конференції своїм змістом. Цю тему продовжила Ярослава Попович, аспірантка ЛНАМ.

Хронологію історичних дат і найголовніших подій в житті монастиря оо. Василіян м. Жовкви представив заступник директора з наукової роботи Михайло Кубай. З його доповіді присутні дізналися, що у 1682 році король Ян ІІІ Собєський за власні і багатих жертводавців кошти збудував муровану  церкву Різдва Христового. Монастир був побудований лише частково, його будівництво закінчили у 1690 році монахи за зібрані кошти.

Церква Різдва Христового на довгий час залишилася також міською парафіяльною церквою. Першим ігуменом Жовківського василіянського монастиря був митрополит Досифей Сучавський. Другим ігуменом  монастиря у 1693 році став о. Андріян Руденський, який прибув до Жовкви разом із митрополитом Досифеєм. При ньому після 1700 року жовківські монахи прийняли унію з Римом. У 1696 році розпочато виготовлення знаменитого іконостасу церкви Різдва Христового.  З лютого 1753 року новий власник міста князь Михайло Радзивил заклав при церкві фундацію архимандрії, яку склали 20 тис. злотих майном у Глинську та доходи від скасованих монастирів у Бесідах і Домашеві.

У 1800 році до монастирської парафії церкви Різдва Христового приєднані церква Пресвятої Трійці на Львівському передмісті та приміські села Винники, Оплітна, Липина і Воля-Висоцька.

1895 року за дозволом Галицького намісника була відкрита монастирська друкарня Василіян. Два роки по тому з ініціативи митрополита Андрея Шептицького Жовківська монастирська друкарня розпочала регулярне видання популярного журналу «Місіонар Пресвятого Христового Серця». 1902 році розпочинається велика розбудова церкви…

У різні роки ХІХ-ХХ ст. храмовий ансамбль реставрується, добудовується, відновлюється.

Сьогодні церква Пресвятого Серця Христового набула нового сучасного вигляду.

Наш кореспондент.