Головна Духовне Поділитися думками з приводу святкування Дня святого Валентина ми попросили представників релігійних...

Поділитися думками з приводу святкування Дня святого Валентина ми попросили представників релігійних конфесій на Жовківщині

544
0
світлина - ПЦУ

«Днем закоханих має бути кожен день року»

Наприкінці цього тижня в Україні і не тільки відзначатимуть уже таку звичну, але від того не менш загадкову дату — День святого Валентина. Його святкують майже у всіх країнах світу. Сьогодні побутує чимало суперечок навколо цієї події. Зазвичай, стосуються вони походження святкування і його доцільності.

Поділитися думками з приводу ми попросили представників двох релігійних конфесій.

Отець Руслан МАТВІЄНКО, настоятель храму Трьох Святителів с. Нагірців Жовківсько-Кам’янко-Бузького деканату Львівської єпархії УПЦ/ПЦУ:

— 14 лютого — чи не найпопулярніше свято серед сучасної молоді. На жаль, конкретних історичних джерел на цю тему дуже обмаль, а тому існує багато легенд про Святого Валентина. Думаю, Валентин був справжнім романтиком, позаяк його улюбленими справами було мирити посварених, допомагати закоханим.

Вважаю, неможливо приховати того факту, що далеко не всі розуміють, що таке любов насправді. А також святкувати цей день справді по-християнськи ми ще не навчилися. Пізнавши справжню цінність найбільшої християнської заповіді любові, ми зрозуміємо й те, що любити ми повинні не лише 14 лютого. Адже днем закоханих і просто всіх, хто любить, є кожен день року, кожен день нашого життя і кожен день існування світу, кожна мить, так як сам Творець цього світу є Любов’ю.

Наша церква, як інституція, до західноєвропейського свята ставиться позитивно, але водночас не пропагує. Адже християнам слід пам’ятати, що днем любові для кожного повинен бути кожен день. Бо не для одного дня, а для всього життя Спаситель дав заповідь: «Полюби ближнього свого, як самого себе». А отже, це свято дає щоразу особливу нагоду задуматися над суттю любові, на якій, за словами Ісуса Христа, базується увесь закон і пророки. Це нагода заглибитись у суть таких благородних цінностей як вірність, відповідальність, гідність людини та сім’ї.

Отець Климентій СТАСІВ, ЧСВВ, письменник, член НСПУ:

— До цього свята ставлюсь позитивно, як, зрештою, і до інших церковних чи національних свят. Адже воно, насамперед, пов’язане зі святим Валентином, навколо якого створилася гарна традиція, дорога і важлива для всіх людей. Романтична складова, духовний вимір любові є в сучасному світі важливим чинником для родин, які мають ставати міцнішими та кращими. І якщо в цей день увага і любов чоловіків до своїх дружин тільки зростає, то це нагадує про приклад справжньої християнської любові, яка має тривати і далі, після дня святого Валентина. Бо було б смішно і плачевно, якби увага людини до людини завершувалася в цей день, адже важливим є бажання любити впродовж усього життя, творити це життя світлим і щасливим. Один день — це мізерія, крапля в морі, з якої незадовго не залишається нічого.

Звісно, ми спостерігаємо великий комерційний галас навколо цього дня, з усіх-усюд закликають купувати дарунки, і що дорожчі — то краще. Але чи не чули ми цього галасу перед Різдвом? На жаль, багато людей святкують Різдво без Христа, не розуміючи його головного змісту. Втрата почуття сакрального, моральних цінностей є ознакою сьогодення.

День святого Валентина потрібно святкувати не тільки в ресторанах, але передусім розпочати молитвою у храмах, не забуваючи про духовне значення цього свята. Якщо в цей день людина призадумається над справжньою суттю любові, то це тільки відкриє для неї світлі обрії, збагатить її і зробить по-справжньому щасливою.

Наша Церква є дуже відкритою, тож до святкування цього дня не ставиться насторожено. Вона не боїться виходити назустріч людям, їхнім потребам, культурі, а також вести діалог з іншими Церквами-сестрами та й, взагалі, з християнами в Україні. Звичайно, це свято не можна перетворювати в шоу, бо воно тоді
немає жодного зв’язку зі святим Валентином чи святом, достойним уваги християн.

Ми на церковному рівні не відзначаємо це свято 14 лютого, його згадують римо-католики в контексті спогадування святих Валентинів — священика з Риму та єпископа з Терні. Це в нашу  церковну традицію не ввійшло. Дня святого Валентина в календарі немає. Але немає також і дня вшанування Падре Піо, матері Терези з Калькутти, а наші вірні до них моляться і випрошують для себе необхідних ласк. Тож нехай люди моляться якнайбільше до св. Валентина за щасливу і світлу долю. Тоді вони посправжньому переживатимуть у своєму житті істинну любов.

Підготувала Зоряна ГУМНИЦЬКА