Головна Духовне Будівничий держави, князь церкви та лідер нації – Андрей Шептицький

Будівничий держави, князь церкви та лідер нації – Андрей Шептицький

582
0

Постать Митрополита Андрея Шептицького в історії українського народу і його культури займає непересічне місце. На різних етапах суспільно-політичного процесу першої половини ХХ ст. він, як глава Української греко-католицької церкви, проявив себе мудрим тактиком і далекоглядним політичним діячем, меценатом української культури і високоморальною людиною, котра заслуговує на святість.

Сьогодні ми намагаємося якомога більше дізнатися про Митрополита Андрея, звідки ідуть витоки українського Мойсея, де черпав він довготривалу наснагу для діяльності на благо народу, про християнське виховання, благодійництво. Саме цим напрямкам була приурочена районна науково-дослідницька конференція, яка мала назву «Андрей Шептицький – будівничий держави, князь церкви, лідер нації».

Організували конференцію керівники Жовківської районної державної адміністрації Надія Щур та Юрій Дубневич разом із відділом освіти РДА, сектором молоді та спорту РДА за сприяння директора Жовківської ЗОШ № 3 І-ІІІ ступенів Ігоря Скиби, де і відбувся захід. Співорганізатором був й Степан Сохнацький, учасник природоохоронних ініціатив єпархії, член громадської ради «Святий Юр», директор Жовківського лісгоспу.

Прибуло на конференцію й духовенство, зокрема Преосвященний єпископ Михаїл Колтун, о. Ярослав Петруха, декан Жовківський, о. Артемій Новіцький, ЧСВВ, о. Степан Висоцький, парох с. Мацошина, о. Роман Малькевич, парох с. Хитрейок та вчитель християнської етики с. Сопошина та с. Нової Скваряви. Загалом зібрались школярі, науковці, активісти громадської організації «Святий Юр» й усі охочі.

Офіційній частині конференції передувала робота у секціях, де учасники-школярі презентували свої наукові доробки, розкриваючи екуменічну діяльність митрополита, його роль у розвитку української культури, видавничої справи та засобів масової інформації для просвітництва і виховання українського народу. Актуальними є думки Андрея Шептицького про європейське майбутнє України, які донесла до учасників конференції Роксолана Корпало, учениця 10 класу Сопошинської загальноосвітньої школи.

Надалі виступив керівник відділу освіти Михайло Коваль. Своїми роздумами поділився про духовного батька Владика Михаїл Колтун: «Митрополит Андрей Шептицький сьогодні є з нами, його слова, як провідника Церкви і народу, живі. Він досвідчив в собі покликання бути лідером, бути пастирем, бути провідником, і цей його дух сьогодні пробуджує, зацікавлює усіх нас. Його особистість була відома не тільки в Україні, але в усьому світі. Ми приглядаємося до його особливих властивостей, що створювали в ньому велику людину. В теперішньому часі йде беатифікаційний процес, в якому Церква визначає його заслуги і визнає його гідним, щоб він був блаженним, і згодом в числі святих. Нам так потрібно в теперішньому часі його ознак, його чеснот, щоби ми, вдивляючись у нього, могли його наслідувати… Митрополит докладав багато зусиль для шкільництва, освіти. Ми маємо кого брати за приклад, щоби бути його послідовниками у відбудові Церкви і нашої держави. Він заповів, що Церква буде знищена, але вона відродиться до небувалої краси, і його пророцтво здійснюється, бо ми проходимо цей процес очищення, оновлення і йдемо до Богом обіцяної землі».

Звісно, компетентне журі визначило найкращими чотирьох учасників конференції: Тетяну Онисимчук (10 кл., Добросинська ЗОШ І-ІІІ ст.) «Досвід Митрополита Андрея Шептицького як народного економіста, банкіра та кооператора для сучасних реформ в Україні», Василину Яцків (10 кл., Гійченська ЗОШ І-ІІІ ст.) «Екуменічна діяльність Митрополита Андрея Шептицького», Софію Камінецьку (9 кл., Жовківська ЗОШ № 2 І-ІІІ ст.) «Роль Андрея Шептицького у розбудові української держави», Тетяну Кавкун (11 кл., Староскварявська ЗОШ І-ІІІ ст.) "Пам'ятні місця Львівщини, пов'язані з Андреєм Шептицьким".

Слід сказати, що метою цієї конференції було вшанувати пам’ять Митрополита, ще раз привернути увагу молоді до його багатогранної діяльності, сформувати розуміння вкладу Андрея Шептицького в розбудову української церкви, виховання національно свідомої молоді.

Наостанок скажу, кожен у постаті Митрополита знайшов для себе щось нове, адже було розкрито багато цікавих та маловідомих фактів. Це лише великий початок розуміння того, ким насправді був Андрей Шептицький і ким він є для нас і майбутніх поколінь українців.

Зоряна Лихолат.