Головна Економіка Як оподатковуються новорічні подарунки для дітей

Як оподатковуються новорічні подарунки для дітей

236
0

Напередодні новорічних і різдвяних свят ДПІ у Жовківському районінадає роз’яснення щодо оподаткування дитячих подарунків. Оподаткування новорічних подарунків регулюється Законом України  «Про звільнення від оподаткування коштів, які спрямовуються на  проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих  святкових подарунків» від 30.11.2000 №2117-ІІІ з урахуванням змін та доповнень.     

Слід зазначити, що даний Закон є винятком із загальних положень, встановлених Податковим кодексом України, та регулює деякі питання фінансування заходів, пов'язаних з організацією новорічних і різдвяних свят для дітей  і підлітків. Зокрема ним передбачено, що у період з 15 листопада  поточного року до 15 січня наступного року вартість святкових подарунків  і квитків на новорічно-різдвяні заходи не буде включатись до загального  оподатковуваного доходу фізичних осіб-батьків тих дітей, які отримали  їх від органів державної влади, органів місцевого самоврядування,  громадських (у тому числі профспілкових) організацій та створених ними  закладів освіти, охорони здоров'я і культури, що утримуються за рахунок  коштів відповідних бюджетів.     

При цьому під дитячими святковими подарунками слід розуміти набори  товарів, які містять лише кондитерські вироби та іграшки вітчизняного  виробництва і фрукти, загальною вартістю не більше 8 відсотків  прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1  січня звітного податкового року.     

Оскільки прожитковий мінімум для працездатної особи станом на  01.01.2015р. дорівнював 1218 грн., то неоподатковувана вартість  новорічних подарунків у 2015 році (на період з 15 листопада до 31  грудня) складає 1218 х 8% = 97,44 грн. На період з 1 січня до 15 січня  2016 року такий показник буде інший – в залежності від прожиткового мінімуму для працездатної особи, який буде встановлено Законом України  «Про Державний бюджет України на 2016 рік».     

Якщо ж подарунок коштуватиме дорожче, ніж зазначені показники, то  суму перевищення його вартості над ними необхідно оподатковувати за  ставкою 15% (20%) як додаткове благо з урахуванням коефіцієнту для  доходів у негрошовій формі.     

Отже, вартість святкових подарунків та квитків на  новорічно-різдвяні заходи, отриманих дітьми згідно з вищевказаним  Законом від перелічених установ і організацій, не включається до  оподатковуваного доходу громадян, які є батьками. Разом з тим такі  доходи мають бути зазначені у формі 1 ДФ незалежно від їх оподаткування.  Доцільно буде відобразити їх під ознакою доходу «127».       

Одночасно при оподаткуванні подарунків радимо звернутись до інших норм законодавства, а саме, підпункту 165.1.39 статті 165 Податкового кодексу України, якою визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість  дарунків у розмірі не більш, ніж 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.

Це означає, що оскільки на 1 січня поточного року мінімальна заробітна плата складала 1218 грн., то неоподатковувана вартість подарунків протягом 2015 року становить 609 грн.     

Якщо вручення подарунків планується здійснити у січні наступного року, необхідно буде керуватися нормами законодавства України про розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2016 року.     

У разі якщо ж вартість подарунків перевищуватиме зазначений розмір такі подарунки підлягатимуть оподаткуванню за ставкою у розмірі 15 або 20 % від суми такого перевищення із обов’язковим застосуванням натурального коефіцієнта.     

Вартість такого подарунку відображається податковим агентом у  податковому розрахунку за формою №1ДФ. За ознакою «160» відображається  вартість новорічних подарунків, надана у розмірі, що не перевищує 50%  мінімальної заробітної плати, та за ознакою «126» – у розмірі  перевищення такої суми.