Головна Економіка Коли робота – покликання

Коли робота – покликання

343
0

Мабуть, чи не кожен із нас хоч раз в житті задумувався, яку важливу роль відіграє ліс в житті людини. Окрім звичного для всіх поняття, що ліс – джерело деревної сировини, насправді – це неосяжний скарб, дар природи людині, і перелічити всю гамму його корисних властивостей та функцій просто неможливо. Разом з тим, ліс у повному розумінні цього слова є дуже крихкою системою, і для її збереження та відновлення він потребує постійного догляду. З настанням перших осінніх тижнів, своє професійне свято зустрічають ті, чия повсякденна клопітка праця, вкладені у справу час, здоров’я та життєві сили йдуть на примноження, збереження та захист безцінного багатства нашого краю – працівники лісової галузі.

Лісівник — це не просто професія. Будь-який фах можна здобути, отримавши відповідну освіту та навики. Можна також технічно навчитися лісівничої справи, вивчити теорію ведення лісового господарства, проте все це буде марною тратою часу, якщо людина не відчуває в собі покликання, не має особливого відношення до лісівничої справи.

Ліс – це жива система, яка не потерпить байдужого, неакуратного відношення до себе, і лише з розумінням цього, зі справді щирим бажанням, тяжкою та наполегливою працею, повною самовіддачею, жертвуючи час та сили, лише з бережливим ставленням та любов’ю до свого заняття, робота лісівника може дати свої плоди. На вирощування молодого лісу потрібен не один десяток років, і процес створення молодих насаджень, від збирання дрібного насіння та підготовки ґрунту в розсаднику, до моменту, коли ліс можна вважати спілим, може тривати більше, аніж життя самої людини. Щоби примножити та відновити лісові багатства, потрібні неабияка витримка та терпіння, і вже само собою, колосальні зусилля та щоденна наполеглива праця, день за днем, місяць за місяцем, з року в рік, щоби, коли настане час, могти з гордістю передати плоди справи всього свого життя поколінням нащадків. Ось незначний перелік чеснот, якими повинен володіти справжній лісівник.

Стоячи на порозі свого профе-сійного свята, колектив ДП «Жовківський лісгосп» може похвалитися значними трудовими здобутками.
За вісім місяців поточного року обсяг чистого доходу від реалізації товарів, робіт та послуг склав 23 324 тис. грн., що перевершує аналогічний показник за минулий рік на 1 767 тис. грн. або становить 108 % від нього. Відповідно, середньомісячний обсяг реалізації по підприємству становить 2916 тис. грн. при значенні аналогічного показника за 2015 рік у розмірі 2695 тис. грн.

У зв’язку з поступовим переорієнтуванням підприємства на задоволення потреб внутрішнього ринку, з початку 2016 року частка експорту з загальної реалізації знизилася до 28 % проти аналогічного значення за минулий рік у 53 %.
Обсяг заготівлі ліквідної деревини по підприємству за вісім місяців поточного року зріс на 1569 м3 (або на 5 %), порівняно з даними минулого року. Доречно зауважити, що обсяги заготівлі деревини по підприємству є чітко регламентовані та знаходяться у межах науково обґрунтованого рівня, а певне перевиконання забезпечується у зв’язку з проведенням санітарних заходів, спрямованих на вирощування високопродуктивних, здорових лісових насаджень.

Ціна знеособленого кубометра реалізованої деревини зросла з 614 грн./м3 за підсумками восьми місяців минулого року до 639 грн./м3 у поточному році.
Випуск продукції переробки з початку року зріс на 71 тис. грн. та становить 2095 тис. грн. Випуск продукції на 1 м3 пущеної в переробку деревини за вісім місяців поточного року становить 827 грн., що на 96 грн./м3 більше, аніж аналогічне значення минулого року.

Зростання реалізації дає змогу збільшувати розмір оплати праці на підприємстві. Розмір середньої заробітної плати за період січень-серпень поточного року становить 5492 грн., а за січень-серпень 2015 року – 4182 грн., тобто розмір середнього заробітку одного працівника збільшився на 31 %.
Цьогоріч суттєво збільшилися і обсяги відрахувань на користь держави. Так, до бюджетів усіх рівнів по підприємству за вісім місяців було сплачено 9395 грн., зокрема і до місцевого бюджету – 1967 тис. грн. та до державного бюджету – 7428 тис. грн. (в тому числі ЄСВ – 1990 тис. грн.). Аналізуючи обсяги сплачених податків в розрізі адміністративних районів, у Жовківському району було сплачено 1171 тис. грн., до місцевих  бюджетів Сокальського району – 765 тис. грн. та до місцевих бюджетів Кам'янко-Бузького району – 31 тис. грн. В середньому за один місяць підприємство сплачує до бюджетів всіх рівнів 1174 тис. грн. Мабуть, буде зайвим говорити, на скільки важливою на сьогоднішній день є сплата своєчасно, в повному обсязі всіх необхідних податків та зборів для нашої держави в тій непростій ситуації, що склалася.

Попри негаразди та труднощі, загальне зростання вартості покупних та комплектуючих виробів, витрат на паливо тощо, підприємство залишається прибутковим. За три місяці 2016 року розмір чистого прибутку по підприємству склав 484 тис. грн., а за підсумком першого півріччя поточного року – 825 тис. грн.

Для вирощування високопродуктивних, здорових лісових насаджень на всьому етапі зростання лісу він потребує спеціальних заходів – рубок догляду за лісом, адже кожна окрема заліснена ділянка, кожна основоутворююча порода деревини вимагає особливих умов зростання. З початку року (за вісім місяців) по лісгоспу було проведено рубок догляду за лісом на загальній площі 192 га, зокрема – освітлення на площі 112 га, прочищення – 36 га, прорідження – 27 га, прохідних рубок – 17 га.
Одна з головних турбот справжнього лісівника щодо відновлення лісів – це заготівля лісового насіння. Процес збору насіння полягає не у простому збиранні шишок чи жолудів у лісі, як це може здатися на перший погляд. Для збору насіння підшуковують окремі, здорові дерева з хорошими спадковими даними, насіння з таких дерев ретельно переробляються та зберігаються, і лише після того, у відповідний для цього час, висаджують у спеціальних, наперед підготовлених лісорозсадниках. Цьогоріч по нашому підприємству було зібрано 111 кг лісового насіння, зокрема хвойних порід – 76 кг, листяних порід – 35 кг.

Із власних сіянців та саджанців за перше півріччя поточного року по підприємству було висаджено 178 га лісових культур. Запланований обсяг посадки становив 141 га. Сприяння природному поновленню лісу було здійс-нено на площі 20 га, проти запланованого обсягу у 12 га. Доглядів за вже посадженими лісовими культурами станом на 01.09.2016 року було здійснено на загальній площі 613 га.

Обов’язок кожного лісівника – попередження виникнення та поширення лісових пожеж, які становлять для лісів чи ненайстрашнішу загрозу, тому по підприємству, як і щороку, велика увага приділяється даному питанню. За перше півріччя поточного року було влаштовано протипожежних розривів та мінералізованих смуг загальною протяжністю 67 км, при тому – план здійснення даних заходів становив 31 км. Доглядів за вже створеними мінсмугами та протипожежними розривами було здійснено протяжністю 409 км, при плановій протяжності 370 км. На підприємстві організовано 7 опорних протипожежних пунктів, є дві постійно діючі пожежно-хімічні станції, силами лісової охорони регулярно здійснюється моніторинг територій державного лісового фонду з метою виявлення та запобігання виникненню лісових пожеж. У пожежно-небезпечний період на підприємстві організовуються щоденні чергування на випадок попередження та раннього виявлення випадків лісових пожеж з метою швидкого реагування та координації дій сил лісової охорони.

Здобутків у непростій лісівничій справі було б неможливо досягти без щоденної наполегливої роботи колективів на місцях. У зв’язку з цим хотілося б згадати імена тих, чия праця та старання достойні особливої відзнаки: це — майстри лісу Висоцький Андрій Іванович, Левочко Микола Миколайович, Лозинський Ярослав Ярославович, Онисько Ігор Степанович; вальники лісу та лісоруби: Леськів Юрій Мирославович, Сагала Роман Миронович, Сагала Володимир Миронович, Шиян Василь Романович, Леськів Михайло Васильович, Щигельський Володимир Богданович; робітниця на лісогосподарських та на лісокультурних роботах: Бутинець Марія Іванівна; трактористи: Августовський Богдан Васильович; Дружбляк Володимир Ярославович; Бай Степан Васильович; Яремко Ярослав Йосипович; стропальник Сало Володимир Павлович; водій Сухораб Микола Васильович; працівник нижнього складу Паламар Василь Васильович; верстатник ЦПД Кунтий Роман Михайлович та багато інших.
В підсумку можна сказати, що до свого професійного свята працівники лісового господарства підійшли з вагомими здобутками та досягненнями. Більшість починань в тій чи іншій мірі вдалося реалізувати, однак лісівники Жовківського лісгоспу не планують зупинятися на досягнутому, але і в подальшій перспективі наполегливо працювати на користь громад Сокальщини, Жовківщини, Камянко-Бузького району. Адже для справжнього лісівника найбільшою винагородою за його заслуги є користь, яку він може принести людям.

І насамкінець, хотілося б висловити щиросердечну подяку ветеранам лісової галузі, адже без вашої монументальної, тяжкої праці тоді, ми б не мали тих щедрих лісових багатств, якими володіють наші краяни, зараз. І ми, хто тепер трудиться на непростій, лісівничій ниві, успадкувавши безцінний скарб лісів від вас, також не сміємо вважати себе їх господарями, але, лише дивлячись на вашу важку та самовіддану працю, як на взірець, всі свої зусилля, хист та навики вкладаємо у перспективу, щоби той дар, отриманий з рук вас, ветеранів лісової галузі, примножити та передати новим поколінням наших краян. Маємо надію, що наші діти та внуки, прийдешні покоління громад Жовківщини, Сокальщини та Кам’янки-Бузької зможуть прийти в ліс, помилуватися його одвічною красою, вдихнути п’янкий запах різноцвіття дерев, трав, набратися сил, відпочивши під багатолітніми кронами, пізнати для себе безмежний та неосяжний прекрасний світ лісової флори та фауни.

Микола ЛЕСІВ.