Головна Економіка На Жовківщині буде Куликівська ОТГ

На Жовківщині буде Куликівська ОТГ

527
0

Куликівській ОТГ — бути

Наприкінці 2019 року, через п’ять років після старту реформи децентралізації, в Україні – понад тисяча об’єднаних територіальних громад. У деяких з них давно відбулися вибори, розпочалося життя за новою моделлю і є перші досягнення та досвід, деякі — лише на початку цього шляху.

Для тих, хто сьогодні таки має намір добровільно об’єднатися, важливою є комунікація сторін як інструмент для якісного втілення спільного завдання. А якщо це завдання — децентралізація і реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, комунікація набирає ще більшої ваги. Адже реформа стосується всіх і кожного — громадянина, місцевого самоврядування, вчителя, лікаря, пожежника, всіх, кому важливо змінюватися самому і змінювати життя в своїх громадах — селах і містах.

Скористатися всіма перевагами, які дає добровільне об’єднання громад, вирішили й Куликівська селищна рада спільно з Смереківською, Надичівською, Великодорошівською та Артасівською сільськими радами. Наприкінці минулого тижня у Народному домі смт. Куликова, що на Жовківщині, відбулись сходи громади щодо утворення однойменної до селища об’єднаної територіальної громади. Важливо сказати, що перевагами реформи децентралізації — передачі повноважень та фінансових ресурсів на місця — мають користуватися 100 % українців, адже ключова відмінність об’єднаних громад від решти територій – можливість самим мешканцям ухвалювати рішення, які сприяють розвитку, наданню якісних послуг, зміні якості життя.

На зібранні громад майбутньої Куликівської ОТГ ознайомлювали жителів громад з рішенням ОМС щодо добровільного об’єднання територіальних громад, розглядали дорожню карту майбутньої Куликівської громади, обговорювали питання щодо звернення до Львівської ОДА з подальшим зверненням до Центральної виборчої комісії, намагалися розробляти стратегію розвитку Куликівської громади та статут Куликівської громади. Висловити свої пропозиції та зауваження прийшли не лише жителі громад, а й підприємці, місцеві та районні депутатати, виконавчі комітети громад тощо.

Як зазначила селищний голова Куликова та один
із організаторів зібрання, спільну робочу групу з підготовки проєктів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад було утворено, відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з врахуванням рішень Куликівської селищної ради від 29 серпня 2016 року № 2, Артасівської сільської ради від 27 вересня 2019 року № 3, Великодорошівської сільської ради від 19 вересня 2019 року № 2, Надичівської сільської ради від 19 серпня 2019 року № 2 та Смереківської сільської ради від 16 вересня 2019 року № 12 про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад.

Позитивно налаштований на створення майбутньої ОТГ й Богдан Стахів, голова сільської ради с. Смерекова. Він наголосив, що «свої сили ми спрямовуємо на те, щоб утворити Куликівську ОТГ. Це тривалий процес, який вимагає багато сили, та головне — бажання. Ми з колегами проробили ґрунтовну роботу для підготовки документів. І це дало свій результат.

Напередодні усі необхідні документи для створення громади, згідно з Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», ми подали до Львівської обласної державної адміністрації на висновок. А сьогодні зібрались для того, аби сповістити наших односельчан про те, що є позитивний висновок від Львівської ОДА, а відповідне розпорядження вже підписав голова адміністрації Маркіян Мальський».

За словами Богдана Стахіва, це стало можливо, оскільки громада змогла довести свою економічну спроможність. За показниками 2018 року податкоспроможність Куликівської ОТГ у два рази більша за потрібний мінімум.

Такої думки дотримується й начальник фінансового управління Жовківської райдержадміністрації Галина Вус, яка переконана, що Куликівська ОТГ буде фінансово спроможною реалізовувати усі плани, адже, як зауважила фінансистка, за мінусом усіх можливих видатків близько 30 % коштів залишатиметься на розвиток.

Сільський голова Великого Дорошева Василь Кирилюк наголосив на наступному кроці, а саме зверненні до Центрального виборчого комітету, аби той призначив дату виборів до ОТГ.

Усі голови сільських рад передбачають економічне зростання громади упродовж перших двох років, втричі від норми, тобто до 0,9 %. Основа цьому — географічне розташування. А ще важливо правильно організувати команду до раціонального управління наявних ресурсів та залучення нових інвестицій.

Слова підтримки висловив й Андрій Дума, депутат Львівської обласної ради, зауваживши, що «це визначна подія, адже громади домовилися і виявили бажання створити об’єднану територіальну громаду.

Реформа є правильною, й жодних сумнівів навіть не виникає. Пріоритет віддається територіальним  громадам, гроші з державного бюджету йтимуть відразу у громаду, яка й вирішуватиме, що з ними робити: чи ремонтувати школу, садочоку, чи будувати амбулаторію тощо. Я вітаю тих голів, які вміли домовитись, які хочуть представляти одну громаду. І вас чекає велике майбутнє».

До речі, на зборах присутні жваво дискутували, цікавилися і майбутніми повітами, нюансами медичної реформи, наданням адмінпослуг, перспективою ремонту доріг та покращення транспортного сполучення. Лише Наталія Демчишин, депутат селищної ради, місцева “активістка” зусебіч намагалася ставити палки в колеса організаторам зібрання, задаючи недолугі запитання та фільмуючи все на телефон. Утім така позиція жодної підтримки присутніх не отримала.

Сподівання на краще майбутнє висловлювали й керівники загальноосвітніх шкіл, ДНЗ, культурних закладів й усі ствердно говорили про правильний шлях майбутньої громади.

Наостанок хочу сказати, що такі відкриті діалоги на місцях говорять про те, що майбутні ОТГ формуватимуться з урахуванням думки громад. А головне, що ці думки мають бути підкріплені розрахунками, планами, а не лише емоціями. Громади  повинні орієнтуватися не на «хочу — не хочу», не на «якось буде», а на майбутній розвиток і створення можливостей для людей мати якісні освітні, медичні, соціальні, адміністративні, комунальні та інші послуги, мати робочі місця і взагалі мати перспективи розвиватися у рідній громаді.

Яніна ТАРАСІВ