Головна Економіка На Жовківщині пропонують створити чотири об’єднані територіальні громади

На Жовківщині пропонують створити чотири об’єднані територіальні громади

1575
0
проєкт адміністративно територіального устрою базового рівня Львівської області - об'єднані територіальні громади Жовківщини - перспективний план

Реформа децентралізації набирає обертів

Цей незворотній процес, що включає в себе низку змін до існуючого законодавства, і має на меті передати значні повноваження та бюджети від державних органів органам місцевого самоврядування, чимраз більше торкає місцеві громади. Створення ОТГ — питання часу, відлік якому завершиться наступного року. Як у цьому ракурсі виглядає майбутнє нашого району?

Наприкінці минулого тижня у сесійній залі Жовківської районної ради відбулося обговорення моделі адміністративно-територіального устрою Львівської області в частині Жовківського району. Засідання проводив заступник голови Львівської облдержадміністрації Василь Лозинський за участю т. в. о. начальника департаменту економічної політики та агропромислового розвитку ОДА Степана Куйбіди, голови Жовківської районної ради Романа Горбаня, першого заступника голови Жовківської райдержадміністрації Любові Дунець, депутатів Львівської обласної ради Романа Демчини та Андрій Думи і міського голови Петра Вихопня. Також участь в обговоренні взяли депутати Жовківської районної ради, голови місцевих рад району та  представники громадськості.

Варто сказати, що Міністерство розвитку громад та територій погодило проект нового перспективного плану об’єднання громад Львівщини та утворення нових районів. Зокрема, запропоновано створити 67 ОТГ і шість районів. Саме на такому варіанті зійшлись обласні чиновники, експерти і київські урядовці, а тепер цей перспективний план презентують та обговорюють у районах Львівської області, зокрема й на Жовківщині.

Перший заступник голови Львівської ОДА Василь Лозинський насамперед зосередив увагу присутніх на методиці формування громад, виокремивши територіальну доступність (відстань, яку людина має долати до свого адміністративного центру), площу територіальної громади, людський потенціал, доступність служб екстренного реагування, економічну спроможність.

Відтак, Степан Куйбіда презентував проект адміністративно територіального устрою базового рівня Львівської області. Відповідно до цього, на теренах Жовківщини запропоновано створити Жовківську ОТГ, до якої увійдуть місто Жовква та села Воля-Висоцька, Глинськ, Зіболки, Крехів, Мацошин, Мокротин, Нова Скварява, Сопошин, Стара Скварява, Туринка, Деревня, Замочкок, Кулява, Любеля та Смереків; Дублянську — у складі міста Дублян, смт. Куликова, сіл Грибовичів, Гряди, Малехова, Артасова, Великого Дорошева, Зашкова та Надичів; Рава-Руську, яка налічуватиме такі населені пункти, як місто Рава-Руська, села Волиця, Гійче, Дев’ятир, Забір’я, Липник, Потелич, Річки, Нова Кам’янка; Магерівська об’єднана територіальна громада вже створена понад два роки. Доповідач детально зупинився на кожній із них, звертаючи увагу на індекс податкоспроможності, як основний критерій існування громади. Окрім того, відповідно до адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня, на території Львівщини мають існувати шість об’єднаних районів: Львівський, Дрогобицький, Золочівський, Самбірський, Стрийський, Червоноградський.

Своїми думками мали нагоду поділитися як представники громад, так і районної влади. Особливо жвавим та дискусійним виявилося обговорення проблем із децентралізацією навколо Добросинської ОТГ.

Сільський голова Галина Гец намагалася донести до керівництва області та присутніх бажання громади, представником якої вона є, об’єднатися ще 2016 року, однак створити ОТГ так і не вдалося (одна із сільських рад не захотіла об’єднуватися).

Згадали Купичвільську та Боянецьку сільські ради, які за попереднім перспективним планом, ухваленим Жовківською районною радою 2016-го, мали б доєднатися до Туринківської ОТГ. Сьогодні їх можуть включити у Великомостівську ОТГ. Звичайно, це неприпустимо, аби сільські ради Жовківщини не входили до нашого району, адже Великі Мости — це вже Сокальський район. Обговорювали і питання збереження Жовківського району, проте про створення такого не може йти навіть мова, наголосив Василь Лозинський.

Що стосується Куликівської об’єднаної територіальної громади, то, як зазначив перший заступник Львівської облдержадміністрації, питання залишається відкритим, оскільки після того, як запропоновано новий варіант створення ОТГ, представники громади подали пакет документів у Львівську ОДА. До слова, до Куликівської ОТГ мають намір увійти Великодорошівська, Надичівська, Смереківська та Артасівська сільські ради.

Керівництво області донесло до присутніх й інформацію про те, що 12 листопада Верховна Рада України прийняла за основу урядовий законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», згідно з яким об’єднання громад має відбуватися виключно за перспективним планом формування громад області. Перспективні плани розроблятимуть обласні державні адміністрації і затверджуватиме Уряд. Процедура створення перспективних планів більше не передбачатиме етапу схвалення цих документів обласними радами.

На завершення громадськість попросила обласних експертів узяти всі їхні зауваження до відома, натоміть високопосадовці вкотре наголосили, що головна мета реформи децентралізації влади —  наблизити послуги до людей, збільшити надходження до бюджету громади, і дати можливість людям самим вирішувати питання розвитку інфраструктури своїх населених пунктів.

Зоряна Микитюк