З 1 жовтня 2017 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» перераховано та осучаснено раніше призначені пенсії за єдиними правилами обрахунку пенсії, незалежно від того, у якому році була призначена пенсія за матеріалами пенсійних справ, із використанням зокрема: єдиного показника середньої зарплати за останні 3 роки (2014-2016) у розмірі 3764,40 грн; показника прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, встановленого на 01.12.2017 року збільшеного на 79 грн, замість такого показника станом на 01.10.2017 року (1 312 грн.). При цьому всі перерахунки пенсій проведені без звернень пенсіонерів.
Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється на рівні прожиткового мінімуму (1452.00 грн.) для непрацездатних громадян при стажі 30 років для жінок, 35 років для чоловіків (для пенсій, призначених до 01.10.2011 р. за наявності стажу відповідно 20 років для жінок, 25 років для чоловіків).
Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.10.2017 року проведено перерахунок:
– мінімального розміру пенсії непрацюючим пенсіонерам;
– доплати за понаднормативний стаж непрацюючим пенсіонерам;
– пенсій за особливі заслуги перед Україною;
– мінімального розміру пенсії при втраті годувальника;
– мінімального розміру пенсії при втраті годувальника членам сімей військовослужбовців;
– підвищень, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та доплати до підвищень»;
– мінімальних розмірів пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам ії сімей, призначених, згідно з військовим законом;
– надбавки на утриманців, згідно з військовим законом;
– підвищень жертвам нацистських переслідувань та доплати до підвищень мінімальних розмірів пенсій інвалідам внаслідок аварії на ЧАЕС;
– щомісячної державної адресної допомоги інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
– державної соціальної допомоги на догляд інвалідам війни з числа військовослужбовців 1, 2, 3 груп та інших інвалідів війни 1, 2, 3 груп;
– щомісячної державної адресної допомоги інвалідам війни та учасникам бойових дій;
– доплати до мінімального розміру непрацюючим шахтарям і яким призначена пенсія з інвалідності та на яких поширюється закон про престижність шахтарської праці;
– доплати до пенсії при втраті годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання.
Законом передбачено постійну, щорічну індексацію (перерахунок) пенсій. Для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Це забезпечить щорічний перерахунок пенсій для пенсіонерів, які вийшли на пенсію раніше.
Посилення ролі страхового стажу для визначення права на пенсію.
Пенсійний вік не підвищено, а залишено право для тих, хто сумлінно працював і набув необхідного страхового стажу, вийти на пенсію при досягненні 60 років. При цьому посилюються страхові основи системи, встановлюються більші вимоги щодо страхового стажу і закріплюється можливість з січня 2018 року виходити на пенсію тим, хто відпрацював та сплачував внески 25 і більше років. Діапазон необхідного стажу збільшено щорічно на 12 місяців до досягнення 35 років у 2018 році.
У той же час людина, яка не працювала, або працювала і не сплачувала страхові внески, вийде на пенсію пізніше. За наявності стажу на 01.01.2018 р. від 15 років до 25 років – у 63 роки. Діапазон необхідного стажу щороку збільшено на 12 місяців до досягнення від 25 років до 35 років у 2028 році. За наявності стажу на 01.01.2019 р. 15 років, але менше, ніж 16 років, що давали б право виходу на пенсію в 63 роки, призначати пенсію у 65 років. Діапазон необхідного стажу щорічно збільшено на 1 рік. Тобто, з 2028 року призначати пенсії у 65 років особам, які матимуть 15-25 років стажу.
У разі відсутності повного стажу виплачується пропорційно менший розмір пенсії.
Особам, які працюють у тіньовому секторі, секторі неформальної зайнятості або працюють за кордоном, передбачена можливість для добровільної участі в пенсійній системі сплачувати страхові внески, а також одноразову сплату страхових внесків. Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок, помножений на коефіцієнт 2.
Особам, які не мають 15 років стажу, призначатимуть державну соціальну допомогу при досягненні ними 65 років. У період з 01.01.2018 до 31.12.2020 рр. тимчасово призначатимуть державну соціальну допомогу особам, які досягли встановленого пенсійного віку, мають страховий стаж не менше 15 років, але не набули права на пенсійну виплату — на період до придбання права на пенсію за віком, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зберігається право на достроковий вихід на пенсію для: матерів, які виховали 5 дітей або інвалідів з дитинства (у 50 років); військових – учасників бойових дій (55 років); ліліпутів та диспропорційних карликів (40/45 років); артистів (за наявності вислуги від 20 до 35 років); журналістів, у разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій; чорнобильців (із зниженням пенсійного віку).
Скасовано обмеження виплати пенсій для пенсіонерів, які працюють. Пенсіонер, який заробив собі пенсію, з 1 жовтня 2017 буде отримувати її в повному обсязі.
Відмінено зменшення розміру пенсії жінкам, що скористались правом дострокового виходу на пенсію по досягненню 55 років. Розмір пенсії їм буде виплачуватись у повному розмірі після досягнення ними віку, який перевищує пенсійний на кількість місяців дострокового виходу на пенсію.
Тимчасова державна соціальна допомога з 01.01.2018 до 31.12.2020 рр. призначатиметься непрацюючим особам, які досягли встановленого пенсійного віку, мають страховий стаж не менше 15 років, але не набули права на пенсійну виплату — на період до набуття права на пенсію за віком, у розмірі прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність.
Комплекс прийнятих змін у законодавстві скерований на зміцнення солідарної системи, забезпечення її прозорості і прогнозованості.
Галина Христецька,
начальник відділу
з питань призначення
та перерахунку пенсій
Личаківського
об’єднаного УПФ м. Львова
у Жовківському районі.