Днями на базі ДП «Жовківський лісгосп» у Соснівському лісництві відбувся семінар на тему «Всихання соснових насаджень», де проводилось ознайомлення представників місцевої влади, громадськості з цією наболілою проблемою. Організаторами семінару виступили керівництво лісгоспу спільно з фахівцями ДСЛП “Львівлісозахист” Богданом Соколовським (головний лісопатолог) та Вірою Венгер (завідувач лабораторією). Відкрив семінар керівник Жовківського лісгоспу Степан Сохнацький, наголосивши на тому, що проблема, з якою стикнулися лісівники усієї країни, є нашою спільною бідою і не має кордонів та провів детальний аналіз проблем, з якими пов’язано всихання насаджень сосни. Проаналізував санітарний стан лісів у своєму виступі в. о. головного лісничого ДП «Жовківський лісгосп» Володимир Кутишенко. Підкресливши, що в лісових масивах Жовківського лісгоспу ситуація погіршується, збільшуються площі всихання соснових насаджень, і прогноз на майбутнє залишається невтішним. Ще однією перешкодою в роботі лісівників є не завжди розуміння з боку громадських організацій. Дуже часто громадськість не сприймає необхідності проведе-ння санітарних рубань на випередження, як безальтернативного методу боротьби з небезпечними шкідниками лісу.
Підвищення продуктивності лісів немислиме без здійснення заходів у боротьбі з хворобами і шкідниками, які зменшують продуктивність насаджень, а то й часто зводять нанівець усю роботу з вирощування лісів. Особливо відповідальні завдання стоять перед працівниками лісових підприємств на сьогоднішній день, оскільки ліси мають як велике народногосподарське значення, так і є джерелом кисню, відіграють водорегулююче значення та ін. Учасникам семінару-навчання, а це — Ірині Іващук (начальник юридичного відділу Жовківської районної ради), Ігорю Муравському (голова постійної комісії з питань екології, депутат Жовківської районної ради), Віктору Федюку (працівник відділу АПР Сокальської РДА), Володимиру Саїву (Сілецький сільський голова), Ірині Харчук (міський голова м. Соснівки), Богдану Закалі (депутат Червоноградської міської ради), представникам ДЛГП “Галсільліс” (Жовківського, Кам’янко-Бузького та Сокальського районів), лісничим усіх лісництв ДП “Жовківський лісгосп” та Галині Муравській (прес-секретар Жовківського лісгоспу) — було цікаво послухати про сучасний санітарний стан лісів, які є в підпорядкуванні державного підприємства «Жовківський лісгосп». Санітарний стан лісів зумовлений впливом антропогенних і природних факторів. Відомо, що впродовж останніх п’яти років відбулись значні зміни як погодніх, так і гідрологічних умов, які спричинили різке виснаження соснових насаджень. Якщо три роки тому всихання носило характер відмирання поодиноких дерев та невеликих їх груп, то сьогодні маємо раптове всихання цілих насаджень, незалежно від віку чи типу їх умов місцевиростання. Мотивацією такого глобального лиха є два види шкідників-короїдів, які призводять до швидкої загибелі ослаблених дерев. На сьогодні найважливішим завданням працівників лісового господарства є якнайшвидше локалізувати осередки короїдів і ліквідувати їх поширення. Жовківське лісове господарство максимально старається справлятися з цим явищем, проте в окремих випадках цей процес триває. Бюрократична система погоджень не дозволяє вчасно отримати дозвіл для очистки лісу від хворих сухих дерев, саме тому площа вражених дерев автоматично збільшується. І ця проблема не тільки Жовківського лісгоспу.
Зі слів Віри Венгер (на світлині) учасники семінару отримали ясність як про всихання соснових насаджень, так і про пошкодження та ураження сосни звичайної. Богдан Соколовський своєю чергою наголосив на методах, якими доводиться боротися з цим явищем, узагальнивши ситуацію в межах держави та наших сусідів — білорусів, поляків, чехів та ін.
Після теоретичної частини учасники семінару продовжили роботу у лісових масивах Соснівського лісництва, де мали змогу наочно побачити обсяги уражень і динаміку всихання соснових насаджень. Громадськості було продемонстровано, що навіть при частково зеленій кроні та з вигляду здоровому зрізу пня вже на певній висоті дерево після пошкоджень короїдами зазнає грибкових уражень, деревина якого стає непридатною для повноцінного використання.
Лісівники Жовківщини цим семінаром старалися донести до представників громадськості та місцевого самоврядування актуальність проблеми, що потребує невідкладних змін законодавчої бази, яка є в більшості далека від свого призначення, поки проблема не переросла у катастрофу.
Зоряна ГУМНИЦЬКА.