Головна Економіка Про зарахування в стаж для призначення пенсії періоду догляду за пенсіонером –...

Про зарахування в стаж для призначення пенсії періоду догляду за пенсіонером – що потрібно знати жовківчанам

2458
0

Для призначення пенсії потрібно мати стаж роботи. Його можна заробити, працевлаштувавшись. Проте є випадки,  коли особа не має можливості працювати через те, що постійно доглядає за інвалідом або престарілим, який потребує сторонньої допомоги. Для вирішення цих питань державою передбачено можливість набуття стажу за догляд.

Відповідно до  п. 14 ст. 11 Закону України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування»,    загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають один з непрацюючих працездатних батьків, усиновитель, опікун, піклувальник, які фактично доглядають за інвалідом 1 групи або за престарілим, який, за висновком медичного закладу, потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи одержують допомогу або компен-сацію відповідно до законодавства. При  зарахуванні до страхового стажу періоду догляду особами надається довідка з управліня праці та соціального захисту населення, яка підтверджує отримання щомісячної компенсаційної виплати та сплату страхових внесків. Ця норма стала чинною з 1.01. 2005 року.

У разі, якщо до 01.01.2005 р. непрацююча особа доглядала за інвалідом 1 групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який, за висновком медичного закладу, потребує постійного стороннього догляду, час догляду зараховується до стажу, незалежно від отримання допомоги або компенсації. Зарахування цих періодів проводиться на підставі акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду та документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для інвалідів 1 групи та дітей-інвалідів) і вік (для престарілих і дітей-інвалідів).

Періоди догляду за пенсіонерами зараховуються до страхового стажу на вказаних вище умовах при призначенні пенсій на загальних підставах. Зарахування цих періодів до спеціального стажу, який дає право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах або вислугу років, чинним законодавством не передбачено.

Г. В. ХРИСТЕЦЬКА,  начальник відділу
з питань призначення і перерахунку пенсій
Личаківського об’єднаного

УПФ України м. Львова
у Жовківському районі.