Одним із основних наповнювачів бюджету району є Рава–Руський спиртовий завод, який підпорядковується концерну ДП «Укрспирт». Завдяки його продуктивній праці, у казну Жовківщини надходять чималі кошти. А також він є доволі вигідною структурою для прикордонного містечка, адже забезпечує населення робочими місцями. Очолює підприємство Роман Лянгер, який вже третій рік вміло займається керівництвом і підносить його до високого рівня у цій галузі.
– Ми є структурним підрозділом ДП «Укрспирт», — розповідає Роман Омелянович. — Оскільки ми не є юридичною особою, то всі платежі здійснюємо централізовано, через Київ. Звичайно, це покращило роботу – ми централізували поставки, збільшили заробітну плату. У даний час працюємо тільки з торговою маркою «Хортиця» (Запоріжжя).
Завод працює, в основному, на сировині, куди входить кукурудза, пшениця, жито: 30 % сировини або 70 % — кукурудза, а 30 % — жито, залежно від наявності сировини на ринку. Від неї залежить і якість спирту, а також і від технології виробництва та обладнання. На заводі щоразу намагаються вводити новітні технології, іти у ногу з часом.
Сьогодні Рава–Руський спиртзавод виготовляє 1500 декалітрів спирту за добу. Колектив налічує 98 працівників, переважно це люди середнього віку – 35-40 років. Хоча є і такі, хто багато років трудиться на заводі і вже досягли пенсійного віку. Середня заробітна плата працівників спиртового заводу становить 2400 гривень, до яких додають щомісячні премії.
Довгий час на заводі стояло питання збуту барди. Та за останні два роки його остаточно вирішено. Як повідомив Роман Лянгер, на очисні споруди було закуплено спеціальні бактерії, які поїдають ці білки, щоб вони не розкладалися. При підвищенні температури повітря їх постійно задають. Найчастіше запах від барди поширювався влітку. Бактерії – це жива культура хлорела, яку виготовляє Вінницьке підприємство. Після того, як вона переробляє білок, її поїдає риба. Барда – це протеїн, вона складається із сухих речовин і води (білка). Барда – це мінеральне добриво, яке додають до піщаного ґрунту. 40-50 % барди забирають жителі ближніх населених пунктів, решта – «Укрспирт».
Робота у Рава–Руському спиртзаводі ведеться досить активно. За останні два роки процес виробництва продукції не зупинявся. Працівникам надають планові відпустки. У такій ситуації їх переводять в одну зміну. На заводі діє соціальний пакет для працівників – допомоги при одруженні, народженні дитини, стихійних лихах. Судячи з відсутності вакантних місць, можна говорити про вигідні умови для працівників. Посильну допомогу надає підприємство і місту при проведенні різних заходів.
Уже понад тридцять років нелегку роботу на Рава–Руському спиртовому заводі виконує заступник керівника з технічних питань Іван Гнап. Чоловік із великим досвідом роботи, пройшов багато робочих сходинок–посад.
– Я прийшов на роботу 1972 року, розповідає Іван Лук’янович. – Мене відразу ж скерували на курси в Одеський інститут «Харчопромавтоматика» для спеціалістів контрольно–вимірювальних приладів. Після шести місяців навчання, повернувся на посаду електрика на завод. У 1980 році був енергетиком, потім виконував обов’язки механіка, далі мене призначили в. о. головного інженера. Працював, старався… Тоді це був завод як окрема одиниця. Після реорганізації нашої галузі ми ввійшли в структуру ДП «Укрспирт», яка була організована в Києві.
Іван Гнап – приклад для наслідування молодим працівникам. На нього рівняються та прислухаються до порад. Завдяки таким відданим працівникам підприємству додаються значні успіхи.
Євген ВЕГЕРА,
Уляна ГРИНЧУК.