У ДП «Рава-Руське лісове господарство» не допускають розриву між проведенням суцільних рубок і їх залісненням. Лісові культури створюються, як правило, в наступний після рубки рік, а по можливості — у рік рубки. Щорічно створюється 140-160 га нових насаджень. При цьому виникає потреба в сіянцях основних лісоутворювальних порід. У наявних 6 постійних і 11 тимчасових лісових розсадниках на площі приблизно 2,0 га за сприятливих погодніх умов вирощувалось 1,1-1,2 млн. шт. стандартних сіянців. Але посухи, які повторюються останні 3-4 роки, можуть звести практично нанівець трудові і матеріальні затрати, вкладені у вирощування сіянців. Адже на створених раніше розсадниках штучне зрошення організувати дуже важко і дуже витратно. Все це поставило перед держлісгоспом питання стабільного вирощування садивного матеріалу в існуючих умовах. Результати відряджень до Польщі спеціалістів держлісгоспу дали поштовх до вивчення питання вирощування сіянців у контрольованому середовищі.
З цією метою було вирішено створити базовий лісовий розсадник на площі 1,2 га у Річківському лісництві, де лісничим уже 20 років працює Б. Ю. Капій. На цьому місці був лісовий розсадник площею 0,2 га. 10 років тому розкорчували ще 1,0 га. Відтак повичісували коріння, спланували площу. Пізніше викопали водоймище, почали огородження території, будівництво коробів. Основний обсяг будівництва виконано в 2015 році. За кошти підприємства розсадник огородили, змонтували 11 коробів площею 0,20 га, закупили системи крапельного та віяльного поливу, спеціальну сітку для притінення, субстрат для вирощування сіянців хвойних і листяних порід, добрива та мікродобрива, облаштували водоймище для накопичення та підігріву води, 8-тоннову ємкість і систему трубопроводів для подачі води.
Минулого 2016 року із вирощених в лісгоспі 1559 тис. шт. стандартних сіянців, 926 тис. шт. було вирощено в розсаднику Річківського лісництва. Цього року в розсаднику на площі 0,35 га вирощуються сіянці і саджанці 10 основних порід дерев.
Вже тепер, після такого спекотного та засушливого літа, можна казати, що посіви витримали цей екзамен. Перші позитивні результати надихають нас на продовження цієї роботи, подальше опрацювання розпочатого методу відповідно до умов держлісгоспу. Вже наступного 2018 року плануємо приступити до вирощування сіянців із закритою кореневою системою. Для цього весною побудували теплицю площею 500 м2 вартістю 460 тис. грн.
Наш кореспондент.