Головна Економіка Загроза занесення африканської чуми свиней

Загроза занесення африканської чуми свиней

197
0

Африканська чума свиней (АЧС) — висококонтагіозна вірусна хвороба, яка перебігає гостро, хронічно, безсимптомно й характеризується високою загибеллю, що призводить до значних економічних збитків. Засобів профілактики і лікування хвороби не існує!

Клінічні ознаки захворювання: підвищення температури тіла до 42 С, прискорене дихання та почервоніння шкіри на вухах, кінцівках та животі. Крім того, може появитись діарея з домішками крові, кашель, кров’янисті виділення з носа, судоми та параліч кінцівок. Здорові свині заражаються при контакті з хворими або їх трупами, а також через корми  (особливо харчові відходи, що містять залишки продуктів забою заражених свиней), воду, предмети догляду, транспортні засоби, забруднені виділеннями хворих тварин.

У зв’язку з неконтрольованим розповсюдженням АЧС на території Російської Федерації, де з початку 2014 р.  виявлено 71 випадок (709 — з 2007 р.), існує постійна загроза захворювання на території України. Станом на 01.12.2014 р. у Чернігівській області  зареєстровано 9 випадків АЧС (3 — серед домашніх тварин та 6 — серед диких кабанів). У попередні роки захворювання реєструвалось у Запорізькій та Луганській областях.

Категорично забороняється згодовування свиням необроблених харчових відходів, найперше, отриманих у закладах громадського харчування, боєнських відходів, залишків м’ясної сировини, отриманих від туш диких кабанів. Корми, комбікорми невідомого походження, придбані у невстановлених місцях або у невідомих осіб, також становлять небезпеку! Відомі випадки зараження свиней після згодовування кукурудзи, що залишилась на полях після збору урожаю.

З метою запобігання занесення вірусу АЧС у приватні господарства необхідно суворо дотримуватись ветеринарно-санітарних заходів з утримування, годівлі і забою свиней. При виявленні клінічних ознак захворювання або при виникненні підозри — негайно звертатись до представників державної служби ветеринарної медицини.

Не купувати м’ясні продукти у невстановлених для цього місцях, стихійних ринках, тому що така продукція не піддається ветеринарно-санітарній експертизі. Повноваження служби ветеринарної медицини і працівників лабораторії ветсанекспертизи на ринку не розповсюджуються на місця стихійної торгівлі.

Лише суворе дотримання цих вимог дозволить уникнути виникнення захворювання та величезних економічних збитків!

Богдан Ях, заступник начальника управління ветеринарної медицини у Жовківському районі.