Головна Життя Кримськотатарська сім’я, яка оселилася у с. Ладиках

Кримськотатарська сім’я, яка оселилася у с. Ладиках

298
0

Після російської анексії Криму Львівщина минулоріч прийняла понад півтори тисячі кримських татар. Біженці знайшли прихисток і на нашій гостинній Жовківщині, до нас прибуло 11 сімей із півострова. Гості поселилися у Бишкові, Куликові, Жовкві, Дублянах, Малехові, Мацошині.

Найбільшу кримськотатарську сім’ю, яка оселилася у  с. Ладиках Бишківської сільської ради, ми відвідали навесні минулого року. Про це висвітлено у матеріалі «Кримські біженці облаштувались на Жовківщині» (№ 15 газети «Відродження» від 10 квітня 2014 р.). Сільська влада і місцеві мешканці допомогли їм облаштувати побут, родинний будинок надала сім’я, яка нині проживає у Львові. Гостей з Криму повністю забезпечили продуктами харчування і навіть із великим запасом.

У кримсько-татарській родині Лєнура і Лєніє Нєбієвих восьмеро дітей. Найстарша дочка 19-річна Мєрієм залишилась у Криму, бо народила дитину. А семеро із батьками приїхали на Західну Україну. Дочкам Райме — 18 років, Хабібе — 15 р., Сабріє — 13 р., синам Махмуду — 11 р., Дауду — 9 р., Айюбу — 8 р., а найменшій донечці Зєйнеб — лише два з половиною рочки. Отака велика і дружня родина Нєбієвих проживала у Бишкові, хлопці навчались у місцевій школі. Зазначимо, що ця  сім’я належить до релігійних татар, які строго дотримуються звичаїв і традицій і в такому дусі виховують дітей.

Кримськотатарська родина Нєбієвих приїхала у Бишків у березні минулого року, а перед навчальним роком виїхала зі села. Ми задзвонили за номером мобільного телефону, який дав господар при зустрічі. Нам відповіла його дружина Лєніє, котра, до речі, спілкувалася гарною українською мовою. Як ми дізналися із телефонної розмови, сім’я переїхала у Львів, орендує квартиру на вулиці Кульчицької. В обласному центрі легше знайти роботу. Голова сім’ї Лєнур, за спеціальністю технік-будівельник, закінчив Бахчисарайський будівельний технікум. Тож нині приватно виконує у Львові різні ремонтно-будівельні роботи. У Криму збудував власний будинок, зараз за ним наглядають батьки.

Поки що Нєбієві не мають наміру повертатися додому, хоч і доводиться винаймати помешкання. У Львові їм спокійно й затишно. (На Львівщині перебуває близько 20 тис. біженців, зокрема у Львові — 10-12 тис.чол. Це дані неофіційні, бо велика частина біженців не реєструється через те, що бояться).

Майже всі кримські татари, які перебувають у Львові, сподіваються повернутися на батьківщину, бо це їх земля. Тому, якщо Крим стане територією, на якій можна буде вільно жити і дихати, багато біженців поїдуть на півострів. Поки що живуть на гостинній Львівщині й облаштовують свій побут, бережуть свої традиції.

Наприкінці березня у Львові, на проспекті Свободи, 26 за підтримки громадських організацій «Крим SOS» та «Земляцтво кримських татар» відкрили мусульманський центр «Іхсан». Тут збиратимуться для молитви кримськотатарська та інші мусульманські громади Львова. Крім того, офіс стане місцем міжрелігійних дискусій та міжкультурного обміну. Сюди зможуть звертатися представники і немусульманської громади для отримання більшої інформації про релігію мусульман та про кримських татар для поглиблення міжкультурного діалогу. У подальшому в центрі планується започаткувати курси з вивчення арабської та кримсько-татарської мов для львів’ян.

— У Криму самопроголошена влада проводить постійні обшуки будинків кримських татар, шукають, за їх словами, зброю і наркотики, вилучають заборонену літературу, — розповіла Лєніє Нєбієва. — Перший кримськотатарський телеканал ATR припинив мовлення опівночі 1 квітня через відмову в реєстрації в Роскомнагляді. Тож наші права на півострові дуже ущемлюють. Тут, у Львові, нам спокійно і свобідно. Діти шкільного віку навчаються у школі, одна донька — у ПТУ. Я теж планую працевлаштуватися, відвідую курси, за підтримки МОМ є реальна можливість для започаткування свого бізнесу. Ми маємо змогу спілкуватися зі своїми земляками, спільно молитися за те, щоб повернутися на свою рідну землю.

Уляна Лащівська.