Головна Життя Віряни з Жовкви побували на батьківщині Степана Бандери

Віряни з Жовкви побували на батьківщині Степана Бандери

446
0

Маловідомі сторінки…

Віряни дружно, в зазначений час, о 7 годині ранку, вирушили в дорогу на автобусі від церкви Пресвятої Трійці м. Жовкви. Зичать один одному нових вражень, щасливої дороги. Атмосферу доброго настрою викликають слова отця Василя, молитви, пісні вірян, настрій людей, що приєднуються у Львові. Серед них чується голос самодіяльного поета, музиканта, співака Гордія Чуловського, який народився у с. Мокротині, а нині живе біля Львова, випускників музучилища, професіоналів, які навчалися з отцем Василем.

Їдемо через Львівщину, Івано-франківщину, бачимо нові траси, будови, автозаправки, офіси, які з’явилися останніми роками. Паломники здивовані… «Ми йдемо у Європу, європейська цивілізація іде до нас». Настає момент істини для сучасників, українців: «Краще один раз побачити, ніж  10 разів чи більше почути, почасти у спотвореному вигляді».

У селі Угринів нас зустріла велична споруда двоповерхового історико-меморіального музею Степана Бандери, присвяченого особистості, іменем якого називався національно-визвольний рух 1940-50 років ХХ століття за побудову та утвердження української держави. Збудований і відкритий 30 грудня 2000 року. До цього музей діяв в уцілілій кімнаті священичої плебанії, в якій проживала родина Бандерів з 1906  до 1933 рр…

Степан Бандера (1909-1959) — крайовий Провідник ОУН на західноукраїнських землях у 1932-1934 рр., провідник революційного проводу ОУН 1940-41 р.; організатор похідних груп в Україну та підготовки Акта 30 червня 1941 р.
про відновлення української держави; після звільнення з німецького концтабору, де загинули два його брати Олександр та Василь, організатор закордонних частин
(ЗЧ) ОУН 1945 р., автор ідеологічних соціальних програмних статей українського націоналізму.

Із експозицій залу музею, слів екскурсовода віє історичний дух того середовища, в якому народився, ріс і формувався Степан Бандера, а також постать Провідника ОУН, його життя та революційна діяльність, історична боротьба українців за свою державу.

По-новому, об’єктивно звучала розповідь про багато подій, родину, історичних осіб, факти. В експозиціях відвідувачі також побачили унікальні матеріали, експонати, серед яких синьо-жовте знамено, виявлене у священичій резиденції, справжні ікони, культові речі, предмети, що належать сім’ї, маловідомі або зовсім невідомі фотографії батька, матері, братів, сестер, земляків, соратників Степана, його дружини Ярослави, сина, двох дочок; оригінальні документи періоду ОУН-УПА, а
також колекція грошових українських знаків ХХ століття тощо.

Побували в плебанії о. А. Бандери, біля пам’ятника Степану, каплиці. На сільському цвинтарі біля пам’ятника родині Степана Бандери о. Василь відправив панахиду, а також відвідали могили сестер героя — Марти, Оксани…

Батько Андрій Бандера розстріляний НКВС у Києві до війни. А брат Степана — Богдан — із похідною групою в 1941 році відправився на Миколаївщину, де був також розстріляний нацистами.

Не тільки музей, екскурсії вражають людей, а й нові книги, статті, фільми про C. Бандеру. Численні відгуки одержав документальний фільм виробництва телеканалу «1+1», художній фільм «Степан Бандера. Ціна свободи» та ін., які вийшли недавно, і багато глядачів мали змогу подивитися чи почитати в інтернеті, на сайтах, в анотаціях. Доповнити свої знання про борця, людину-легенду, яку знаємо, але і не знаємо…

П’ятсотлітня історія Гошівського монастиря на Ясній Горі переживає найяскравішу сторінку свого відродження. Радянська влада, закривши його у 1950 році, завдала великої шкоди. На початку 90-х років ХХ століття монастир оживає. На кошти і пожертви вірян були відремонтовані приміщення монастиря і церква. Німецькими спеціалістами встановлено електронні дзвони, єдині в країні.

Художники-реставратори з Дрогобича, Львова, Борислава реставрували п’ять великих полотен XVIII століття і намалювали 15 картин. Освячення відродженої церкви відбулося 1996 року…

Український художник о. Ю. Мокрицький кілька років відтворював у Римі копію Владичиці Ясної Гори. Освятив її Папа Римський Іван Павло ІІ…

У 2009 році Папа Римський Бенедикт XVI благословив і освятив золоті корони для Гошівської чудотворної ікони Божої Матері, яку паломники оглянули. Апостольська столиця надала Гошівському монастирю декрет про оголошення його Базилікою і прилучила до Марійних відпустових місць церкви  в усьому світі. На Успіння Пресвятої Богородиці, 28 серпня, на Ясній Горі відбулося
коронування ікони Богородиці…

Отець Василь відправив Молебень біля ікони Матері Божої. Віряни мали змогу торкнутися її лику вустами. Відвідали інші святі місця церкви і монастиря, намоленого роками…

У крамниці придбали ікони, сувеніри, молитовники та іншу релігійну літературу. І напившись гошівської цілющої води та набравши з собою, з великими незабутніми враженнями повернулися з прощі додому…

Святослав КНЯЗЄВ