Головна Інтерв'ю Мер Жовкви Петро Вихопень щодо об’єднаної територіальної громад: Інтереси громади — насамперед!

Мер Жовкви Петро Вихопень щодо об’єднаної територіальної громад: Інтереси громади — насамперед!

503
0

Якщо майбутня об’єднана територіальна громада з центром у Жовкві розвиватиметься під таким гаслом, вважає діючий мер міста Петро Вихопень, то згодом слугуватиме найкращим прикладом сучасного менеджменту місцевого самоврядування, де спільні зусилля будуть сфокусовані на сталому розвитку економічної, культурної та соціальної складових.

Ми записали міркування міського голови з приводу створення ОТГ, а також закликаємо до обговорення голів та громади прилеглих сіл, яких зовсім скоро чекає серйозна реформа.

«У нас є розпорядження, є рішення про громадське обговорення, у якому ми запропонували сільським радам об’єднуватися. Так виглядає, що у світлі останніх подій в нашій державі дуже добре було б, аби ми встигли пройти цю процедуру до позачергових виборів органів місцевого самоврядування. Бо, якщо ми не будемо готові і цього року восени чи навесні прийдешнього року пройдуть вибори, і буде обрано мера міста, то це відкине нас на 4-5 років без реформ. Зараз добре було б, щоби навколишні сільські ради поставились до цього з розумінням. Бо якщо у Києві таки вирішать провести вибори восени, то щоби ми були готові провести їх на новій адміністративно-територіальній основі.

Сьогодні, на мій погляд, до того ж, так показують підрахунки, Жовкві у фінансовому плані об’єднання не є вигідним, тому що зараз на 13,8 тис. населення маємо бюджет 20 млн. грн. Це малий бюджет. Але в той час ми маємо 5-7 млн. грн. власних коштів, призначених на бюджет розвитку. Це дає нам можливість здійснювати ремонт систем водопроводу, каналізації, вуличного освітлення, прокладання хідників, доріг тощо. Коли є такі кошти, то можна залучати й інші, на вимогу співфінансування.

Підраховано, якщо ми цьогоріч чи наступного року проведемо вибори і створимо об’єднану територіальну громаду, то наш бюджет збільшиться щонайменше у шість разів і буде складати приблизно 120 млн.грн., але цих коштів не буде вистачати на розвиток, тобто ми змушені будемо фінансувати дошкільні навчальні заклади, школи, первинну медичну допомогу, і навіть з державними субвенціями ці кошти не будуть покривати цих витрат. Але сьогодні треба зрозуміти, що в далекостроковій перспективі Жовкві необхідно буде об’єднуватись, бо вона є забудованою. У нас немає вільних земельних ділянок, і ми не зможемо залучити інвесторів, які б мали створити додаткові робочі місця. То ця перспектива створення об’єднаної територіальної громади відкриє нам такі можливості, бо зараз міська рада не може здійснювати роботу у цьому напрямку.

У нас є інвестиційний бюлетень, де ми рекламуємо власність підприємств на території міста, бо своєї власності чи своїх об’єктів ми не маємо. Тобто поява додаткового земельного ресурсу дасть нам можливість готувати інвестиційні проекти і робити спроби залучати інвесторів, які б створювали нові робочі місця.

Є затверджений перспективний план утворення об’єднаної територіальної громади. Він був запропонований районною державною адміністрацією,  підтриманий Львівською обласною радою, Кабінетом Міністрів. Але ми у своїй ініціативі виходимо за рамки цього перспективного плану і вважаємо, що доречно було б залучити села Туринку, Любелю, Куляву, Деревню, оскільки на території цих сіл ведеться будівництво шахти і є перспектива залучення промислової зони, де можна буде шукати інвесторів. Бо, якщо дивитися на перспективний план і ці громади, то, як на мене, Жовква має залишитися адміністративним центром, центром розвитку туризму, відпочинковим туристичним містом. Частина території майбутньої об’єднаної територіальної громади — від Мокротина, Старої Скваряви і до Фійни Майдану — це така рекреаційна зона, де, крім туризму, не може бути залучена будь-яка промисловість, бо тоді це суперечитиме самій ідеї, позаяк ця територія мусить залишитися відпочинковою зоною. І тому Воля-Висоцька, Замок і Любеля — це досить великі і перспективні території для залучення інвесторів.

Зараз затягнувся перехідний період, і ми у складному становищі. Маємо рішення міської ради, що підтримала ініціативу Європейського Союзу «Мери за економічний розвиток», тож узяли на себе зобов’язання розробити програму сталого економічного розвитку. Почати складати її на базі міста Жовкви — виглядає не актуальним, бо цього року чи наступного, ми розуміємо, що об’єднання — неминуче.

Тому вже сьогодні Жовківська міська рада звертається до мешканців міста і навколишніх сіл: не будьмо байдужими, висловлюймо свої думки у вигляді письмових пропозицій на адресу мерії чи звертайтеся через відкриті сторінки у інтернет-мережах із приводу доцільності створення ОТГ у тому чи іншому складі.

Бо чомусь так стається, що, коли треба говорити і спільно вирішувати, наші люди мовчать, а згодом, коли все буде вирішено і документально зафіксовано, почнуть висловлювати своє незадоволення, у всьому звинувачуючи міського голову і його команду. А мер сьогодні є, а завтра його не буде. І нам  треба навчитися жити однією великою родиною. Адже у Жовкві живуть корінні мешканці, переселенці, вихідці з інших регіонів, областей і навіть країн. І прийде час, коли нам чи нашим дітям у новоствореній об’єднаній територіальній громаді  цей «бюджетний пиріг» доведеться спільно ділити, створивши міцну спільноту однодумців.

А щодо адміністративно-територіальної реформи, то вона є більш необхідною для сіл, особливо таких, як Сопошин, Воля-Висоцька, тому що життя не стоїть на місці, і завтра у них виникне необхідність центрального водопостачання та водовідведення. І без Жовкви, без наявного вже тут ресурсу, без наявної тут мережі їм не під силу буде вирішити це питання. От, приміром, візьмімо Волю-Висоцьку. Уже декілька років поспіль з обласного бюджету виділяються кошти, але це шлях у «нікуди». Ці очисні споруди, якщо вони таки будуть на Волі-Висоцькій, то стануть «золотими». Тому що тих, наприклад, десять будинків не зможуть утримати цієї інфраструктури. Набагато простіше прокласти трубопровід до жовківських очисних споруд, і забути про цю проблему назавжди. І нам у цій ситуації буде краще, бо при цих самих витратах на заробітну плату, отримаємо додаткові кошти, додатковий ресурс на наш водоканал.

От так склалося, що на території села Сопошина будівельна фірма підприємця Р. Ониська зводить багатоквартирну багатоповерхівку. Але знову ж таки, без міста, без нашої водоканалізаційної системи це було би неможливим. Адже хтось інший на моєму місці міг би цього і не дозволити, і мав би повне право. На перспективу і у Глинська, і у Волі-Висоцької, і у Старої Скваряви виникне подібна потреба. Адже скидання стоків просто у землю з часом призведе до отруєння й забруднення питної води. Нині Жовква бере воду з Мокротина. І нам у об’єднаній територіальній громаді треба обов’язково подбати про збереження чистоти цього мальовничого села і його джерел задля майбутнього наших дітей і онуків.

Ми просили представників органів місцевого самоврядувння у селах до вересня місяця провести громадські слухання і дати нам відповідь. Тобто, якщо, наприклад, Туринка чи Любеля не дадуть згоди на об’єднання зі Жовквою, то ми почнемо процес об’єдання в межах тих населених пунктів, які на це погодились. Проте тут виникає певна небезпека, бо якщо громада є вже об’єднаною, то фінансування з державного бюджету піде на кожного сільського жителя. Якщо ж на перспективу це ж село Туринка таки захоче до нас приєднатися, то тоді ми вже ніякого фінансового ресурсу на їхніх мешканців не отримаємо. А ділити існуючий бюджет на них таки доведеться.

Якщо ж все таки вибори будуть восени, то ми маємо до листопада чітко вирішити це питання і заявити, що ми готові об’єднуватися у тому чи іншому складі. Якщо ж мої колеги-голови до вересня відреагують, то я створюю робочу групу, куди включаю їхніх представників, і ми приймаємо рішення про створення ОТГ.

На сьогодні, на жаль, такої готовності у прилеглих селах немає. Скептиком, наприклад, виступає голова Сопошинської сільської ради, бо має хороший фінансовий ресурс, проте 2019 рік — це останній рік, коли Сопошин отримує акцизний збір, що становить у них п’ять з усіх семи мільйонів. Це по-перше. По-друге, я вважаю, що вкладати величезні кошти у дороги в селі, де немає комунікацій — прокладених мереж водопостачання та каналізування — не доцільно. Бачимо, як це зараз є у Малехові — «ріжуть» асфальт і прокладають каналізацію. Адже каналізування доводиться проводити на глибині 2, 3 і 5 м. Не зруйнувавши практично усього дорожного покриття, це іноді зробити не можливо.

Розуміння цього прийде, сподіваюся, до кожної громади. Керівництво ОТГ не вирішуватиме всіх проблем. Воно створюватиме передумови для вирішення їх усією громадою, без вказівок зі Львова чи Києва. От тоді буде формуватися справжня громада.

Філософія самого бюджету ОТГ дуже позитивна: людина вирішує, на що його витратити і бачить, як це відбувається. Це мають добре знати мешканці сіл, володіти усією доступною інформацією. Її, до речі, у ЗМІ
та соцмережах — зовсім обмаль.

Об’єднання у громади — неминуче. Але той, хто зробить це вчасно і добровільно, — претендуватиме на «цукерку». Тож не будьмо пасивними. Обговорюймо, радьмося, переконуймо один одного доведеними фактами та цифрами з однією метою — на благо майбутньої громади».

 

Адреса Жовківської міської ради:

80300, Львівська обл., м. Жовква, пл. Вічева, 1, телефон: +38 (03252) 21-264,  е-mail: info@zhovkva-rada.gov.ua.