Головна Історія Була колись у Раві-Руській ратуша

Була колись у Раві-Руській ратуша

616
0

Словники іншомовних слів пояснюють походження і значення слова ратуша так: польс. ratusz, з нім. Rathaus, від rat — рада і haus — будинок. Це — орган міського самоуправління, а також будинок, де він розміщений. Ратуша була символом самоврядування Європи, невід’ємним атрибутом міст, які мали привілеї магдебурзького права. Була колись і в Раві-Руській ратуша. Це була простора двоповерхова будівля з масивними колонами при вході. Понад сто років у ній засідала міська влада. А знищили цю красиву споруду (в інтернеті є її фотографії в різних ракурсах) гітлерівські окупанти влітку 1943 року, заклавши у вікна підвалу скриньки з динамітом. Бо вважали, що там засіли озброєні євреї. Руїни ратуші стояли ще кілька повоєнних років на теперішній площі Вічевій. Але сталося маленьке чудо: зруйнованій ратуші «знайшли» заміну … вцілілу в часи лихоліть пожежну вежу, що була споруджена на зламі вкінці ХІХ ст. В інтернеті під рубрикою «Зображення на запит «Рава-Руська ратуша» вміщено шість фотографій вежі у різних ракурсах. У деяких публікаціях її називають неофіційною ратушею, ратушею-дублеркою. Мабуть, зачарувала своєю неповторною красою. Таке «воскресіння» старої ратуші пояснюється тим, що ратуші давніх міст Європи і України, як правило, завершувалися вежею. Та є міста з «безвежними» ратушами: Гданськ, Люблін, Перемишль, Вільнюс та ін. Як правило, без веж — хорватські ратуші. Без них більшість ратуш у Бельгії… Але повернемось до нашої ратуші-«небіжки».

У 1842 році у львівському часописі Lwowianin були опубліковані подорожні нотатки Людвіга Зелін-ського (1808-1873) — редактора і видавця цього журналу. Автор у 1841 році «проміряв» трасу, що веде з Нароля (місто в Польщі) через Любичу до Рави-Руської і Жовкви. Пропонуємо уривок із нотаток у перекладі з польської: «В’їжджаючи з пагорба до Рави-Руської, дивувався, що Свєцький (автор «Опису стародавньої Польщі») в описах містечок не згадав Раву-Руську… Містечко, акуратне і добре утримане, прикрашає ратуша, збудована старанням і коштом дідича (власника міста Йозефа Яблуновського), можливо, за проектом п. Равского (Вінцент Равський (1810-1876) – польський архітектор).

Споруда досить оригінальна, в дусі нашого часу. Здалеку гарна. Значно відрізняється від багатьох галицьких споруд цього типу, і в тому полягає головна ідея архітектора. Подорожуючий кине оком на цю будову і буде в захопленні від досконало виконаного проекту, інший, можливо, критикуватиме вкладені кошти і працю, а нам випадає сказати, що кожній добротній будові є однакова ціна – навіщо ховатися від визнання краси мурів і бажати нудної та сумної одноманітності, котра всіх переживе, а сама себе не може пережити. Мені подобається смак будівничого, тож хвалю дідича, що зібрані кошти використав на прекрасну мету».

Спробуємо на підставі опублікованих джерел (Географічного словника, генеалогії династії Яблоновських і спогадів Л. Зелінського) вирахувати приблизну дату спорудження равської ратуші. Відомо, що з 1808 р. власником Рави-Руської був Станіслав Яблоновський. У 1825 р. він помирає в селі Раті, і місто переходить у власність братів Людвіга і Йозефа Яблоновських. Як стверджує зачарований красою ратуші Л. Зелінський, Рава-Руська у їхній власності і в 1834 р. А під час його перебування у нашому місті, 1841 р., ним продовжує володіти Йозеф Яблоновський, фундатор будівництва ратуші. Отже, міська ратуша, що вистояла в огні двох пожеж, зруйнована фашистами у 1943 р., була збудована в період між 1826 і 1830-ми роками. Можливо, в архівах є точна дата. Пошук продовжується… А як вона виглядала до зруйнування, в різних ракурсах (навіть після пожежі), можна побачити на фотографіях в інтернеті…

Ярослав СЕРКІЗ, кандидат історичних наук, доцент.