Головна Історія Чорнобиль — чорна сторінка історії

Чорнобиль — чорна сторінка історії

325
0

29 років тому світ сколихнула наймасштабніша техногенна катастрофа. Аварія на Чорнобильській АЕС розцінюється, як найбільша за всю історію ядерної енергетики як за кількістю потерпілих від її наслідків, так і за економічною шкодою. Вона сталася на території СРСР, але з розпадом Союзу головний біль від проблемного об’єкту дістався Україні.

Вибух на Чорнобильській АЕС стався 26 квітня 1986 р., о 1 год. 24 хв. у процесі проведення проектного випробовування турбогенератора № 8 на 4-му енергоблоці. У результаті аварії стався викид у навколишнє середовище, за різними оцінками, який складає приблизно 380 мільйонів кюрі радіоактивних речовин, у тому числі ізотопів урану, плутонію, йоду-131, цезію-134, стронцію-90. За силою вибуху це склало 300 Хіросім.

Радіоактивна хмара від аварії накрила європейську частину СРСР, більшу частину Європи, східну частину США. Із зони ураження було евакуйовано близько 200 тисяч чоловік. Ситуація ускладнювалась тим, що радянське керівництво довго замовчувало факт катастрофи, а 1 травня люди, нічого не знаючи, вийшли на травневий мітинг.

Ця трагічна дата назавжди закарбується у пам’яті українського народу. Наслідки атомного вибуху ми відчуваємо і досі. У день Чорнобильської трагедії учасники ліквідації катастрофи, потерпілі, влада, громадськість поклали вінки до пам’ятника «Живим і мертвим, і ненародженим жертвам Чорнобильської трагедії» у Жовкві. Отець Михайло Ткачів відслужив Панахиду за померлими. Присутні віддали данину пам’яті тим, хто у цей нелегкий час став прикладом сміливості і відваги для кожного з нас.

Зібрання продовжилось у районному Народному домі. Запалена свічка пам’яті нагадувала про цю страшну атомну катастрофу і тих, хто, рятуючи наше життя, відійшов у засвіти. Зі Жовківського району у ліквідації аварії на ЧАЕС взяли участь понад 250 чоловік, з них понад 100 чол., на жаль, померли, понад 40 стали інвалідами різних груп.

До присутніх ліквідаторів і потерпілих від аварії на ЧАЕС звернулися голова Жовківської районної державної адміністрації Надія Щур і голова Жовківської районної ради Тадей Швай: «29 років — ніби невеликий проміжок часу, відколи стався вибух, але його наслідки ми, на превеликий жаль, відчуваємо і сьогодні. З кожним роком ще більше усвідомлюємо справжні масштаби жахливої трагедії. Та життя триває, і наше завдання — пам’ятати тих, хто рятував нас від страшної атомної чуми, підтримувати, зрозуміти і всіляко допомагати. Вони — приклад героїзму і мужності, бо боролися з невидимим ворогом, не знали рівня радіаційного фону. А нинішні учасники АТО захищають нашу землю і нас з вами від російського агресора».

Очільники Жовківщини відзначили грамотами голову районної організації «Союз-Чорнобиль-Україна» Петра Дзюньку, Сергія Третяка, Олександра Єромова, Миколу Яхуру, Івана Ганзія, Петра Шумила і подякували усім за мужність і відвагу. Учасники художньої самодіяльності привітали пісенно-віршованими номерами.

Від чорнобильців району Петро Дзюнька висловлює щиру подяку за надану матеріально-грошову допомогу голові Жовківської РДА Н. Щур, голові районної ради Т. Шваю, міському голові Жовкви П. Вихопню, керівнику УПСЗН Ю. Демчишину, депутату Львівської обласної ради І. Бокалу, сільським головам с.Зіболок — О. Гусаку, с. Сопошина — В. Радкевичу, с. Великого Дорошева — В. Мартину, с. Потелича — А. Лосяновичу, смт. Куликова — Л. Бові, керівникам ПП «Авто і світ» П. Петрусю, ТзОВ «Галфрост» —  А. Ключку, Жовківського цеху безалкогольних напоїв — Г. Пущинській, підприємцям М. Перетятку, І. Янковичу, В. Перетятку.

Уляна ЛАЩВСЬКА.