Головна Історія На Жовківщині перебувала делегація Австрійської республіки та “Чорного Хреста”

На Жовківщині перебувала делегація Австрійської республіки та “Чорного Хреста”

235
0

Щорічно делегація з Австрії відвідує могили земляків, які загинули під час Першої світової війни та поховані в нас на Жовківщині.

Так, днями поважні гості на чолі з радником, членом уряду провінції Тіроль Йоганом Траттером, президентом Австрійського «Чорного Хреста» Пітером Різером, керівником Тірольського відділення «Чорного Хреста» Германом Готтером, керівником відділення «Чорного Хреста» в Форальбергу Ервіном Фітцом, керівником відділення «Чорного Хреста» в Зальцбурзі Йозефом Хоувардом, ерцгерцогинею Габріелою Габсбург-Лотрінген разом із керівником апарату Львівської обласної  ради Валентином Харловим, головою Жовківської районної ради Романом Горбанем, заступником голови Жовківської РДА Юрієм Дубневичем, секретарем державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни і   політичних репресій та директором КП Львівської облради “Доля” Святославом Шереметою та іншими взяли участь у заходах, приурочених 100-річчю завершення Першої світової війни та 100-річчю створення Австрійської Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки.

У рамках програми заходів гості побували в Жовківському замку, де в Гетьманській вежі послухали презентацію Володимира Герича, наукового співробітника ДІАЗу, “Яке має значення  сторіччя після завершення Першої світової війни для України і для Австрії в цілому?”. Також гості нагородили почесними орденами та відзнаками достойних, які шанують історичну дійсність їхнього народу.

Опісля делегація відвідала меморіальний комплекс у с. Гійчі та освятила Хрест у с. Забір’ї. Військовий  меморіал часів Першої світової війни в урочищі Прибитка поблизу села без перебільшення можна назвати перлиною монументального мистецтва в нашій державі. На двох його полях, що обабіч дороги, поховано військовослужбовців австро-угорської та російської армій. Серед упокоєнних тут — командир 2-го полку австрійських Тірольських цісарських стрільців, полковник Александр Брош фон Ааренау.

Цьогоріч, як і кожного року, гості в тірольських національних строях, представники “Чорного Хреста”, влада районна і місцева, священнослужитель, жителі віддали шану загиблим військовим.

Наша галицька земля щедро полита кров’ю як українських патріотів, так і представників багатьох народів і держав. Наступного дня вже у с. Липнику відбулось урочисте вшанування воїнів, які віддали своє життя у роки Першої світової війни. Поминальні заходи відбулись за участі  заступника голови Львівської ОДА Оксани Стоколос-Ворончук, голови Жовківської РДА Надії Щур, начальника інформаційно-аналітичного відділу Жовківської районної ради Василя Пущинського, наукового співробітника  ДІАЗу у м. Жовкві Володимира Герича, чисельної  місцевої громади, а також делегатів з Австрії.

Перша світова війна була однією з найкривавіших в історії людства і забрала життя мільйонів солдат і цивільних. Меморіали є вшануванням подвигу самопожертви військових. Адже вони з честю виконували свій обов’язок. Разом з тим меморіали є нагадуванням того, що військова агресія повинна жорстоко каратися.

Довідка. Організація “Чорний Хрест” займається пошуком поодиноких могил та братніх солдатських поховань австрійських воїнів, які загинули у роки Першої Світової війни. У 1996 році за сприяння Тірольського відділення “Чорного Хреста” в с. Гійчі, після відбудови і реставрації, відкрито найбільший за межами Австрії меморіал загиблим тірольцям (Тіроль — історична область у Центральній Європі, у східній частині Альпійських гір, що включає федеральну землю Тіроль у складі Австрії).

Сто років тому у ніч з 6 на 7 вересня 1914 року під селом Гійче відбувся бій між Австро-Угорським  військами та солдатами Російської імперії, який перейшов у рукопашне зіткнення. З боку Австрії у бій вступив відомий на той час другий полк Тірольських стрільців під командуванням полковника Олександра Броша. У результаті бою з російської сторони загинуло близько 300 бійців, австрійці зазнали більших втрат — близько восьми сотень вояків.

1917-1918 рр., за сприяння фахівців з Італії на місці бою був збудований Меморіал Слави. Проте у часи польського панування в Галичині цей Меморіал занепав. Починаючи з 1994 року завдяки Австрійській меморіальній організації “Чорний Хрест”, пам’ятка була відновлена, а її офіційне відкриття відбулось у червні 1996 року. У місцевій школі є музей, присвячений цим та іншим подіям Першої світової війни.

Зоряна ГУМНИЦЬКА