Головна Історія Роль України в досягненні перемоги

Роль України в досягненні перемоги

256
0

Так звучала тема національно-патріотичного заходу у Жовківській спецільній загальноосвітній школі-інтернаті. В тематично оформленому залі зібрались учні старших класів, вчителі, вихованці. Двоє педагогів, які вже давно працюють у парі, вчитель історії Михайло Жук та вихователь Ігор Полуситок підготували цікавий матеріал із використанням інтерактивної дошки про підсумки Другої світової війни.

Якою була роль України у перемозі над нацизмом? Підлий і брехливий В. Путін (як і вся його країна) ще в 2010 р. заявив, що перемогу 1945-го Росія здобула б і без України. Цей хамський вибрик зовсім не відповідає істині.

Декілька фактів, про внесок українців.

Шлях до початку війни був відкритий російсько-німецьким пактом Молотова — Ріббентропа 23 серпня 1939 року. Далі: 1 вересня 1939 р. почалося німецьке вторгнення в Польщу. Важливий факт: 110-120 тис. українців у лавах Війська Польського розпочали світову боротьбу проти нацизму. Вдумайтеся: 8 тисяч із них загинули вже у перший місяць війни.

Ще один факт, якого не знайдете в російських підручниках історії: СРСР вступив у Другу світову війну 17 вересня 1939 р. на боці нацистської Німеччини. Цього дня радянські війська вступиили у Польщу на допомогу німецьким та окупували Західну Україну і Західну Білорусь і опісля впродовж аж двох років Москва була союзником Берліна. Події 22 червня 1941 р. — це вже результат непорозумінь між Гітлером і Сталіним, яким стало затісно у Європі.

2194 дні тривала Друга світова — від 1 вересня 1939 р. до 2 вересня 1945-го. Це найбільший збройний конфлікт в історії людства. У ньому брали участь 62 держави із 73, що тоді існували, загинуло 65 млн. людей.

Територією України бойові дії прокотились двічі. Українці опинились між жорнами двох диктаторів — Гітлера і Сталіна. Наприкінці 1945-го Червона армія налічувала близько 11 млн. бійців, з них близько трьох мільйонів — жителів України.

Понад 2,5 млн. українців були нагороджені радянськими та західними медалями і орденами. А більш як 2 тисячі стали Героями Радянського Союзу, з них 32 — двічі. Найкращий льотчик союзної авіації, українець Іван Кожедуб — тричі.

Не маючи цих солдатів, тих мужніх героїв, Черона армія не могла б перемогти! Людські та економічні втрати України були одними із найбільших у цій світовій війні. Всі українські промислові райони і найбільші міста було знищено.

Для українців Друга світова була великою трагедією. Бо в жодній армії на фронтах вони не воювали за створення чи відновлення своєї держави. Єдиний виняток — націоналістичне підпілля, утворене саме в ті роки: Організація українських націоналістів та Українська повстанська армія. Фундамент для нашої, відкладеної до 1991-го перемоги, заклали вони — бандерівці, мельниківці, бульбівці й інші хлопці з лісу.

Події Другої світової війни вихователі органічно поєднали із сучасними подіями на сході України. Розповіли про мужність, героїзм та самопожертву сучасних українських воїнів.

Захід пройшов цікаво, діти поставили чимало запитань, які їх хвилювали. В нашій школі протягом багатьох років плекають дух патріотизму, любові до рідної землі, мови, культури.

Всі ці національні почуття українства передаються із покоління в покоління, скріплюються навчанням та вихованням — колективом педагогів, вихователів.

Марія РАДУХ.