Історичний досвід переконує, що тоталітарні режими всього світу впродовж ХХ століття вдавалися до політики етнічних чисток, зокрема переселень, дуже часто й охоче. Винищення вірменів у Туреччині в 1915-1916 рр., голокост євреїв у першій половині 40-х, здійснений гітлерівцями, депортація радянською владою кримських татар, месхетинських турків, чеченців, інгушів, карачаївців, греків та болгар…
На жаль, у цьому скорботному переліку окреме місце відведено й українському народові. Так, 70 років тому відбулася депортація українців зі Східної Польщі, яка отримала назву “Операція “Вісла”. Упродовж квітня-серпня 1947 року з Надсяння, Підляшшя, Холмщини, Лемківщини депортовано від 137 до 150 тисяч українців, а за деякими даними — до 180 тисяч. Експерти називають “Операцію “Вісла” етнічною чисткою, або ж геноцидом “польських українців” з боку Москви, і порівнюють з депортаціями татар та інших народів, які жили в Криму. А дехто проводить паралелі з етнічними чистками Сталіна і діями нинішньої влади Росії в анексованому Криму та на окупованих територіях Донбасу.
Згадуючи ці буремні для українських сімей роки, 46-й, особливо 47-й, у Жовківській центральній районній бібліотеці (Наталія Химиця, завідувач відділу обслуговування ЖЦРБ) спільно з Жовківськими відділом освіти (Омелян Боровець, методист ІМЦО) та відділом культури і туризму (Галина Фесюк, керівник) проведено круглий стіл. Присутні переглянули документальний фільм “Вічний поклик серця” про переселення лемків, заглибилися у спогади про переселення родичів Лесі Богуш із села Дев’ятира та Іванни Мазур (с. Любеля). Також послухали документальну розповідь учителя географії Куликівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Катерини Пилип. Завершився круглий стіл виступом керів-ника відділу культури і туризму Жовківської РДА.
Лише у серпні 1990 року парламент Польщі засудив насильницьке переселення українців. А у 2007-му президентами Польщі й України “Операція “Вісла” була засуджена як така, що відбулася з порушенням прав людини. Загалом за три місяці близько півтораста тисяч українців утратили свою малу батьківщину. 655 осіб убито, 3936 — ув’язнено в концтабори Явожно за підозрою в співпраці з повстанцями. Тож “Операція “Вісла” була одним із масштабніших злочинів комуністичного тоталітарного режиму. Цей злочин добре задокументований, одначе досі не отримав правової оцінки. В такій оцінці зацікавлені як українці, так і поляки — два народи, що намагаються подолати спадщину тоталітаризму.
Зоряна ГУМНИЦЬКА.