Головна Історія Жовківська скляна гута, як частина історії району

Жовківська скляна гута, як частина історії району

540
0

Гута, Гутка, Гута Зелена, Гута Обединська, Майдан. Звідки такі топоніми на карті Жовківщини? Колекція археології музею дає можливість припустити, що виникли вони на місці скляного виробництва — гути. Скло, зібране в музеї, належить до так званого «лісового» — зеленкаве із пухирцями повітря, що свідчить саме на користь такого припущення. Наявність лісів, кварцового піску дає впевненість, що скло на наших землях виробляли з незапам’ятних часів.

 У середині позаминулого століття господарським товариством «Лілієн і К°» на західній околиці міста Жовкви, на непридатних для сільського господарства, заболочених землях, було засновано гуту скла. Переживши дві війни, підприємство трансформувалося у склозавод «Червона зоря», згодом стало підрозділом склофірми «Райдуга». Гута забезпечувала роботою місцеве населення, посуд був предметом активної торгівлі на внутрішньому і зовнішньому ринку. Підприємство мало вплив на соціальний розвиток міста, виступаючи активним чинником творення місцевої історії. Жовківський склозавод за час свого існування створив безліч високоякісних взірців посуду, скляної пластики.

У 1994 р. підприємство припинило роботу, а 2004-го Арбітражний суд Львівської області визнав завод банкрутом.

Крихкість матеріалу призвела до того, що із величезного діапазону асортименту до наших днів дійшло зовсім небагато збережених одиниць. Кількість вцілілих взірців жовківського скловиробництва невпинно зменшується. Щоразу менше стає і колишніх працівників заводу. Їхні  спогади ніде не зафіксовані. В районному архіві немає жодної фотографії, яка б стосувалася скляного виробництва в Жовкві. Неможливо побачити на власні очі, як виглядало підприємство, тому що зараз на місці заводу – руїна.

Склозавод, котрий давав роботу сотням працівників упродовж півтори сотні років, перестав існувати.

Молода наукова співробітниця Львівської національної галереї
мистецтв ім. Б. Г. Возницького Мирослава Скіра впродовж кількох років збирала інформацію про жовківську гуту скла.  Результат її роботи представлено на виставці «Гута» з історії Жовківського склозаводу в музеї «Жовківський замок» ЛНГМ ім. Б. Г. Возницького. Це, перш за все, взірці асортименту заводу, археологічний матеріал, фото. Окремо слід звернути увагу на горшкову піч, знайдену під час земляних робіт на території заводу в 70-х роках ХХ ст. Виставка доповнена текстовим матеріалом із досліджень виробництва.

Виставка триватиме до середини травня.

Софія КАСЬКУН.

Фото Андрія Симоненка.