Головна Культура Сьогодення та перспективи бібліотек Жовківщини

Сьогодення та перспективи бібліотек Жовківщини

413
0

БІБЛІОТЕКИ: ВЧОРА, СЬОГОДНІ, ЗАВТРА

Невідомо, як оцінять наш час нащадки, але хочеться вірити, що Україна переживає нині своє духовне і національне відродження. Живемо в час історичний, відповідальний. Творення української державності змушує кожного повернутися до свого минулого, збагнути безцінність  утраченого.

Нація, яка самоутверджується, потребує своєї бібліотеки.  У багатьох видатних людей знаходимо високу оцінку ролі бібліотек у житті суспільства.

Бібліотекарі Жовківщини йдуть до нинішнього читача з правдивими сторінками книги з національної історії, літератури, мистецтва. У Жовківському районі функціонує  67 бібліотек. Із січня 2018 року в районі створена Магерівська ОТГ, і 7 бібліотек із бібліотечної системи передані до комунальної власності об’єднаної громади.

Із року в рік фонд документів бібліотек хоч і повільно, але оновлюється. Важливу роль у формуванні документів  у бібліотеках відіграє залучення джерел фінансування з місцевого бюджету.

Багаторічний досвід активних взаємовигідних стосунків з органами місцевої влади приносить тільки користь.  Особлива увага періодичних видань. Передплата часописів кожного року вивчається з урахуванням інтересів користувачів.  На цей рік на передплату періодичних видань було виділено з місцевого бюджету 123 тис. грн. і передплачено 85 назв. Із метою популяризації нових надходжень у бібліотеках оформляються книжкові виставки, проводяться огляди, перегляди, презентації та обговорення. Більшість бібліотекарів використовують додаткові джерела фінансування, проводять акцію «Подаруй бібліотеці книгу». До цієї акції долучаються не лише користувачі бібліотек, а й окремі автори, краєзнавці, письменники, депутати різних рівнів. Так, у лютому проходив конкурс ім. Л. Мартовича, на якому різними авторами подаровано 147 книг на суму 4300 грн.

Сьогодні бібліотеки — це місце зустрічі не тільки з книгою, а й з людьми, осередок відпочинку, дозвілля. Незважаючи на те, що сучасна людина, крім книги, має безліч можливостей отримати інформацію, бібліотека живе. Найбільше ми пишаємося нашими користувачами. Їх запити, інтереси завжди були, є і будуть у центрі уваги бібліотекарів. Для них ми надаємо нові бібліотечні послуги, готуємо найрізноманітніші свята, конкурси та розваги. Тому саме  активні користувачі та щирі друзі бібліотек опинилися в центрі подій усіх заходів, які відбуваються в районі.

У роботі бібліотек закріпилась технологія соціального партнерства. Вона дозволила сформувати систему рівноправних взаємовідносин з державними, громадськими, культурними структурами. Саме вони дозволили реалізувати бібліотечні ідеї, проводити акції, круглі столи, методичні дні, семінари. Втішає співпраця з багатьма видавництвами. Все це дозволяє видавцям планувати свою видавничу роботу, а користувачам мати оперативну інформацію про книжкові новинки.  На знак співпраці вже втретє стартував у Жовкві книжковий фестиваль. Найбільш масовими і святковими стають круглі столи під назвою «Книга у культурному просторі Жовківщини».

У повсякденному житті бібліотек з’являються нові, різноманітні форми роботи, що включають екскурсії, вікторини, майстер-класи, конкурси.

Соціокультурна діяльність бібліотек району спрямована на популяризацію творчого здобутку як місцевих письменників, поетів, митців, так і зарубіжних.

Серед багатьох заходів заслуговують на увагу літературно – мистецькі вечори земляків Богдана Бовшика, Мирослава Атемовича, Галини Фесюк, Софії Барицької, Стефанії Кулієвич, Ольги Будникової, Валентини Деркач, Єви Кресало, Олега Рибчинського, Люби Зеленої, Мар’яни Сало.

Без обізнаності з культурним спадком минулого не можна пізнати  корені національної культури, підвищувати духовність суспільства. Вже традиційними в бібліотеках стали заходи, присвячені державним подіям, літературним датам, релігійним святам.  Велику увагу даній тематиці приділяють бібліотекарі міст Жовкви, Рави-Руської, Дублян, смт. Куликова, сіл Гряди, Смерекова, Замочку, Бишкова, Пирятина, Забір’я, Волиці, Гійча, Річок, Куляви, Сулимова, Городжева, Кіптів, Глинська, Шабельні, Кам’янки–Липника, Старої Скваряви.

Одним із пріоритетних напрямів діяльності бібліотек залишається краєзнавство. В бібліотеках до послуг користувачів оформлені краєзнавчі кутки, експозиції. Краєзнавство охоплює  видання буклетів, збірників, покажчиків, а головне, популяризацію видань про народні традиції, фольклор, звичаї і обряди краю. В бібліотеках краєзнавчі кутки доповнюють виставки робіт місцевих умільців, старовинні речі.

Важливим інструментом  інформування громади про роботу бібліотек є реклама.

Бібліотеки району проводять дні відкритих дверей, дні читання, громадські слухання. Серед них «бібліотечні посиденьки».  Мета посиденьок – підвищення авторитету сільських бібліотек серед місцевої спільноти, привернення уваги громадськості до проблем культурного розвитку села.

Позитивна динаміка спостерігається за окремими показниками  роботи, зокрема у ряді книгозбірень покращилась матеріально–технічна база.

Важливим є сьогодні, в яких приміщеннях знаходяться бібліотеки. За сприяння органів місцевого самоврядування, спонсорської допомоги та за рахунок власних коштів покращені умови в бібліотеках м. Рави–Руської для дорослих, для дітей; смт. Куликова, сіл Надичів, Віднева, Волиці, Гійча, Гряди, Старої Скваряви, Мацошина,  Великих Передримих, Шабельні,  Річок, Рати, Глинська.

Значне зрушення  відбулося в плані комп’ютеризації та впровадження нових технологій. Організовують нові послуги  з використанням вільного доступу до інтернету бібліотеки міст Жовкви та Дублян, Рави–Руської, смт. Куликова, сіл Гійча, Річок, Рати, Шабельні.

Сьогодні сільська бібліотека потребує допомоги. Адже для того, щоб вона могла і надалі виконувати на сучасному рівні роль інформаційного центру, їй потрібні нові книги, гарні приміщення, доступ до інтернету, розуміння та підтримка з боку влади і, звичайно, фахові бібліотекарі.

Щоб отримати суспільне визнання, бібліотеки повинні сьогодні зайняти активнішу, ніж учора, позицію. Тому,  шановні колеги, наше першочергове  завдання — зробити все, щоби бібліотеки, в яких ми працюємо, стали закладами, котрі задовольняли б потреби конкретної громади, брали активну участь в її повсякденному житті.