Головна Культура Вітчизняне кіно отримує нове життя

Вітчизняне кіно отримує нове життя

379
0

Ще кілька років тому попит на українське кіно був дуже низьким. До десятки лідерів вітчизняного прокату зазвичай потрапляли лише іноземні фільми. На це впливала низка факторів: від засилля російського контенту — до повної відсутності підтримки кінематографу з боку держави. Зараз ситуація почала потроху змінюватись, і кількість українських фільмів, що виходять на широкі екрани, збільшується щороку. У 2017 році у вітчизняному прокаті з’явилась рекордна кількість українських фільмів — 33. Для порівняння, у 2013-му вийшло лише 12 фільмів, а в 2011-му — взагалі один.

Звісно, для успіху українського кіно недостатньо державної підтримки та ентузіазму режисерів. Головна складова — це зацікавленість глядача і готовність дивитись саме український фільм. Як показує практика останнього року, така цікавість існує. Торік стали успішними українські фільми «Сторожова застава», «Червоний» та «DZIDZIO Контрабас».

Проте на тлі всіх касових українських фільмів виділяється стрічка «Кіборги», яка з’явилася на екранах 7 грудня. Бюджет фільму — 47 млн. гривень, половина — бюджетні кошти. За даними Держагентства України з питань кіно, за перші вихідні прокату фільм зібрав 8,2 мільйони гривень, обігнавши голлівудські військові драми «Дюнкерк» і «Лють». Важливо, що український фільм не просто підіймає болючу тему війни на Сході, а й має соціальний аспект, адже частина зароблених коштів буде перерахована родинам загиблих воїнів.

«Незважаючи на те, що наш фільм про війну, про захист Донецького аеропорту, він присвячений кожній людині в Україні, якій не байдуже, якою буде її країна. Саме тому ми почали спільно з Міністерством інформаційної політики та Держкіно соціальну акцію, місія якої полягає в тому, щоб з кожного придбаного квитка на фільм 5 грн. йшло на потреби сімей загиблих. І це не просто похід в кіно, не просто підтримка українського кінематографа. Це створення такої системи взаємопідтримки українців, яка сама за себе говорить: нам не байдуже, ми єдині, ми пам’ятаємо і піклуємося», — зауважує режисер «Кіборгів» Ахтем Сеїтаблаєв.

Експерти впевнені, що, попри зростання цікавості глядачів до українського кіно, національний продукт потрібно популяризувати як в Україні, так і за кордоном. Наприклад, цікавою ініціативою є проект «Дивись українське», який складається з короткометражних фільмів, які у трихвилинному форматі показують в кінотеатрах перед основними кіносеансами. Крім того, важливими залишаються міжнародні фестивалі. Наприклад, у грудні дні українського кіно відбулися у столицях Великої Британії і Болгарії. У рамках фестивалю у Софії представлені п’ять українських фільмів, зокрема стрічка Аркадія Непиталюка «Припутні» і фільм Тараса Ткаченка «Гніздо горлиці».

Без сумніву, вітчизняне кіно нарешті виходить з темряви, підвищує якість і збільшується кількісно. І хоча українці лише починають робити справді касові фільми, перші комедії, фентезі та глибокі військові драми здатні завоювати любов і довіру глядача не тільки в Україні, а й за кордоном.

Центр громадського моніторингу та контролю.