Головна Листи На Львівщині від початку року зафіксували понад 100 випадків виявлення ртуті в...

На Львівщині від початку року зафіксували понад 100 випадків виявлення ртуті в побуті

23
0

Департамент з питань цивільного захисту Львівської ОВА закликає неухильно дотримуватись правил поведінки з небезпечними речовинами.

Останнім часом на території Львівської області почастішали випадки виявлення ртуті в побуті. Торік зафіксували 279 таких випадків (вилучили 45 кг ртуті), а з початку року – вже 114 випадків (вилучили 42 кг ртуті).

Останній випадок зафіксували 17 червня. В приватному помешканні у Львові знайшли дві скляні пляшки ртуті. Правоохоронці вилучили ємності з ртуттю вагою 6,5 кг та передали їх до Управління з питань цивільного захисту та територіальної оборони Львівської міської ради на зберігання з подальшою утилізацією.

Ртуть – метал сріблясто-білого кольору, у звичайних умовах легкорухома рідина, що при ударі поділяється на дрібні кульки, у 13,5 разів важча за воду. З підвищенням температури випаровування ртуті збільшується.

Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні. З потраплянням до організму людини через органи дихання, ртуть акумулюється та залишається там на все життя.

Існує максимально припустима концентрація парів ртуті: для житлових, дошкільних, учбових і робочих приміщень – 0,0003 мг/м3; для виробничих приміщень – 0,0017 мг/м3. Концентрація парів ртуті в повітрі понад 0,2 мг/м3 викликає гостре отруєння організму людини.

Симптоми гострого отруєння з’являється через 8-24 години: починається загальна слабкість, головний біль та підвищується температура; згодом – болі в животі, розлад шлунку, біль у яснах.

Хронічне отруєння є наслідком вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка стомлюваність, послаблення пам’яті і головний біль. В окремих випадках можливі катаральні прояви з боку верхніх дихальних шляхів, кровотечі ясен, легке тремтіння рук та розлад шлунку. Тривалий час жодних ознак може й не бути, але потім поступово підвищується слабкість, сонливість, з’являються головний біль, апатія й емоційна нестійкість. А ще порушується мовлення, тремтять руки, повіки, а у важких випадках – ноги і все тіло. Ртуть вражає нервову систему, а тривалий її вплив викликає навіть божевілля.

Департамент з питань цивільного захисту Львівської ОВА закликає неухильно дотримуватись правил поводження з небезпечними речовинами, зокрема, у разі виявлення ртуті в побуті.

Якщо в приміщенні розбили ртутний градусник:

 • виведіть з приміщення всіх людей, у першу чергу, дітей, людей з інвалідністю, пенсіонерів;
 • відчиніть навстіж усі вікна у приміщенні. Максимально ізолюйте від людей забруднене приміщення, щільно зачиніть усі двері;
 • захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов’язкою;
 • негайно починайте збирати ртуть: збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 літр води), більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте в банку. Банку щільно закрийте кришкою. Використання пилососу для збирання ртуті забороняється.
 • вимийте забруднені місця мильно-содовим розчином (400 грамів мила і 500 грамів кальцинованої соди на 10 літрів води) або розчином перманганату калію (20 грамів на 10 літрів води);
 • зачиніть приміщення після обробки так, щоб не було сполучення з іншими приміщеннями і провітрюйте протягом трьох діб;
 • утримуйте в приміщенні, по можливості, температуру не вище 18-20°С для скорочення термінів обробки протягом проведення всіх робіт;
 • вичистіть та промийте міцним, майже чорним, розчином марганцівки підошви взуття, якщо ви наступили на ртуть.

Якщо ртуті розлили більше ніж у градуснику:

 • виведіть із приміщення всіх людей, надайте допомогу дітям, інвалідам та літнім людям;
 • захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов’язкою;
 • відчиніть навстіж усі вікна та ізолюйте максимально забруднене приміщення, щільно зачиніть усі двері;
 • швидко зберіть документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі;
 • вимкніть електрику та газ, загасіть вогонь у грубах перед виходом із будинку;
 • негайно викликайте фахівців через місцевий державний орган з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення. У крайньому випадку зателефонуйте в поліцію.