Головна Листи Не всі новоспечені матусі задоволені якістю вмісту “бебі-боксу” – журналіст провела розслідування

Не всі новоспечені матусі задоволені якістю вмісту “бебі-боксу” – журналіст провела розслідування

611
0

А вам сподобався «пакунок малюка»?..

Віднедавна (з 1 вересня цього року) новоспечені матусі отримують «одноразову натуральну допомогу породіллі при народженні дитини» — «пакунок малюка», що безкоштовно надають у межах дії постанови кабінету міністрів від 20 червня 2018 р. № 512 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка». Метою цього кроку є допомогти українським родинам забезпечити новонароджених найнеобхіднішими і якісними речами.

Уперше бебі-бокси з речами для немовлят з’явилися в Фінляндії ще в 1930- х роках. Спочатку їх роздавали тільки малозабезпеченим сім’ям, але згодом почали роздавати всім.

У комплект входить коробка з міцного гофрокартону, що мала би слугувати колискою, підгузки (не менше 94 штук в упаковці), вологі серветки (не менше 56 штук в упаковці), ситцеві пелюшки (розмір 80 х 95 см), фланелева, муслинова, а також багаторазова вологостійка пелюшки (роз-мір 60 х 80 см), дві шапочки, боді з коротким рукавом та боді з довгим рукавом, штани-повзунки, «чоловічки» з довгим рукавом та штанцями, шкарпетки, термометр для води, термометр для тіла електронний з гумовим наконечником, ножиці манікюрні дитячі, прокладки для лактації (не менше 60 штук), ковдра тепла/демісезонна та пледковдра, матрац для колиски, рушник махровий для купання з кутком,  іграшка-брязкальце, крем та рідке мило-шампунь дитяче. Ціна одного набору — 3377 грн і 30 копійок (а
не 5000 грн., як дехто стверджує).

Таке нововведення, зрештою, як і будь-що інше, викликало хвилю неоднозначної реакції. Критики введення бебі-боксів називають ініціативу уряду піар-кампанією і закликають витрачати гроші на «щось більш потрібне, ніж памперси». Соціальні мережі наповнені «різнобарв’ям»  як позитивних, так і негативних відгуків.

Так, активні і небайдужі матусі спромоглися перахувати вміст бебі-боксу. Вони внесли товари до списку й знайшли відповіді в інтернеті. З’ясувалося, що собівартість коробки 2 тис. 676 гривень. Щоправда, невідома вартість самої картонної «колиски». А якщо ще і врахувати, що речі для бебі-боксів купувалися оптом, то його вартість має бути ще нижчою…

Промоніторивши відгуки, стверджуємо, що немало матерів незадоволені памперсами (фірми Helen Harper), ножицями, матрациком для коробки і деякими іншими речами. Кажуть, що кошти використали б на інше, більш необхідне.

Урядовці, причетні до соцполітики, та в організації, яка реалізує проект, зазначають, що зараз вони ретельно досліджують відгуки батьків, читають соцмережі й готові преглянути вміст пакунка. «Нам потрібно провести дуже детальне і якісне дослідження. Подивитися, як різні групи населення на нього реагують, які відгуки, які рекомендації. І все це зважити і дати вже рекомендацію колегам з міністерства переглянути або збагатити цей формат», —
зазначає керівник напрямку соціа-льної політики UNICEF Артур Айвазов.

І «для того, щоб замінити наповнення — це не може зробитися в один день, навіть в один тиждень або один місяць. Тобто, пакунки формуються. Потрібне переформатування і затверджння нових стандартів», — уточняє заступник міністра соцполітики Олександра Чуркіна.

Але нам усім не варто забувати, що є маса сімей, де діти з народження позбавлені найнеобхіднішого, і навіть картонна коробка
з парою ковдр може забезпечити дитині необхідний комфорт.

Перші бебі-бокси трохи запізнилися (як зазвичай буває у нас в Україні), і першу партію «пакунків малюка» в кількості більш, як 200 штук Львівщина одержала аж 21 вересня. Згодом ситуація вирівнялася. До речі, потреба  лише нашої області на вересень 2018 р. — січень 2019 р. становить більше 8000 «пакунків малюка».

Зі слів Надії Думич, сетри медичної старшої пологового відділення ККП «Жовківська ЦРЛ», на сьогодні відділенням одержано всього 282 «пакунки малюка», 245 з них — вже видано. Іногородні породіллі можуть отримати бебі-бокс як у пологовому, так і за місцем проживання (за бажанням).

Багатьох жінок цікавить питання, чи враховуватимуть вартість «пакунків малюка» до сукупного доходу при підрахунках, приміром задля отримання субсидій. Тож, не має потреби хвилюватися, адже  у «Порядку надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» чітко вказано, що «вартість отриманої допомоги «пакунок малюка» не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства», а також «отримання допомоги «пакунок малюка» не тягне за собою зміни розміру допомоги при народженні дитини».

Підготувала Надія БАЙБУЛА