До редакції газети завітала Любов Харпола — вчитель історії Магерівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Вона стурбована змістом розпорядження районного відділу освіти «Про відзначення 70-річчя звільнення України Червоною Армією від фашистських загарбників» і щодо цього поділилась з нами своїми думками.
– На початку жовтня в учительській кімнаті я прочитала оголошення, в якому всім класним керівникам рекомендувалось провести виховні години на тему: “Про відзначення 70-річчя звільнення України Червоною Армією від фашистських загарбників”. На мене і Білецьку Марію Василівну, як на вчителів історії, були покладені зобов’язання провести тематичні уроки з відповідними записами у журналах. Прочитавши це оголошення, я була просто шокована. По-перше, там є велика помилка, оскільки в історичній науці остаточною датою звільнення України від фашистських загарбників є 28 жовтня 1944 року. А це означає, що 70-річчя виходить 28 жовтня 2014 року, а не 2013 року. Що вони хочуть святкувати я не розумію? По-друге, мене як вчителя історії, турбує те, що такі рекомендації відділу освіти набирають системного характеру. 23 вересня нам було наказано провести просвітницькі години на тему “День партизанської слави”. Ми зрозуміли, що можна розказати і про український націоналістичний рух, але на просвітницькій годині, класним керівникам було наголошено, що ми повинні говорити саме про радянський партизанський рух. Як класний керівник, я говорила про нього в загальному, але наголос зробила на українському націоналістичному русі, а саме на діяльністі ОУН-УПА в роки Другої світової війни, тому що це єдиний рух опору в Україні, який боровся за відродження української держави і воював на два фронти: проти фашистських загарбників і проти радянських окупантів.
Уже наступне оголошення спонукало нас, вчителів, задуматися. І це думка не лише моя, а взагалі вчителів історії району. Чому керівництво управління освіти Жовківської РДА робить наголос на радянській історії? Зараз історична наука, на основі документів довела, що радянська армія, червона як тут звучить в наказі, не була визволителем для України. Це був такий самий окупант як і німецько-фашистські загарбники. Вони нацистський тоталітарний режим змінили на більшовицький.
У нас у школі кожного понеділка є просвітницька година. Це перший урок, який ми проводимо кожного тижня, і 14 жовтня, а це було в понеділок, мені не пасувало говорити про Червону армію та її визволення, коли цей день є днем народження УПА, і наш обов’язок пам’ятати про національних героїв, бо завдяки їм ми сьогодні маємо незалежну Україну.
Як класний керівник, я хочу сказати, що виховні заходи ми плануємо до 1 вересня. Принаймі 5 вересня є кінцевим терміном, коли класні керівники кладуть виховні плани за перше півріччя на перевірку. У мене, зокрема, 70-річчя визволення України від фашистських загарбників в тому плані не було. На 14 жовтня планувалося провести захід до 71-річниці створення Української Повстанської Армії. Чому я повинна згідно наказу пана Лавріва, змінювати свій виховний план і вносити такі, ще й помилкові твердження?
За роз’ясненнями ми звернулися до керівника районного відділу освіти Жовківської РДА Степана Лавріва:
– Є лист обласного управління освіти про те, щоб звернути увагу на наближення такої дати. Найбільше непорозуміння викликає фраза з двох слів, яка сьогодні дуже дразнить вчителів історії. Однак ця фраза є безпосередньо у постанові Верховної Ради України від 21 травня 2013 р., яка так і називається “Про відзначення 70-річчя звільнення України Червоною Армією від фашистських загарбників”. У нас може бути зовсім різне відношення до цієї Червоної армії. Але виявляється, в той період вона була. І коли сьогодні говорити, що визволяли території хтось інший, крім Червоної армії, я думаю, що ми говоритимемо якісь дурниці. Це словосполучення вжито нашим вищим державним органом, воно прийнято складом народних депутатів, і саме вони пропустили таке словосполучення. Тут йде мова про те, щоби сказати, про період на наших територіях великої кровопролитної війни, яка пішла в одну сторону в червні 1941 р. і повернулась назад у липні 1944 р. Річ у тім, що ми маємо тут не малювати це фарбами, а просто переказати, що був великий період страшної війни, яка забрала в Україні багато життів. Тоді діти будуть в нормативному плані самі цікавитися, а як було насправді. Сьогодні це є, я скажу вам так. Просто є люди, які при найменшій можливості, де можна закцентувати, хочуть в мою сторону зробити “комплімент”, вони скористаються будь-чим. І більше я в цьому нічого не бачу, тому що жодної фрази, від управління освіти про те, що прошу ці події трактувати тим чи іншим чином, не було.
Євген ВЕГЕРА.
Коментар редакції:
21.05.2013 р. Верховна Рада України дійсно прийняла постанову № 299-VII “Про відзначення 70-річчя звільнення України Червоною Армією від фашистських загарбників”. Однак пункт перший цього документа говорить – відзначити 28 жовтня 2014 року 70-ту річницю визволення України Червоною Армією від німецько-фашистських загарбників. Чому ці святкування на Львівщині і зокрема в нашому районі вирішили святкувати в 2013 р. викликає запитання. Адже 28 жовтня цього року Президент України і Голова Верховної Ради України, за повідомленнями інформаційних агентств, відзначали 69-ту річницю. Навіть святкування 200-річчя від дня народження нашого генія Т. Г. Шевченка, якого за своїм значенням навіть близько не можна прирівняти до червоної армії, почали відзначати не раніше як за один календарний рік.
1 листопада цього року святкуємо 95-ту річницю Листопадового чину, внаслідок якого виникла Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР). Однак жодних наказів чи документів рекомендаційного характеру районного чи обласного значення, про проведення заходів із цієї нагоди в освітніх закладах я не знайшов, хоча на рівні ОДА та РДА анонсується про вшанування цієї дати. Адже це теж наша історія.
Звичайно, про історію України у Другій світовій війні треба пам’ятати, але як писав Тарас Шевченко «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь».