У кожної людини на певному етапі життя виникає питання: «Ким же мені бути?».
Прийшовши вперше у Жовківську ЗОШ № 1 І-ІІІ ступенів семирічною дівчинкою, Марія Демків твердо вирішила, що буде педагогом. Можна сказати, серцем відчула, що її покликання – вчити дітей. Саме предмет музика приваблював її найбільше. Адже музичне мистецтво є джерелом натхнення і зачіпає найглибші струни людського серця.
Хоча бути вчителем в наш час – не завжди вдячна робота. І багато молоді залишають школу, шукають «кращої» долі. Залишається тільки той, хто відчуває душею дітей, їх прагнення, мріє допомогти їм в житті. Це дуже тернистий шлях, на якому зустрічається багато перешкод, труднощів. Професія вчителя — унікальна. Вона важка, натхненна і вимагає щоденної клопіткої праці.
«Школа – виноградник, де вчитель покликаний діяти виконавчо і плідно. Ці і подібні думки, які завжди близькі вчителеві і постійно витають перед його розумовим зором, підтримують у ньому веселість і бадьорість, зберігають йому мужність і спокій, якщо випали йому на долю невдячність і невизнання. Без таких думок, безсумнівно, не може бути постійно щасливого шкільного вчителя», — писав А. Дістервег.
— Щодня, приходячи до школи, — ділиться у розмові Марія Василівна, — я бачу ці допитливі і життєрадісні оченята дітлахів… Яка ж це радість відчувати їх усмішки! Спілкування з дітьми дає мені силу і радість життя. Увесь час пам`ятаю, що повинна бути для учнів зразком у всьому. Звичайно, це нелегко!
Моя робота визначає всю мою сутність і все моє життя. Це зовсім інший вимір часу – навчальними роками, семестрами, уроками, перервами, – і так уже вісімнадцятий рік…
Її педагогічне кредо: «Кожна дитина – це сонце, тільки дайте їй світити!». Переконана, що немає дітей нездібних, без таланту, є діти, які ще не «відкрили» його у собі. Для неї урок – творча лабораторія, в якій успішно формуються талановиті особистості, реалізуються сучасні завдання навчання і виховання.
У творчому доробку Марії є дуже багато авторських віршів, віршованих сценаріїв, виховних заходів. Це Музична абетка, Свято Букваря, Вікторина «Природа – наша мати», «Щаслива сім`я», «Казка про комп`ютер», «Свято Купала», «Прощай, 4 клас», «Ой, прийдуть до тебе три празники в гості», «По струнах і по клавішах», «Віночок українських народних пісень», Реквієм Івасюку «Світоч із народу», «Веселі грибочки» , «Пригоди Чінгачгука в першій школі», збірка дитячих пісень «Хай світом править доброта». Більшість з цих творів публікувалися в періодичній педагогічній пресі України. Наприклад, журнали «Розкажіть онуку», «Розкажіть онуку плюс», «Позакласний час», «Все для вчителя», «Мистецтво і Освіта».
Отож кожен вчитель шукає сьогодні такі стежки до душ дітей, щоб завоювати у них довіру і викликати інтерес до знань, потребу виховати у собі найкращі людські риси.
— Діти – це особливі люди, які тонко відчувають фальш в словах дорослих. Тільки справжній цінитель і патріот музики може переконливо вчити школярів мистецтву. Люблю свою професію, — наголошує Марія, — і, як писала Ліна Костенко у своєму вірші «Доля» — «Я вибрала долю собі сама…». Навіть коли б мені довелося прожити життя ще раз, я все одно пішла б стежкою мистецтва, музики. Тож нехай панує музика в серцях кожної дитини на цій землі!
А ще Марія Василівна хотіла б залучити до творчості дітей, які не мають можливості займатись десь в гуртках, музичній школі в силу різних обставин – це діти з особливими потребами, інваліди, яких, на жаль, багато на теренах Жовківщини.
Мабуть, недарма, Марію Василівну Демків на Всеукраїнському конкурсі визнано кращим «Вчителем року». Прагнучи творчо зростати, вона не перестає вчитись сама, удосконалюватись, шукати нове, підтверджуючи істину: «Людина розвивається до тих пір, поки вчиться». Найкращим підтвердженням особистості вчительки є її власний вірш про вчителя:
Професія вчителя є унікальна!
Душі лікує, формує характер,
Праця важлива ця й відповідальна,
«Учням-знання!» —
найважливіший фактор.
Вчителем бути – це покликання
з неба,
Любити дітей понад все
в світі треба,
Завжди й в усьому
їм прикладом бути,
Авторитет серед колег здобути.
Професія вчителя краща на світі.
Віддані очі дитячі й благальні,
Це стан душі, це пароль:
слово «Вчитель»,
Справді, професія ця унікальна!
Зоряна ГУМНИЦЬКА.